Йован Йекич Ташқи савдо вазирининг маслаҳатчиси лавозимига тайинланди
Ташқи савдо вазирлиги ва АҚШнинг Халқаро ривожланиш бўйича агентлиги (USAID) ўртасида 2018 йил 16 май куни Вашингтон шаҳрида имзоланган Ўзаро англашув меморандум ижроси доирасида халқаро савдо ҳуқуқи соҳасидаги эксперт Йован Йекич Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиш масалалари бўйича Ўзбекистон Республикаси Ташқи савдо вазирининг маслаҳатчиси лавозимига тайинланди.
«Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлиши экспорт географиясини янада кенгайтиришга, хорижий давлатларга маҳсулот ва хизматлар етказиш ҳажмини кўпайтиришга имконият яратади. Маълумки, ЖСТга аъзо бўлиш жараёни мураккаб ва узоқ муддатли жараёндир, ва шу ўринда халқаро эксперт ташкилотдаги иштирокдан энг катта афзалликларни қўлга киритиш мақсадида ҳар томонлама мувозанатли музокара ўтказиш жараёнида бизга кўмаклашади,» – деб таъкидлади Ташқи савдо вазири Жамшид Ходжаев.
Йован Йекич халқаро тижорий ҳуқуқ, интеллектуал мулк ҳимояси, божхона қоида ва тартиботлари, савдо сиёсатини ҳуқуқий тартибга солиш, савдо ва инвестицион сиёсат соҳаларида 35 йилдан ортиқ тажрибага эга. 2001-2017 йилларда Озарбайжон, Тожикистон ҳамда Сербия ва Черногория ҳукуматларига ЖСТга аъзо бўлиш масалалари бўйича консултатив кўмак берган. Эксперт Женевадаги ЖСТ Котибияти вакиллари ва ташкилотнинг бошқа аъзолари музокара гуруҳлари билан конструктив ва функционал алоқага эга.
Йован Йекичнинг фаолиятидаги асосий йўналишлар қуйидагилар ҳисобланади:
- ЖСТ котибиятига тақдим этиш мақсадида республиканинг ташқи савдо тартибини таърифловчи асосий ҳужжат (Меморандум)ни тайёрлашда амалий кўмаклашиш;
- ЖСТ битимлари қоидаларига мувофиқ республиканинг миллий қонунчилигига ўзгартириш киритиш бўйича таклифларни тайёрлаш;
- халқаро экспертнинг яқинда ЖСТга қўшилган бошқа мамлакатларидаги тажрибаси асосида республиканинг халқаро конвенциялар ва шартномаларга қўшилиш бўйича таклифларни тайёрлаш;
- Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлиш жараёнида музокаралар ўтказиш бўйича таклифларни тайёрлаш, хусусан, учрашувлар ва музокаралар ўтказиш масалалари бўйича музокара гуруҳи аъзолари билан давра суҳбатлари ва мавзуга оид учрашувларни ўтказиш
- ЖСТга аъзо бўлиш бўйича савдо музокараларини ўтказиш масаласида тактикалар ва стратегиялар мавзуларида семинарлар ва давра суҳбатларини ўтказиш.

Jovan Jekic is appointed as an advisor of the Minister of Foreign Trade of Uzbekistan
Within the framework of the realization of the Memorandum on mutual understanding with the US Agency for International Development (USAID), which was signed on May 16, 2018 in Washington DC, expert in the field of international trade law Jovan Jekic has been appointed for the post of the advisor of the Minister of Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan.
Becoming a member of WTO allows to significantly expand the geography of export and increase the amount of goods delivered to foreign countries. As it is clear, becoming a member of WTO is considered as a complex, hard and long-time process, and in this context, international expert helps us to take actions towards entering WTO on a purpose of taking as much benefit from becoming a member of the organization as possible,” – comments the Minister of Foreign Trade of Uzbekistan Jamshid Khodjaev.
Jovan Jekic has been working in the fields of International Trade Law, Intellectual Property Law, Customs Control and Procedure, proper regulation of commercial policies and politics of trade and investment for more than 35 years. During 2001-2017 years, he consulted the government of Azerbaijan, Tajikistan as well as Serbia and Montenegro towards accession to WTO. He supports constructive contacts with the representatives of the Secretariat of WTO in Geneva as well as the negotiation groups of other members of the organization.
Main fields of the responsibilities of Jovan Jekic include:
- Assistance in the preparation of the main document (Memorandum), which explains the Foreign Trade policy of the Republic for further presentation to the Secretariat of WTO;
- Preparation of proposals to make changes in the national legislation of the Republic of Uzbekistan in accordance with the provisions of agreements of WTO;
- Proposal of suggestions towards the integration of the Republic in international conventions taking examples from the experience of the international expert;
- Proposal of suggestions towards the membership of Uzbekistan in WTO, in particular, organization of round-table discussions and meetings on specific topics with members of various organizations;
- Organization of seminars and round table discussions on tactics and strategies for conducting trade negotiations on accession to the WTO.