Белоруссиялик меҳмонлар Намангандаги Давлат хизматлари маркази фаолияти билан танишди
Жорий йилнинг 20 сентябрь куни Белорусь Республикаси Адлия вазирининг ўринбосари Игорь Тушинский бошчилигидаги делегация Наманган шаҳридаги Давлат хизматлари марказининг тажрибасини ўрганиш учун ташриф буюрди.
Делегацияни Наманган вилояти Давлат хизматлари бошқармаси бошлиғи Дилмурод Исмоилов кутиб олди. Меҳмонларга давлат хизматлари кўрсатишнинг миллий тизими, Наманган мисолида марказларнинг фаолияти билан таништирди. Мазкур марказ зарур бўлган замонавий ускуналар билан жиҳозланган энг катта ва намуналилардан бири.
Бундан ташқари, “ягона дарча” тамойилини амалга ошириш, шунингдек, марказларда давлат хизматларини кўрсатиш соҳасидаги афзалликлар ҳақида сўзлаб берди. Делегатларга электрон навбат тизимини, баъзи давлат хизматларини олиш жараёнини тақдим этишди. Марказга ташриф буюрувчилар қулайлиги учун ўзидаёқ жойлашган болалар ўйин майдончаси ҳамда кафега экскурсия ўтказишди.
Шунингдек, ахсус техника билан жиҳозланган автобус ва “Дамас” автомобиллари орқали кўрсатилаётган “мобиль” сайёр хизматлари ҳақида маълумот берилди.
Делегатлар кўрсатилаётган бу хизматлар сифатида юзасидан ўз фикр мулоҳазаларини билдирган ҳолда марказдага халқаро стандартлар даражасида эканлигини билдирдилар.
Маълумот ўрнида, бугунги кунда Наманган Давлат хизматлари маркази эксперимент тариқасида фаолият юритаётган марказлардан бири бўлиб, 100 яқин давлат хизматларини кўрсатиб келмоқда. Бу марказ Наманган шаҳарининг аҳолисига паспорт берадиган ва янгилайдиган ягона марказдир. Бу ерда бир кунда 800 дан зиёд фуқарога хизмат кўрсатилади.
Марказ биносида Президент Халқ қабулхонаси, ФҲДЁ бўлинмаси, суғурта, кадастр, ҳайдовчилик гувоҳномасини алмаштириш, тез ёрдам ва банк филиаллари мавжуд.

Гости из Беларуссии ознакомились с деятельностью Наманганского центра государственных услуг
20 сентября нынешнего года делегация Республики Беларусь по главе с заместителем министра юстиции Игорем Тушинским посетила город Наманган для изучения опыта работы Центра государственных услуг.
Делегацию встретил начальник Наманганского областного управления госуслуг Дилмурод Исмоилов. Он ознакомил гостей с национальной системой оказания государственных услуг, деятельностью центров на примере наманганского. Данный центр — один из крупных и образцово-показательных, оснащенный современным оборудованием.
Делегации рассказали о преимуществах оказания государственных услуг в центрах по принципу «одно окно», продемонстрировали работу системы электронной очереди, процедуру получения некоторых видов государственных услуг. Для гостей организовали экскурсию в комнату для детей и кафе, для удобства посетителей устроенных прямо в центре.
Делегацию проинформировали о практике оказания выездных мобильных госуслуг. Она на месте ознакомилась со специально оборудованными для этих целей автобусом и автомобилем «Дамас».
Гости из Беларуси дали высокую оценку деятельности центра и качеству сервиса, отметили, что в центре все выполнено в соответствии с международными стандартами.
Напомним, что на сегодня Центр государственных услуг Намангана является одним из экспериментальных. В нем оказывается около ста видом государственных услуг. Это пока единственный центр, где налажена процедура выдачи и замены паспортов жителям города. Ежедневно специалисты обслуживают более 800 граждан.
В здании центра также расположились Народная приемная Президента, отделы загса, въезда, выезда и оформления гражданства, страхования, кадастра, замены водительских удостоверений, скорой медицинской помощи и филиал банка.