Йован Йекич Ташқи савдо вазирининг маслаҳатчиси лавозимига тайинланди
Ташқи савдо вазирлиги ва АҚШнинг Халқаро ривожланиш бўйича агентлиги (USAID) ўртасида 2018 йил 16 май куни Вашингтон шаҳрида имзоланган Ўзаро англашув меморандум ижроси доирасида халқаро савдо ҳуқуқи соҳасидаги эксперт Йован Йекич Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиш масалалари бўйича Ўзбекистон Республикаси Ташқи савдо вазирининг маслаҳатчиси лавозимига тайинланди.
«Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлиши экспорт географиясини янада кенгайтиришга, хорижий давлатларга маҳсулот ва хизматлар етказиш ҳажмини кўпайтиришга имконият яратади. Маълумки, ЖСТга аъзо бўлиш жараёни мураккаб ва узоқ муддатли жараёндир, ва шу ўринда халқаро эксперт ташкилотдаги иштирокдан энг катта афзалликларни қўлга киритиш мақсадида ҳар томонлама мувозанатли музокара ўтказиш жараёнида бизга кўмаклашади,» – деб таъкидлади Ташқи савдо вазири Жамшид Ходжаев.
Йован Йекич халқаро тижорий ҳуқуқ, интеллектуал мулк ҳимояси, божхона қоида ва тартиботлари, савдо сиёсатини ҳуқуқий тартибга солиш, савдо ва инвестицион сиёсат соҳаларида 35 йилдан ортиқ тажрибага эга. 2001-2017 йилларда Озарбайжон, Тожикистон ҳамда Сербия ва Черногория ҳукуматларига ЖСТга аъзо бўлиш масалалари бўйича консултатив кўмак берган. Эксперт Женевадаги ЖСТ Котибияти вакиллари ва ташкилотнинг бошқа аъзолари музокара гуруҳлари билан конструктив ва функционал алоқага эга.
Йован Йекичнинг фаолиятидаги асосий йўналишлар қуйидагилар ҳисобланади:
- ЖСТ котибиятига тақдим этиш мақсадида республиканинг ташқи савдо тартибини таърифловчи асосий ҳужжат (Меморандум)ни тайёрлашда амалий кўмаклашиш;
- ЖСТ битимлари қоидаларига мувофиқ республиканинг миллий қонунчилигига ўзгартириш киритиш бўйича таклифларни тайёрлаш;
- халқаро экспертнинг яқинда ЖСТга қўшилган бошқа мамлакатларидаги тажрибаси асосида республиканинг халқаро конвенциялар ва шартномаларга қўшилиш бўйича таклифларни тайёрлаш;
- Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлиш жараёнида музокаралар ўтказиш бўйича таклифларни тайёрлаш, хусусан, учрашувлар ва музокаралар ўтказиш масалалари бўйича музокара гуруҳи аъзолари билан давра суҳбатлари ва мавзуга оид учрашувларни ўтказиш
- ЖСТга аъзо бўлиш бўйича савдо музокараларини ўтказиш масаласида тактикалар ва стратегиялар мавзуларида семинарлар ва давра суҳбатларини ўтказиш.

Йован Йекич назначен советником министра внешней торговли РУ
В рамках реализации подписанного 16 мая 2018 года в городе Вашингтон Меморандума о взаимопонимании с Агентством США по международному сотрудничеству (USAID) эксперт в области международного торгового права Йован Йекич назначен на должность советника министра внешней торговли Республики Узбекистан по вопросам вступления в ВТО.
“Вступление Узбекистана в ВТО позволит существенно расширить географию экспорта, увеличить объёмы поставок в зарубежные страны. Как известно, вступление в ВТО является комплексным, трудным и длительным процессом и в этом контексте международный эксперт окажет нам содействие в ведении всесторонне взвешенного переговорного процесса по вступлению в ВТО в целях получения наибольших выгод от участия в организации,” –комментирует глава Минвнешторга Жамшид Ходжаев.
Йован Йекич более 35 лет работает в сфере международного коммерческого права, защиты интеллектуальной собственности, таможенных правил и процедур, правового регулирования торговой политики, торговой и инвестиционной политики. В 2001-2017 годы консультировал правительства Азербайджана, Таджикистана, а также Сербии и Черногории по вопросам вступления в ВТО. Поддерживает конструктивное и рабочее взаимодействие с представителями Секретариата ВТО в Женеве и переговорных групп других членов организации.
Основными направлениями деятельности Йована Йекича являются:
- Содействие в подготовке основного документа (Меморандум), описывающего режим внешней торговли республики для дальнейшего представления в секретариат ВТО;
- Подготовка предложений для внесения изменений в национальное законодательство республики в соответствие с нормами положений соглашений ВТО;
- Подготовка предложений по присоединению республики к международным конвенциям и соглашениям исходя из опыта международного эксперта по вступлению других стран, недавно вступивших в ВТО;
- Подготовка предложений по проведению переговорного процесса вступления Узбекистана в ВТО, в частности, проведение круглых столов и тематических встреч с членами переговорной группы республики по вопросам проведения встреч и переговоров;
- Проведение семинаров и круглых столов по тактике и стратегии ведения торговых переговоров по вступлению в ВТО.