Ўзбекистон Республикаси Президенти Миср Бош имоми, Ал-Азҳар мажмуаси раҳбарини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 11 октябрь куни юртимизга ташриф билан келган Миср Бош имоми, Ал-Азҳар мажмуаси раҳбари шайх Аҳмад Муҳаммад Таййибни қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари меҳмонни қутлар экан, Миср Президенти Абдулфаттоҳ ас-Сисининг шу йил 4-5 сентябрь кунлари Ўзбекистонга амалга оширган расмий ташрифи икки томонлама муносабатларимизни ривожлантириш йўлида тарихий қадам бўлганини қайд этди.
Бугунги кунда муқаддас ислом динининг бағрикенглик тамойилларини, маърифий қадриятларини тарғиб этиш, унинг инсонпарварлик моҳиятини сақлаш, диний-маънавий меросни тадқиқ этиш, турли хавф-хатарларга қарши курашиш борасида Ўзбекистон ва Мисрда катта ишлар қилинаётгани учрашувда баён этилди.
Хусусан, «Жаҳолатга қарши маърифат» билан курашиш тамойили асосида исломнинг эзгу ғояларини замондошларимизга, биринчи навбатда ёшларга етказиш мақсадида Тошкентда Ўзбекистон халқаро ислом академияси, Ислом цивилизацияси маркази, Самарқандда Имом Бухорий халқаро илмий-тадқиқот маркази ташкил этилди.
Давлатимиз раҳбари Ал-Азҳар университети билан имзоланган ҳамкорлик меморандумлари диний уламолар, олимлар, малакали профессор-ўқитувчилар ва иқтидорли талабалар алмашувини йўлга қўйишда муҳим аҳамиятга эга эканлигини таъкидлади.
Ал-Азҳар ўз таркибида ислом тадқиқотлари академияси, университет, маъҳадлар, жоме масжиди, бир қанча илмий марказларни бирлаштирган йирик расмий диний мажмуа ҳисобланади.
Миср Бош имоми давлатимиз Раҳбарига самимий қабул учун чуқур миннатдорлик изҳор этар экан, Миср Президенти Абдулфаттоҳ ас-Сисининг самимий саломлари ва эзгу тилакларини етказди.
Аҳмад Таййиб Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан ҳаётнинг барча жабҳаларида амалга оширилаётган кенг миқёсли ислоҳотларни юқори баҳолади.
Ўзбекистонда ислом динининг асл моҳиятини ўрганиш ва тарғиб қилиш, диний-маънавий меросни кенг тадқиқ этиш борасида олиб борилаётган сиёсатни, БМТда илгари сурган қатор ташаббусларини тўлиқ қўллаб-қувватлашини айтди.
У ислом дини равнақига катта ҳисса қўшган Имом Бухорий, Имом Термизий, Имом Мотуридий, Абу Муин Насафий, Маҳмуд Замахшарий сингари буюк уламоларимизнинг бебаҳо илмий меросини биргаликда ўрганиш муҳим эканлигини қайд этди.
Шайх Аҳмад Таййиб Ўзбекистон халқаро ислом академиясининг биринчи фахрий профессори унвони берилгани ўзи учун катта шараф ва эҳтиром экани ҳамда масъулият бағишлашини билдирди.
А. Таййиб Халқаро ислом академияси таркибида Ал-Азҳар университети кафедрасини ташкил этиш, мисрлик таниқли олимларнинг юртимизда дарс бериши, Ал-Азҳар магистратурасида талаба ва ёш олимларимизнинг имтиёзли таҳсил олиши, икки давлат уламоларининг қўшма Фатво ҳайъатини тузиш ҳамда биргаликда илмий анжуманларни ва қўшма тадбирларни ўтказиш бўйича таклифларни қўллаб-қувватлади.
Юқори мартабали диний арбоб Ўзбекистон билан муносабатларни нафақат таълим ва гуманитар соҳаларда, балки барча жабҳаларда изчил ривожлантириш ва янги босқичга олиб чиқиш йўлида Миср томонининг саъй-ҳаракатлари қатъийлигига ишонч билдирди.

The President of the Republic of Uzbekistan received the Grand Imam of Egypt, the head of Al-Azhar complex
On October 11, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the Grand Imam of Egypt, the head of Al-Azhar complex Sheikh Ahmed Mohammad el-Tayeb.
Welcoming the guest, the Head of the state noted that the official visit of the President of the Arab Republic of Egypt Abdel Fattah Saeed Hussein Khalil el-Sisi to Uzbekistan on September 4-5 this year became a historic event in development of bilateral relations.
At the meeting, the large-scale activity carried out in Uzbekistan and Egypt on promoting the principles of tolerance, enlightenment values of the sacred religion of Islam, preserving its humanistic essence, studying religious-spiritual heritage, countering various threats and challenges was noted.
In particular, International Islamic Academy of Uzbekistan, the Center for Islamic Civilization in Tashkent, and Imam Bukhari International Research Center in Samarkand are organized to bring the good ideas of Islam based on “Enlightenment against ignorance” principle to contemporaries, especially youth.
The President of Uzbekistan noted that memorandums of cooperation signed with Al-Azhar University are important in exchange of religious figures, scholars, qualified teachers and talented students.
Al-Azhar is a large official religious complex, which includes the Academy of Islamic Studies, a university, institutes, a cathedral mosque, and several research centers.
The Grand Imam of Egypt expressed his gratitude to President Shavkat Mirziyoyev for the warm welcome and conveyed sincere greetings and best wishes of the President of Egypt Abdel Fattah Saeed Hussein Khalil el-Sisi.
Sheikh Ahmed Mohammad el-Tayeb praised the ongoing large-scale reforms in Uzbekistan. He expressed full support for the policy pursued in Uzbekistan of studying and promoting the true essence of Islam religion, a broad study of religious and spiritual heritage, as well as initiatives forwarded by the President of Uzbekistan at the UN.
The guest emphasized the importance of jointly studying the invaluable scientific heritage of our great scholars such as Imam Bukhari, Imam Termizi, Imam Maturidi, Abu Mouin Nasafi, Mahmoud Zamahshari, who made a great contribution to the development of Islam.
Sheikh Ahmed Mohammad el-Tayeb noted that awarding him the title of the first honorary professor of the International Islamic Academy of Uzbekistan is a great honor and responsibility for him.
The Grand Imam of Egypt supported the proposals on creation of a department of Al-Azhar University at the International Islamic Academy of Uzbekistan, attracting famous Egyptian scholars for teaching, organizing preferential education for students and young scholars of the country in Al-Azhar magistracy, creating a joint Fatwa Collegium with participation of religious leaders of the two countries, as well as joint scientific conferences and other events.
The well-known religious leader expressed the commitment of the Egyptian side to the consistent development and bringing relations with Uzbekistan to a new level not only in education and humanitarian spheres, but also in all other areas.