«Орли» халқаро аэропортида мамлакатимиз делегацияси тантанали кутиб олинди.
Бугун давлатимиз раҳбари БМТнинг Таълим, фан ва маданият масалалари бўйича ташкилоти Бош директори Одри Азуле ва Франция Сенати Раиси Жерар Ларше, шунингдек, Франциянинг энг йирик компаниялари раҳбарлари билан учрашади.
Ташрифнинг асосий тадбирлари 9 октябрга белгиланган. Музокаралар кун тартибидан сиёсий мулоқотни янада мустаҳкамлаш, савдо-иқтисодий ва молиявий соҳалардаги амалий ҳамкорликни ривожлантириш, турли тармоқларда инвестиция лойиҳаларини биргаликда амалга ошириш, шунингдек, маданий-гуманитар алмашувларни фаоллаштириш масалалари ўрин олган.
Учрашувлар якунида ҳукуматлараро ва идоралараро 10 дан ортиқ ҳужжат, жумладан, иқтисодиёт, молия, транспорт, туризм, экология, маданият ва санъат соҳаларида ўзаро ҳамкорлик тўғрисидаги битимлар имзоланиши кўзда тутилган.

Президент Шавкат Мирзиёев прибыл в Париж
Президент Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента  Эммануэля Макрона 8 октября прибыл во Францию с официальным визитом.
В международном аэропорту "Орли" состоялась торжественная встреча делегации Узбекистана.
Сегодня глава нашего государства встретится с Генеральным директором Организации Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры Одри Азуле и Председателем Сената Франции Жераром Ларше, а также с руководителями крупнейших французских компаний.
Основные мероприятия визита намечены на 9 октября. В повестку дня переговоров включены вопросы дальнейшего развития политического диалога, расширения практического сотрудничества в торгово-экономической и финансовой сферах, совместной реализации инвестиционных проектов в различных отраслях, а также активизации культурно-гуманитарного обмена.
По итогам встреч предусматривается подписание более 10 межправительственных и межведомственных документов, в том числе соглашения о взаимодействии в сферах экономики и финансов, транспорта, туризма, экологии, культуры и искусства.