Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги мажбурий меҳнатга қарши курашишда ҳуқуқ посбонлари билан ҳамкорлик қилмоқда
2018-10-11 | Жамият
Жорий йил бошидан бугунга қадар Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги, Халқаро меҳнат ташкилоти вакиллари ҳамда ҳуқуқ посбонлари ўртасида қатор учрашувлар бўлиб ўтди. Сентябрь сўнггида ўтказилган охирги учрашувда томонлар пахта далаларида мажбурий меҳнатга йўл қўймаслик бўйича мониторинг натижалари ҳақида ўзаро маълумот алмашишга келишиб олган эди. Ҳамкорликнинг бундай шакли илк бор жорий этилмоқда.
29 сентябрь куни ҳуқуқ посбони Арисланбай Отепов Қорақалпоғистон Республикаси Кегейли тумани марказий поликлиникасининг ҳамширалари дам олиш кунлари мажбурий пахта теримига чиқарилгани ҳақида маълумот берди. Ҳолатни текшириш учун 30 сентябрь Давлат меҳнат шароитларини экспертиза ва муҳофаза қилиш инспекцияси бошлиғи К.Одинаев хабар берилган жойга етиб борди. Текширув натижаларига кўра, тиббиёт ходимларини пахта теримига жалб қилиш олди олинди, мансабдор шахсларга нисбатан буйруқ чиқарилди.
30 сентябрь ҳуқуқ посбони Елена Урлаева мониторинг жараёнида Тошкент вилояти Оққўрғон тумани далаларидаги пахта теримида ТЭТнинг 70 нафар ходими, 9 ва 14 ёшли икки нафар вояга етмаганлар, етти ойлик ҳомиладор ёш аёл ва қатор тиббиёт ходимлари аниқланганлигини маълум қилди.
Мазкур ҳолатни текшириш учун маълум қилинган жойга Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазири ўринбосари Н.Якубов ҳамда Давлат меҳнат ҳуқуқ инспекцияси бошлиғи ўринбосари С.Сулаймонов жўнаб кетди. Текширув натижалари бўйича туман электр тармоғи бошлиғи Мухамедов Эркин Жаҳонгирович пахта теримига ташкилот ходимларини мажбурий жалб қилишга йўл қўйгани учун МЖ Кодексининг 51-моддасига мувофиқ, маъмурий жавобгарликка тортилди ва энг кам ойлик иш ҳақининг 3 баробари миқдорида жарима солинди. “Саидаброр Султонсаид” фермер хўжалиги раҳбари Хасанов Саидаброр Саидбурхонович вояга етмаган болаларнинг пахта теримида қатнашишига йўл қўйгани учун МЖ кодексининг 49-моддасига мувофиқ, маъмурий жавобгарликка тортилди ва энг кам ойлик иш ҳақининг 5 баробари миқдорида жарима солинди. Тиббиёт ходимларини пахта теримига мажбурий жалб қилиш ҳолати ўз тасдиғини топмади. Суҳбат давомида Дилором Холбоева Оққўрғон тумани тиббиёт бирлашмасида ҳамшира бўлиб ишлагани, бироқ айни пайтда ҳомиладорлик отпускасида эканлигини айтиб берди. Пахта теримига уни ҳеч ким мажбурламаган, қайнонасига ёрдамлашиш учун ўз ихтиёри билан пахта теримига чиққан. Фуқаро Д.Холбоева, шунингдек, қонунбузарликка йўл қўйган мансабдор шахсларга меҳнат қонунчилиги, хусусан, мажбурий меҳнатга йўл қўймаслик тушунтирилди.
1 октябрь ҳуқуқ посбони Ўктам Пардаев ҳарбий хизматга чақирув ёшида бўлган шахсларнинг пахта теримига мажбуран сафарбар қилинганлиги ҳолати ҳақида Жиззахдан хабар берди. Жиззах вилояти бўйича хизмат  сафарида бўлган Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазири Шерзод Кудбиев мазкур ҳолат юзасидан ҳуқуқ посбони билан учрашди. Текширув натижасига кўра, Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлигига мажбурий меҳнатга йўл қўймаслик чора-тадбирлари тушунтирилган хат юборилди. Ҳуқуқ посбони Ў.Пардаев ва Жиззах вилояти бўйича Бандлик бош бошқармаси ходимларидан жойларда тушунтириш ишларини олиб борадиган ва пахта теримига мажбурий жалб қилишга йўл қўйилмаслигини кузатадиган ташаббускор гуруҳ тузилди.
