UZCARD POS-терминалларни назорат қилиш бўйича янги платформани жорий этади
Ягона умумреспублика процессинг маркази (ЯУПМ) POS-терминалларни бошқариш ва мониторинг қилиш учун техник ишланмалар ишлаб чиқиш ва жорий этишга ихтисослашган "ASHBURN International" компанияси ўртасида узоқ муддатли қўшма битим имзоланди.
Камида 10 йил амал қиладиган мазкур битим доирасида "ASHBURN International" компанияси мамлакатимизга ушбу компания томонидан маҳаллий бозор учун мўлжалланган TransLink.iQ. махсус дастурий таъминотини тақдим этади. Турли ишлаб чиқарувчилар POS-терминалларининг бир-бирига мос келиши, бизнес харажатларни оптималлаштириш, дастурий таъминотни янгилаш, реал вақт режимида мониторинг қилиш, POS-терминаллар тармоғини масофавий бошқариш имкониятларининг мавжудлиги янги платформанинг афзалликларидан ҳисобланади. TransLink.iQ. платформаси криптографик калитларни бошқаришни автоматлаштириш, эквайринг тармоқларида юз бериши мумкин бўлган узилишларни қайд этиш ва уларга жавоб қайтариш имконини беради. Платформа халқаро тўлов тизимлари, юқори даражали хавфсизлик стандартларига мувофиқ ишлаб чиқилган ва шу боис карта эгалари шахсий маълумотларининг ишончли ҳимоясини кафолатлайди. Ягона умумреспублика процессинг маркази бир неча йил давомида ҳар йили TransLink.iQ. платформасига Ўзбекистон бўйича 50 мингдан ортиқ POS-терминаллар улашни режалаштирмоқда.
Шунингдек, битим доирасида янги тўлов терминаллари ва Ягона умумреспублика процессинг марказининг мамлакатимиздаги 28 банкларига тегишли бўлган POS-терминаллар учун 250 мингдан ортиқ лицензия сотиш кўзда тутилган.

Uzcard внедрит новую платформу контроля POS-терминалов
Единый общереспубликанский процессинговый центр (ЕОПЦ) подписал долгосрочное партнерское соглашение с компанией ASHBURN International, специализирующейся на разработке и внедрении технических решений для управления и мониторинга сетей POS-терминалов.
По данным ЕОПЦ, в рамках соглашения, которое будет действовать не менее 10 лет, ASHBURN International предоставит для установки в Узбекистане разработанное компанией и адаптированное для местного рынка специализированное программное обеспечение TransLink.iQ. К преимуществам новой платформы относятся совместимость с POS-терминалами различных производителей, а также возможности оптимизации бизнес-расходов, обновления программного обеспечения, мониторинга в режиме реального времени и удаленного управления сетью POS-терминалов. Платформа TransLink.iQ позволяет автоматизировать управление криптографическими ключами, удаленно фиксировать и реагировать на возможные сбои эквайринговых сетей. Она была разработана в соответствии с требованиями международных платежных систем и высокими стандартами безопасности, поэтому гарантирует надежную защиту личных данных владельцев карт. ЕОПЦ планирует в течение нескольких лет ежегодно подключать к платформе TransLink.iQ более 50 000 POS-терминалов по всему Узбекистану.
Также соглашением предусмотрены поставки новых платежных терминалов и реализация более 250 тысяч лицензий для администрируемых ЕОПЦ POS-терминалов, принадлежащих 28 отечественным банкам.