Ўзбекистон ва Франция Президентларининг музокаралари самарали бўлди
Елисей саройида 9 октябрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Франция Республикаси Президенти Эммануэл Макроннинг учрашуви бўлиб ўтди.
Шавкат Мирзиёев Эммануэл Макронга Францияга таклифи ҳамда Ўзбекистон делегациясига кўрсатилаётган меҳмондўстлик учун самимий миннатдорлик билдирди.
Ўзбекистон ишончли ва истиқболли шерик бўлган Франция билан ҳамкорликни ривожлантиришга катта аҳамият қаратаётганини алоҳида таъкидлади.
Франция давлатимиз раҳбари расмий ташриф билан келган Европадаги биринчи мамлакат эканини қайд этиб, икки мамлакатни буюк аждодимиз Соҳибқирон Амир Темур ва Франция қироли Карл VI давридан буён ўрнатилган ўзаро ҳурмат ва савдо алоқалари боғлаб турганига эътибор қаратди.
Ўзбекистон Францияни дунёнинг етакчи давлатларидан бири, улкан сиёсий, иқтисодий, маданий-гуманитар салоҳиятга эга мамлакат деб билади.
Бугунги кунда Ўзбекистонда амалга оширилаётган Ҳаракатлар стратегияси билан Франция раҳбарининг ислоҳотлар дастури сиёсий ва иқтисодий модернизация, қонун устуворлигини таъминлаш, суд-ҳуқуқ тизимини такомиллаштириш, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, ҳокимият органлари фаолиятини халқ ва давлат манфаатларига хизмат қилишга йўналтириш жиҳатидан  ўхшаш экани таъкидланди.
Томонлар минтақавий ва халқаро ҳамкорликнинг янги шаклларини ривожлантириш, таҳдид ва хатарларга қарши биргаликда курашиш муҳимлигини қайд этдилар.
Франция Президенти Ўзбекистонда амалга оширилаётган кенг миқёсли янгиланишларни қўллаб-қувватлаётганини тасдиқлади ҳамда мамлакатимиз раҳбариятининг дўстлик, ўзаро манфаатли шериклик ва бир-бирининг манфаатларини ҳисобга олиш тамойилларига асосланган ташқи сиёсатини юксак баҳолади.
Икки давлатнинг халқаро ва минтақавий муаммоларни ҳал этишга доир ёндашувлари яқин ёки мос экани таъкидланди.
Ўзбекистоннинг минтақавий барқарорлик ва хавфсизликни мустаҳкамлаш, Марказий Осиёнинг тинч ва изчил тараққиётини таъминлаш мақсадида ўзаро манфаатли ҳамкорлик ва яхши қўшничилик муносабатларини ривожлантиришда муҳим роль ўйнаётгани алоҳида таъкидланди.
Давлат раҳбарлари минтақада тинчлик ва осойишталикни таъминлашнинг муҳим шарти сифатида Афғонистондаги вазиятни барқарорлаштириш зарурлигини яна бир бор таъкидлаб, бунда олдиндан ҳеч қандай шарт қўймасдан можаронинг барча томонлари ўртасида тўғридан-тўғри сиёсий мулоқотни таъминлаш ушбу муаммони ҳал этишнинг бирдан бир йўли эканини қайд этдилар.
Кейинги йилларда сиёсий мулоқот фаоллашгани ва бундан буён мунтазамлик касб этиши лозимлиги таъкидланди.
Ҳукуматлар ва вазирликлар даражасида мунтазам мулоқот амалга оширилмоқда. Ташқи сиёсий идоралар ўртасида сиёсий маслаҳатлашувлар ўтказилмоқда. Парламентлараро алоқалар изчил ривожланмоқда.
Савдо-иқтисодиёт, инвестиция, энергетика, технологиялар, маданий-гуманитар соҳаларда ҳамкорликни ривожлантириш масалалари батафсил муҳокама қилинди.
Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон-Франция ҳукуматлараро комиссияси фаолиятига алоҳида аҳамият қаратилди. Ўзаро савдо ҳажмини кўпайтириш, иқтисодиётнинг турли тармоқларида истиқболли инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш муҳимлиги қайд этилди.
Ўзбекистон Республикаси билан Европа Иттифоқи ўртасида шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги битимга мувофиқ ўзаро савдода энг кўп қулайлик яратиш тартиби ўрнатилган, Икки томонлама солиқ солишга йўл қўймаслик тўғрисида конвенция ва бошқа ҳужжатлар имзоланган.
Шу муносабат билан Европа тикланиш ва тараққиёт банки ҳамда Франция тадбиркорлари ҳаракати - “МЕДЕФ” билан биргаликда ташкил этилган бизнес форум якунида Европанинг илғор тажрибаси, билимлари ва технологиялари асосида истиқболли лойиҳаларни амалга ошириш бўйича келишувларга эришилгани мамнуният билан қайд этилди.
Хусусан, Франция тараққиёт агентлиги билан умумий қиймати 600 миллион еврога яқин инфратузилма лойиҳаларини амалга ошириш бўйича ҳамкорлик дастури имзоланди.
Франциянинг «Эйрбас», «Тоталь», «Тоталь Эрен», «Винчи», «Орано», «Веолия», «Фивс Штейн», «Буиг», «Ранжис» ва бошқа кўплаб компаниялари билан ҳамкорликда лойиҳалар амалга оширишга келишиб олинди.
Учрашувда маданият ва санъат, туризм, фан ва техника, таълим, соғлиқни сақлаш, археология соҳаларида ҳамкорликни кенгайтириш масалалари ҳам муҳокама қилинди.
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистонга келаётган франциялик туристларга нисбатан визасиз тартиб  жорий этилгани ва Франция бу борада Европанинг биринчи мамлакати бўлганини таъкидлади.
Мамлакатимизда француз тилини 300 минг нафар мактаб ўқувчилари ва талабалари ўрганмоқда. Яқинда Тошкентда Француз тили ва маданияти маркази ташкил этилди.
Иқтисодиёт, муҳандислик иши, қишлоқ хўжалиги, туризм каби йўналишлар бўйича мутахассислар тайёрлаш мақсадида Ўзбекистонда Страсбург университети ва Пантеон Сорбонна университети Париж академияси филиалларини очиш борасида келишувларга эришилди.
Мамлакатимиз тарихий ва маданий меросига улкан қизиқишни ҳисобга олиб, 2021 йилда Лувр музейида Ўзбекистон тарихига бағишланган кўргазма ўтказиш хусусида келишувга эришилди. Бу Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги мамлакатларидан бирига бағишлаб Луврда ўтказиладиган илк шундай тадбир бўлади.
Ташриф доирасида автомобиль транспортида ташиш, туризм, ҳарбий-техникавий ҳамкорлик, техник кўмак, космосни тадқиқ этиш, инвестиция лойиҳаларини молиялаштириш, маданият ва бошқа соҳаларга оид ҳукуматлараро ва идоралараро 10 та ҳужжат имзоланди.
Музокаралар якунида ҳужжатлар ўзаро алмашилди.
Давлат раҳбарларининг самарали музокаралари Ўзбекистон ва Франция ўзаро манфаатли ҳамкорликни ҳар томонлама ривожлантиришга, уни янги амалий мазмун билан бойитишга тайёр эканининг ёрқин тасдиғи бўлди.

2018-10-10 | Politics
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held negotiations with the President of the French Republic Emmanuel Macron, at Elysee Palace.
Shavkat Mirziyoyev sincerely thanked Emmanuel Macron for the invitation to France and for the warm hospitality shown to Uzbekistan delegation. Emphasized the great importance that Uzbekistan attaches to development of cooperation with France as a reliable and long-term partner.