Айни пайтда пахта теримига мажбурий жалб қилиш ҳақида ҳуқуқ посбонларидан келиб тушган хабарларни ўрганиш давом этмоқда. Ҳар бир ҳолат юзасидан масъул шахслар тайинланган.
10 сентябрдан буён Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги мажбурий меҳнатга жалб қилиш бўйича аҳолидан 819 та мурожаатни қабул қилди. Улардан 77 таси бўйича мансабдор шахслар жавобгарликка тортилди.
Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги Ўзбекистон Республикаси ҳудудида мажбурий меҳнат қонунга зид эканлигини эслатиб ўтади. Ҳар бир пахта теримига жалб қилиш ҳолати бўйича +99871 200-06-01 рақами орқали ишонч тармоғига мурожаат қилишингизни ёки @mehnathuquqbot Телеграм ботида хабар қолдиришингизни сўраймиз.

Минтруда сотрудничает с правозащитниками в борьбе с принудительным трудом
С начала года между представителями Министерства занятости и трудовых отношений, Международной организацией труда и правозащитниками прошел ряд встреч. На последней встрече, прошедшей в конце сентября, стороны договорились обмениваться информацией о результатах мониторинга по недопущению принудительного труда на полях. Такой формат сотрудничества применяется впервые.
29 сентября правозащитник Арысланбай Отепов сообщил о выводе медсестер центральной поликлиники Келелийского района Республики Каракалпакстан на принудительный сбор хлопка на выходные дни. Для проверки 30 сентября на место прибыл начальник Государственной инспекции по охране и экспертизе условий труда Одинаев К. По результатам проверки, мобилизация медработников предотвращена, должностным лицам было вынесено предписание.
30 сентября правозащитник Елена Урлаева сообщила, что, в ходе мониторинга на полях Аккургангского района Ташкентской области, на сборе хлопка обнаружены 70 сотрудников РЭС, двое несовершеннолетних 9 и 14 лет, молодая женщина на седьмом месяце беременности и ряд медицинских работников.
Для проверки, на место выехали заместитель министра занятости и трудовых отношений Якубов Н. и заместитель начальника Государственной трудовой инспекции Сулейманов С. По итогам проверки начальник районной электросети Мухамедов Эркин Жахонгирович за допущение принудительного труда на сборе хлопка сотрудников организации привлечен к административной ответственности в соответствии со статьей 51 КоАО и наложен штраф в размере 3 МЗП. Руководитель фермерского хозяйства «Саидаброр Султонсаид» Хасанов Саидаброр Саидбурхонович за допущение несовершеннолетних детей на сбор хлопка привлечен к административной ответственности в соответствии со статьей 49 КоАО и наложен штраф в размере 5 МЗП. Факты принудительного труда на сборе хлопка медицинских работников не нашли своего подтверждения. В ходе разговора Холбоева Дилором рассказала, что работала медсестрой в медицинском объединении Аккурганского района, но в настоящее время находится в дородовом отпуске. На сбор хлопка её никто не принуждал, она добровольно вышла, чтобы помочь своей свекрови. Гражданке Холбоевой Д., а также должностным лицам, допустившим правонарушение, разъяснено трудовое законодательство, в части недопущения принудительного труда.
1 октября правозащитник из Джизака Уктам Пардаев сообщил о якобы имеющихся фактах принудительной мобилизации лиц призывного возраста в целях сбора хлопка. По данному факту с правозащитником встретился находившимся в рабочей поездке по Джизакской области Министр занятости и трудовых отношений Шерзод Кудбиев. По итогам проверки в Министерство обороны Республики Узбекистан направлено письмо с разъяснением мер, направленных на недопущение принудительного труда. Создана инициативная мобильная группа из числа правозащитника Пардаева У. и сотрудников Главного управления занятости по Джизакской области, которая на местах проводит разъяснительные работы и следит за недопущением принуждения к сбору хлопка.
В данный момент продолжается обработка поступивших от правозащитников сигналов о принуждении к сбору хлопка. По каждому случаю назначены ответственные лица.
Всего с 10 сентября Министерство занятости и трудовых отношений получило от населения 819 обращений по факту принуждения к труду. По 77 из ним должностные лица привлечены к ответственности.
Министерство занятости и трудовых отношений напоминает, что принудительный труд на территории Республики Узбекистан находится вне закона. По каждому факту принуждения к сбору хлопка просим обращаться на горячую линию по номеру +998712000601 или оставлять сообщения на Телеграм бот @mehnathuquqbot.