Ўзбекистон Республикаси Президенти Миср Бош имоми, Ал-Азҳар мажмуаси раҳбарини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 11 октябрь куни юртимизга ташриф билан келган Миср Бош имоми, Ал-Азҳар мажмуаси раҳбари шайх Аҳмад Муҳаммад Таййибни қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари меҳмонни қутлар экан, Миср Президенти Абдулфаттоҳ ас-Сисининг шу йил 4-5 сентябрь кунлари Ўзбекистонга амалга оширган расмий ташрифи икки томонлама муносабатларимизни ривожлантириш йўлида тарихий қадам бўлганини қайд этди.
Бугунги кунда муқаддас ислом динининг бағрикенглик тамойилларини, маърифий қадриятларини тарғиб этиш, унинг инсонпарварлик моҳиятини сақлаш, диний-маънавий меросни тадқиқ этиш, турли хавф-хатарларга қарши курашиш борасида Ўзбекистон ва Мисрда катта ишлар қилинаётгани учрашувда баён этилди.
Хусусан, «Жаҳолатга қарши маърифат» билан курашиш тамойили асосида исломнинг эзгу ғояларини замондошларимизга, биринчи навбатда ёшларга етказиш мақсадида Тошкентда Ўзбекистон халқаро ислом академияси, Ислом цивилизацияси маркази, Самарқандда Имом Бухорий халқаро илмий-тадқиқот маркази ташкил этилди.
Давлатимиз раҳбари Ал-Азҳар университети билан имзоланган ҳамкорлик меморандумлари диний уламолар, олимлар, малакали профессор-ўқитувчилар ва иқтидорли талабалар алмашувини йўлга қўйишда муҳим аҳамиятга эга эканлигини таъкидлади.
Ал-Азҳар ўз таркибида ислом тадқиқотлари академияси, университет, маъҳадлар, жоме масжиди, бир қанча илмий марказларни бирлаштирган йирик расмий диний мажмуа ҳисобланади.
Миср Бош имоми давлатимиз Раҳбарига самимий қабул учун чуқур миннатдорлик изҳор этар экан, Миср Президенти Абдулфаттоҳ ас-Сисининг самимий саломлари ва эзгу тилакларини етказди.
Аҳмад Таййиб Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан ҳаётнинг барча жабҳаларида амалга оширилаётган кенг миқёсли ислоҳотларни юқори баҳолади.
Ўзбекистонда ислом динининг асл моҳиятини ўрганиш ва тарғиб қилиш, диний-маънавий меросни кенг тадқиқ этиш борасида олиб борилаётган сиёсатни, БМТда илгари сурган қатор ташаббусларини тўлиқ қўллаб-қувватлашини айтди.
У ислом дини равнақига катта ҳисса қўшган Имом Бухорий, Имом Термизий, Имом Мотуридий, Абу Муин Насафий, Маҳмуд Замахшарий сингари буюк уламоларимизнинг бебаҳо илмий меросини биргаликда ўрганиш муҳим эканлигини қайд этди.
Шайх Аҳмад Таййиб Ўзбекистон халқаро ислом академиясининг биринчи фахрий профессори унвони берилгани ўзи учун катта шараф ва эҳтиром экани ҳамда масъулият бағишлашини билдирди.
А. Таййиб Халқаро ислом академияси таркибида Ал-Азҳар университети кафедрасини ташкил этиш, мисрлик таниқли олимларнинг юртимизда дарс бериши, Ал-Азҳар магистратурасида талаба ва ёш олимларимизнинг имтиёзли таҳсил олиши, икки давлат уламоларининг қўшма Фатво ҳайъатини тузиш ҳамда биргаликда илмий анжуманларни ва қўшма тадбирларни ўтказиш бўйича таклифларни қўллаб-қувватлади.
Юқори мартабали диний арбоб Ўзбекистон билан муносабатларни нафақат таълим ва гуманитар соҳаларда, балки барча жабҳаларда изчил ривожлантириш ва янги босқичга олиб чиқиш йўлида Миср томонининг саъй-ҳаракатлари қатъийлигига ишонч билдирди.

Президент Республики Узбекистан принял Верховного имама Египта, руководителя комплекса Аль-Азхар
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 11 октября принял прибывшего в нашу страну с визитом Верховного имама Египта, руководителя комплекса Аль-Азхар шейха Ахмада Мухаммада Тайиба.
Глава нашего государства, приветствуя гостя, отметил, что состоявшийся 4-5 сентября текущего года официальный визит Президента Египта Абдулфаттаха ас-Сиси в Узбекистан стал историческим событием в развитии двусторонних отношений.
На встрече отмечена масштабная работа, проводимая в Узбекистане и Египте по пропаганде принципов толерантности, просветительских ценностей священной религии ислам, сохранению ее гуманистической сути, исследованию религиозно-духовного наследия, противодействию различным угрозам и вызовам.
В частности, в целях доведения до современников, прежде всего молодежи благих идей ислама на основе принципа “Просвещение против невежества” организованы Международная исламская академия Узбекистана, Центр исламской цивилизации в Ташкенте, Международный научно-исследовательский центр Имама Бухари в Самарканде.
Глава государства отметил, что меморандумы о сотрудничестве, подписанные с университетом Аль-Азхар, имеют важное значение в налаживании обмена религиозными деятелями, учеными, квалифицированными преподавателями и талантливыми студентами.
Аль-Азхар является крупным официальным религиозным комплексом, который включает в себя академию исламских исследований, университет, институты, соборную мечеть, несколько научных центров.
Верховный имам Египта выразил главе нашего государства Шавкату Мирзиёеву благодарность за теплый прием и передал искренние приветствия и наилучшие пожелания Президента Египта Абдулфаттаха ас-Сиси.
Ахмад Тайиб высоко оценил осуществляемые в нашей стране широкомасштабные реформы. Выразил полную поддержку проводимой в Узбекистане политике изучения и пропаганды истинной сути религии ислам, широкого исследования религиозно-духовного наследия, а также инициативам, выдвинутым Президентом нашей страны в ООН.
Гость подчеркнул важность совместного изучения бесценного научного наследия наших великих ученых, таких как Имам Бухари, Имам Термизи, Имам Матуриди, Абу Муин Насафи, Махмуд Замахшари, которые внесли огромный вклад в развитие ислама.
Шейх Ахмад Тайиб отметил, что присвоение ему звания первого почетного профессора Международной исламской академии Узбекистана является для него большой честью и ответственностью.
Верховный имам Египта поддержал предложения о создании кафедры университета Аль-Азхар в Международной исламской академии Узбекистана, привлечении известных египетских ученых к преподаванию, организации льготного обучения студентов и молодых ученых нашей страны в магистратуре Аль-Азхара, создании совместной Коллегии по изданию фетв с участием религиозных деятелей двух стран, а также проведении совместных научных конференций и других мероприятий.
Известный религиозный деятель выразил приверженность египетской стороны к последовательному развитию и выведению на новый уровень отношений с Узбекистаном не только в образовательной и гуманитарной сферах, но и по всем другим направлениям.