“Ўзэкспомарказ“: экспорт, янги технология ва инвестициялар учун имконият
Пойтахтимиздаги “Ўзэкспомарказ“ миллий кўргазмалар мажмуасида “Пластмасса ва полимерлар саноати – Plastex Uzbekistan” ҳамда “Қадоқлаш ва босма иши – OʻZuPACK – OʻZBEKinPRINT” анъанавий халқаро кўргазмалари очилди.
“Iteca Exhibitions” халқаро кўргазмалар компанияси томонидан ташкил этилган кўргазмалардан асосий мақсад мазкур йўналишларни янги босқичга кўтариш ва тизимга энг янги технологияларни жалб қилиш, ишлаб чиқариш қувватларини модернизациялаш ва ўзаро манфаатли ҳамкорликни мустаҳкамлашдир.
Бу йилги кўргазмалар ўзига хос тарзда ташкил этилган бўлиб, павильонлардаги пластмасса ва полимерлар саноати ҳамда қадоқлаш ва босма иши учун зарур бўлган асбоб-ускуналар, маҳсулотларнинг янги турлари намойиши кишини беэътибор қолдирмади. Шу жиҳатдан ҳам, бундай кўргазмалар майдонини ташкил этиш маҳаллий ва хорижий компаниялар фаолиятида жуда муҳимдир. Янгиликларга иштиёқи баланд компанияларнинг мазкур тадбирларда иштироки йилдан-йилга ортаётгани бунга яққол мисолдир. Масалан, ўтган галги намойишда 12 давлатдан 80 компания қатнашган бўлса, бу сафар 16 мамлакатдан 140 компания иштирок этмоқда.
– Мақсадимиз мазкур йўналишларда фаолият кўрсатаётган компанияларни, улар ишлаб чиқараётган маҳсулотлар намойишини ташкил этиб, Ўзбекистон ва хорижий давлатлар ўртасида ўзаро ҳамкорлик алоқаларини мустаҳкамлашдир, – деди “Iteca Exhibitions” халқаро кўргазмалар компанияси бош директори Н.Ҳасанова. – Бу каби нуфузли тадбирларни ўтказишда бизни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаб келаётган Ўзбекистон Республикаси Ташқи савдо вазирлиги, Матбуот ва ахборот агентлиги, Савдо-саноат палатаси ва “Ўзкимёсаноат“ акциядорлик жамиятига ўз миннатдорлигимизни билдирамиз. Тўққизинчи бор ўтказилаётган пластмасса ва полимерлар саноати маҳсулотлари намойиши мамлакатимиздаги шу соҳада иш юритаётган корхоналар ривожида муҳим ўрин эгалласа, ўзининг йигирма йиллик фаолияти эга қадоқлаш ва босма иши кўргазмаси тайёр қадоқ ва қадоққа белги қўйиш бўйича маҳаллий ва хорижий қадоқлаш техникаси ишлаб чиқарувчи ва етказиб берувчилар мақсадини янада бирлаштирмоқда.
Таъкидлаш керакки, “Пластмасса ва полимерлар саноати – Plastex Uzbekistan” халқаро кўргазмасида доимий иштирокчилар қаторида Ўзбекистон, Германия, Жанубий Корея, Ҳиндистон, Хитой каби давлатлардан янги компаниялар ҳам қўшилмоқда.
Хитойдаги “Jing Hong” пластмасса маҳсулотларига қолип ишлаб чиқарувчи корхона ҳам бу кўргазмада биринчи бор қатнашмоқда.

Демонстрация последних достижений в индустрии пластмасс и упаковок
В Национальном выставочном комплексе "Узэкспоцентр" открылись традиционные международные выставки "Индустрия пластмасс и полимеров – Plastex Uzbekistan" и "Упаковка и печать – O‘ZuPACK – O‘ZBEKinPRINT".
Главная цель данных выставок, организованных международной выставочной компанией “Iteca Exhibitions”, заключается в выведении этих отраслей на новый этап развития, привлечении к ним новых технологий, модернизации производственных мощностей и укреплении взаимовыгодного сотрудничества.
Нынешние выставки заметно отличаются от предыдущих, выставленные в павильонах оборудование для пластмассовой и полимерной промышленности, а также упаковки и печати, новые виды продукции не оставили равнодушным ни одного посетителя. Организация таких выставочных площадок имеет важное значение для развития деятельности отечественных и зарубежных компаний. Ярким тому примером служит растущее из года в год количество участников выставок – компаний, стремящихся к новшествам и инновациям. Так, если в выставках прошлого года участвовали 80 компаний из 12 государств, то в этом году свою продукцию и услуги представляют 140 компаний из 16 стран.
– Мы стремимся широко представлять компании, ведущие деятельность в данных направлениях, а также производимую ими продукцию, укреплять взаимное сотрудничество между Узбекистаном и зарубежными странами в данных отраслях, – сказала генеральный директор международной выставочной компании “Iteca Exhibitions” Н.Хасанова. – Выражаем нашу признательность Министерству внешней торговли Республики Узбекистан, Узбекскому агентству по печати и информации, Торгово-промышленной палате и акционерному обществу "Узкимёсаноат", которые оказывают нам всестороннюю поддержку в проведении подобных мероприятий. Проводимая в девятый раз выставка продукции пластмассовой и полимерной промышленности имеет важное значение в дальнейшем развитии предприятий, а отмечающая в этом году свое 20-летие выставка "Упаковка и печать – O‘ZuPACK – O‘ZBEKinPRINT" объединяет на одной площадке как отечественных, так и зарубежных производителей и поставщиков упаковочной техники, готовой упаковки и оборудования для печати.
Следует отметить, что в этом году ряды участников международной выставки "Индустрия пластмасс и полимеров – Plastex Uzbekistan" пополнили новые компании из Узбекистана, Германии, Южной Кореи, Индии, Китая.
Впервые участвует в выставке и китайское предприятие “Jing Hong” по производству пресс-форм для пластмассовой продукции.