Ўзбекистон Президенти ЮНЕСКО Бош директори билан учрашди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 8 октябрь куни Париж шаҳридаги ЮНЕСКО бош қароргоҳида ушбу ташкилот Бош директори Одри Азуле билан учрашди.
БМТнинг таълим, фан ва маданият масалалари бўйича ташкилоти - ЮНЕСКО 1945 йил 16 ноябрда тузилган. Унинг асосий мақсади таълим, фан, маданият, коммуникациялар, туризм соҳаларидаги ҳамкорликни ривожлантириш орқали тинчлик ва хавфсизликни мустаҳкамлашга кўмаклашишдир. Норасмий равишда “БМТнинг ақл лабораторияси” деб аталади. Жавоҳарлал Неру ўз вақтида ЮНЕСКОга “инсоният виждони” деб таъриф берган.
Бугунги кунда унга 195 та мамлакат аъзо ҳисобланади. Ўзбекистон ташкилотга 1993 йил 26 октябрда аъзо бўлган.
Президент Шавкат Мирзиёев Франция Республикасига расмий ташриф ЮНЕСКОдаги учрашувдан бошлангани чуқур маъно ва муҳим аҳамиятга эга эканини, Ўзбекистоннинг ушбу ташкилот билан ҳамкорлиги изчил ривожланиб бораётганини таъкидлади.
Одри Азуле давлатимиз раҳбарини ташрифи билан самимий қутлаб, Ўзбекистон билан ҳамкорлик ривожида ушбу учрашув ғоят муҳимлигини қайд этди.
Мамлакатимиз ЮНЕСКО Ижроия кенгаши таркибига икки марта сайланган. Ушбу ташкилот билан биргаликда халқаро миқёсда Амир Темур, Мирзо Улуғбек, Фарғоний, Имом Бухорий, Камолиддин Беҳзод, қадимий шаҳарларимиз Бухоро, Хива, Термиз, Шаҳрисабз, Қарши, Самарқанд, Марғилон ва Тошкент, “Алпомиш” достони ва “Авесто” китоби, шунингдек, Хоразм Маъмун академиясининг юбилейлари кенг нишонланди. Бухоро шаҳри ташкилотнинг “Тинчлик тарафдори бўлган шаҳарлар” соврини билан тақдирланган.
Усмон Масҳафи ва Шарқшунослик институтининг қўлёзмалар тўплами ЮНЕСКОнинг “Жаҳон хотираси” рўйхатига киритилган.
Хивадаги «Ичан қалъа» мажмуаси, маданиятлар чорраҳаси -  Самарқанд, Бухоро ва Шаҳрисабзнинг тарихий марказлари, шунингдек, Чотқол биосфераси ЮНЕСКОнинг Жаҳон мероси рўйхатига киритилган.
Шошмақом, Бойсун маданий макони, Катта ашула, аския, ош, Наврўз, атлас ва адрас ишлаб чиқариш технологиялари ташкилотнинг Инсоният номоддий маданий мероси репрезентатив рўйхатига киритилган.
Ўзбекистоннинг ЮНЕСКО билан ҳамкорлиги ўзбек мусиқий маданиятини асраб-авайлаш, ривожлантириш ва оммалаштиришга ҳам хизмат қилмоқда. Хусусан, ЮНЕСКО кўмагида Самарқанд шаҳрида ҳар икки йилда бир марта “Шарқ тароналари” халқаро фестивали ўтказиб келинмоқда. Жорий йил сентябрь ойида Шаҳрисабзда илк бор Халқаро мақом санъати форуми ўтказилди.
Давлатимиз раҳбарининг яқинда қабул қилинган қарорига мувофиқ Ўзбекистон Республикасининг ЮНЕСКО ҳузуридаги доимий ваколатхонаси таъсис этилди.
Таълим соҳасидаги ҳамкорлик ҳам истиқболли ва муҳимдир. Ўзбекистон “Жаҳолатга қарши маърифат” ғояси асосида жисмоний ва маънавий баркамол шахсни тарбиялашга қаратилган сиёсатни амалга оширмоқда.
Давлатимиз раҳбари ўтган йил сентябрь ойида БМТнинг Ёшлар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенцияси ва Бош Ассамблеянинг “Маърифат ва диний бағрикенглик” номли резолюциясини қабул қилиш ташаббусини илгари сурган эди.
ЮНЕСКО Бош директори Ўзбекистон Президентининг ушбу ташкилот шафелигида тинчлик ва бағрикенглик маданиятини шакллантириш, экстремизмнинг олдини олиш мақсадида Самарқанд шаҳрида Мирзо Улуғбек номидаги халқаро институт ташкил этиш, Тошкент Ахборот технологиялари университети ҳузурида Таълимда ахборот-коммуникация технологиялари бўйича минтақавий марказ ҳамда Самарқанддаги Туризм халқаро университетида ЮНЕСКО кафедрасини тузиш бўйича ташаббусларини қўллаб-қувватлади.
