ШҲТга аъзо давлатлар бош прокурорлари ва МДҲ бош прокурорларининг мувофиқлаштирувчи кенгаши йиғилишлари бўлиб ўтди
2018-09-24 | ШҲТ
Жорий йилнинг 20 сентябрь куни Бош прокурор О.Муродов бошчилигидаги Ўзбекистон Республикаси делегацияси Душанбе шаҳрида (Тожикистон) бўлиб ўтган МДҲ мамлакатлари бош прокурорларининг Мувофиқлаштирувчи кенгашининг 28-йиғилишида ва ШҲТга аъзо давлатлар бош прокурорларининг 16-йиғилишида иштирок этди.
Йиғилишларда МДҲ ва ШҲТга аъзо давлатларнинг бош прокурорлари ва иштирокчи-давлатлар делегациялари раҳбарлари, жумладан Озарбайжон, Арманистон, Беларусия, Қозоғистон, Қирғизистон, Россия, Ўзбекистон, Хитой, Покистон, Ҳиндистон, шунингдек мулоқот шериклари ва кузатувчи мамлакатлардан таклиф этилган меҳмонлар сифатида – Афғонистон, Монголия, Эрон, Непал, Шри-Ланка, Прокурорлар Халқаро Ассоциацияси президенти Герхард Ярош ва Саудия Арабистони Бош прокурорлари иштирок этди.
Бош прокурор О.Муродов ўз нутқида 2017-2018 йилларда Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.Мирзиёев ташаббуси билан қабул қилинган Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси асосида прокуратура органларининг тизими тубдан такомиллаштирилиб, мамлакатда амалга оширилаётган ислоҳот ва ўзгаришлардаги прокуратура органларининг роли оширилганлиги ҳамда улар фаолиятида мутлақо янги йўналишлар белгиланганлигини қайд этди.
ШҲТга аъзо давлатлар бош прокурорларининг йиғилиши давомида трансмиллий ва уюшган жиноятчиликка қарши ҳамкорликда курашиш, терроризм, экстремизм, диний ва сиёсий радикализм хавфи ва экстремистик ҳаракатларнинг бошқа ҳалокатли таъсири кучаяётганлиги масалалари, шунингдек жаҳон ва минтақавий хавфсизликнинг бошқа муаммолари муҳокама қилинди. Урушлар билан қамраб олинган қатор мамлакатлардаги сиёсий вазиятнинг мураккаблиги, сиёсий келишмовчиликларнинг зарарли таъсири ва ушбу мамлакатлардаги тинч фуқароларнинг ўлими билан боғлиқ холатларга ташвиш билдирилди ва МДҲ ва ШҲТга аъзо-давлатларнинг қўшма интеграциялашуви давлатлар ва минтақаларнинг хавфсизлигини таъминлашнинг муҳим омили деб топилди.
Йиғилишда Ўзбекистон Бош прокурори О.Муродов Ўзбекистон Республикасининг мазкур йўналишдаги устувор вазифаси жиноятлар ва ҳуқуқбузарликларнинг оқибатлари билан эмас, балки уларнинг туб сабаблари билан курашиш эканлигини таъкидлаб ўтди.
Шунингдек, ташриф доирасида Ўзбекистон Республикаси Бош прокурори Россия, Ҳиндистон, Саудия Арабистони, Беларусия, Тожикистон, Афғонистон, Қозоғистон ва Қирғизистон делегациялари билан икки томонлама учрашувлар ўтказди. Россия, Тожикистон ва Қозоғистон билан ҳамкорлик дастурлари имзоланди.

Проведены заседания генеральных прокуроров государств-членов ШОС и координационного совета генеральных прокуроров СНГ
2018-09-24 | ШОС
20 сентября текущего года делегация Республики Узбекистан во главе с Генеральным прокурором О.Муродовым приняла участие в 28-м заседании Координационного совета генеральных прокуроров стран СНГ и 16-м заседании генеральных прокуроров государств-членов ШОС в городе Душанбе (Таджикистан).
На заседаниях приняли участие генеральные прокуроры и руководители делегаций стран-членов СНГ и ШОС, в том числе Азербайджана, Армении, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, России, Узбекистана, Китая, Пакистана, Индии, а также в качестве приглашенных гостей из стран-наблюдателей и партнеров по диалогу — Афганистана, Монголии, Ирана, Непала, Шри-Ланки, президент Международной Ассоциации прокуроров Герхард Ярош и Генеральный прокурор Саудовской Аравии.
Генеральный прокурор О.Муродов в своей речи отметил, что в 2017-2018 годах на основе принятой по инициативе Президента Республики Узбекистан Ш.Мирзиёева Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в системе органов прокуратуры произошли институциональные преобразования, увеличена роль органов прокуратуры в проводимых в стране реформах и преобразованиях а также были определены кардинально новые направления в их деятельности.
В ходе заседания генеральных прокуроров стран ШОС были обсуждены вопросы совместной борьбы против транснациональной и организованной преступности, напряженности угроз терроризма, экстремизма, религиозно-политического радикализма и других разрушительных действий экстремистских движений, а также другие проблемы безопасности мирового и регионального уровней. Была выражена озабоченность в связи с осложнением политической ситуации в ряде стран, охваченных войнами, пагубными последствиями политических разногласий и гибелью мирных граждан в этих государствах, а совместная интеграция стран-членов СНГ и ШОС была названа важным фактором для обеспечения безопасности на территории государств и регионов.
В ходе заседания Генеральным прокурором Узбекистана О.Муродовым было отмечено, что приоритетной задачей Республики Узбекистан в данном направлении является борьба не с уже наступившими последствиями преступлений и правонарушений, а с их первопричинами.
Также, в рамках визита, Генеральный прокурор Республики Узбекистан провел двусторонние встречи с делегациями России, Индии, Саудовской Аравии, Беларуси, Таджикистана, Афганистана, Казахстана и Кыргызстана. Были подписаны программы сотрудничества с Россией, Таджикистаном и Казахстаном.