Noting that France is the first European country he pays an official visit, the President of Uzbekistan drew attention to historical ties of friendship and trade relations that have linked the two countries since the time of our great ancestor Sahibkiran Amir Temur and King of France Charles VI.
Emmanuel Macron expressed satisfaction to meet with the President of Uzbekistan in Paris for holding the first practical negotiations. Noted that wise policy and large-scale reforms carried out under the leadership of Shavkat Mirziyoyev in Uzbekistan plays an important role not only in improving people’s welfare, but also in bringing the country to the ranks of leading countries, and ensuring sustainable peace in Central Asia.
The parties noted importance of developing new forms of regional and international cooperation, jointly combating challenges and threats.
The President of France reaffirmed his support for large-scale reforms carried out in Uzbekistan and highly appreciated the foreign policy of the leadership of Uzbekistan, based on the principles of friendship, mutually beneficial partnership and mutual consideration of interests.
Emmanuel Macron noted that approaches of the two states to solving the main international and regional problems are close.
The role of Uzbekistan in strengthening regional stability and security, developing mutually beneficial cooperation and good neighborly relations in order to ensure peaceful and sustainable development of Central Asia was emphasized.
The heads of states reaffirmed the need to stabilize the situation in Afghanistan as an important condition for peace and tranquility in the region, emphasizing the absence of an alternative to a direct political dialogue, without prior conditions, between all parties involved in the conflict.
Intensification of political dialogue in recent years and the need for holding it regularly was noted.
Regular contacts are being held at the level of governments and ministries. Political consultations are held between foreign ministries. Inter-parliamentary relations are consistently developing.
Issues of development of trade-economic, investment, energy, technological, cultural-humanitarian cooperation were discussed in detail. The importance of increasing the trade turnover, implementation of promising investment projects in various sectors of the economy was emphasized.
In accordance with the Agreement on Partnership and Cooperation between the Republic of Uzbekistan and the European Union, the most favored nation regime has been established in mutual trade between the countries, the Convention for avoidance of double taxation on income and other documents are signed.
It was noted with satisfaction that following the business forum, organized jointly with the European Bank for Reconstruction and Development and MEDEF France Entrepreneurs Movement, agreements were reached on implementation of promising projects based on advanced European experience, knowledge and technologies.
In particular, a partnership program for implementation of infrastructure projects worth almost a billion euros was signed with the French Development Agency. Agreements on financing joint projects worth 1.5 billion euros were signed with leading French banks Natixis, Credit Agricole and BPI France.
Projects for implementation were scheduled with such French companies as Airbus, Total, Vinci, Orano Mining, Total Eren, Veolia, Fives Stein, Bouygues, Rungis and many others.
Issues of expanding cooperation in the fields of culture and art, tourism, science and technology, education, healthcare and archeology were also discussed.
The President of Uzbekistan noted that France have become the first European country in respect of which a visa-free regime has been introduced for tourists visiting Uzbekistan.
More than 300 thousand schoolchildren and students are studying French in Uzbekistan. French Language and Culture Center has been established in Tashkent.
Agreements have been reached on opening branches of the University of Strasbourg and Paris Academy of Pantheon-Sorbonne University in Uzbekistan, where Uzbekistan’s students will study economics, engineering, agriculture and tourism.
In addition, cooperation agreements in training personnel were signed with the International Academy of Fashion, the universities of Toulouse, Cergy-Pontoise, INALCO and others.
Taking into account the great interest in historical and cultural heritage of Uzbekistan, an agreement was reached on holding an exhibition on Uzbekistan’s history in the Louvre Museum in 2021. This will be the first exhibition to be held in the world-famous museum and will be devoted to one of the countries in the Commonwealth of Independent States.
During the visit, 10 intergovernmental and interdepartmental documents were signed on road transportation, tourism, military-technical cooperation, space exploration, investment projects financing, culture and other spheres.
The results of fruitful negotiations of the heads of states became a clear confirmation of readiness of Uzbekistan and France to further expand and strengthen long-term mutually beneficial partnership, filling it with new practical content.