Ўзбекистонда Марказий Осиё ёш олимлари минтақавий форумини ҳамда 2019 йилда Тошкентда "Ахборот технологиялари маданий меросни асраш хизматида" мавзуида Осиё форумини ўтказиш тўғрисида келишувга эришилди.
Бош директор Ўзбекистоннинг бутун инсоният бойлиги бўлган маданий-тарихий меросни асраб-авайлаш борасидаги сиёсатини юксак баҳолади.
Учрашув сўнгида Шавкат Мирзиёев ва Одри Азуле  Ўзбекистон билан ЮНЕСКО алоқаларини ривожлантиришга қаратилган 2021 йилгача ҳамкорлик дастурини имзоладилар.

Президент Узбекистана встретился с Генеральным директором ЮНЕСКО
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 8 октября в штаб-квартире ЮНЕСКО в Париже встретился с Генеральным директором этой организации Одри Азуле.
Организация Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры - ЮНЕСКО создана 16 ноября 1945 года. Ее основная цель - содействие укреплению мира и безопасности путём расширения сотрудничества в области образования, науки, культуры, коммуникации, туризма. Имеет неофициальное название «лаборатории ума ООН».
Джавахарлал Неру называл ЮНЕСКО «совестью человечества».
На сегодняшний день в организацию входят 195 стран. Узбекистан вступил в нее 26 октября 1993 года.
На встрече Шавкат Мирзиёев отметил глубокую символичность того, что официальный визит во Французскую Республику начался со встречи в ЮНЕСКО, ведь сотрудничество Узбекистана с этой организацией последовательно развивается.
Одри Азуле, поприветствовав Президента нашей страны, подчеркнула, что сотрудничество с Узбекистаном, в частности нынешняя встреча очень важны для ЮНЕСКО.
Узбекистан был дважды избран в состав Исполнительного совета организации. Совместно с ЮНЕСКО в международном масштабе были широко отмечены юбилеи Амира Темура, Мирзо Улугбека, Фергани, Имама Бухари, Камолиддина Бехзода, древних городов Бухары, Хивы, Термеза, Шахрисабза, Карши, Самарканда, Маргилана и Ташкента, памятников этноса и литературы «Алпомиш», «Авесто», а также Хорезмской академии Маъмуна. Город Бухара награжден призом организации «Города за мир».
Коран Усмана и коллекция рукописей Института востоковедения включены в регистр ЮНЕСКО «Память мира».
Комплекс «Ичан-кала» в Хиве, «Самарканд-перекресток культур», Бухарский и Шахрисабзский исторические центры, а также Чаткальская биосфера включены в Список Всемирного наследия ЮНЕСКО.
В Репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества включены Шашмаком, культурное пространство Байсуна, Катта ашула, аския, плов, Навруз, технологии производства атласа и адраса.
Взаимодействие Узбекистана с ЮНЕСКО также способствует сохранению, развитию и популяризации узбекской музыкальной культуры. Так, под патронажем ЮНЕСКО каждые два года в Самарканде проводится Международный фестиваль «Шарк тароналари».
В сентябре этого года в Шахрисабзе проведён первый Международный форум искусства маком.
В соответствии с постановлением главы нашего государства учреждено постоянное представительство Республики Узбекистан при ЮНЕСКО.
Перспективным и очень важным является сотрудничество в области образования. Узбекистан проводит политику по формированию физически и духовно развитых личностей, основанную на принципе «Просвещение против невежества».
Глава нашего государства в сентябре прошлого года выступил с инициативой принятия Конвенции ООН о правах молодёжи и резолюции Генеральной ассамблеи «Просвещение и религиозная толерантность».
Генеральный директор поддержала инициативы главы нашего государства о создании под эгидой ЮНЕСКО в Самарканде Международного института имени Мирзо Улугбека по формированию культуры мира, толерантности и предотвращению экстремизма, создании Регионального центра по информационно-коммуникационным технологиям в образовании при Университете информационных технологий в Ташкенте, открытии кафедры ЮНЕСКО в Международном университете туризма в Самарканде.
Достигнута договоренность о проведении в Узбекистане регионального форума молодых ученых Центральной Азии, а также Азиатского форума "Информационные технологии на службе сохранения культурного наследия" в 2019 году в Ташкенте.
Было подтверждено стремление к расширению партнерства с ЮНЕСКО в сохранении архитектурного наследия Узбекистана.
Генеральный директор ЮНЕСКО высоко оценила политику Узбекистана по сохранению своего культурно-исторического наследия – достояния мировой цивилизации.
По завершении встречи Шавкат Мирзиёев и Одри Азуле подписали Программу сотрудничества до 2021 года, направленную на развитие взаимодействия Узбекистана и ЮНЕСКО.