2018 йилнинг 20 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов мамлакатимизга амалий ташриф билан келган Германия Федератив Республикаси ТИВ Давлат вазири Нильс Анненни қабул қилди.
Учрашувда икки томон кун тартибидаги муҳим масалалар, турли соҳалардаги ҳамкорликни ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Суҳбат чоғида таъкидланганидек, 2019-йилга режалаштирилган олий даражадаги ташрифлар алмашинуви Ўзбекистон-Германия мулоқотида янги саҳифа очиши кутилмоқда. У икки томон алоқаларига тизимли ва серқирра тус бериши, сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестицион, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги ўзаро манфаатли алоқаларни чуқурлаштиши, Ўзбекистонга илғор немес технологияларини жалб қилиш учун керакли шароитларни яратишига имкон яратади.
Учрашувда икки давлат ҳукуматлари, идоралари, парламентлари ўртасидаги бўлажак алоқалар, бошқа қўшма тадбирлар жадвали юзасидан фикр алмашилди. Шу ўринда таъкидланганидек, Тошкент шаҳрида 19 сентябрь куни бўлиб ўтган «Ўзбекистоннинг минтақавий ташаббуслари ва Марказий Осиёда ҳавфсизлик ва барқарор тараққиётни таъминлашда Германия ўрни» мавзусидаги давра суҳбатида ташқи ишлар давлат вазири бошчилигидаги Германия нуфузли делегациясининг иштирок этиши кўп қиррали ҳамкорликни янада мустаҳкамлашдан икки давлат ҳам манфаатдорлигини яна бир бор тасдиқлайди.
Музокараларда жорий йилнинг ноябрь ойига белгиланган Ўзбекистон ва Германия ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари даражасидаги сиёсий маслаҳатлашувларга тайёргарлик жараёни ҳам кўриб чиқилди.

Meeting with German delegation
On September 20, 2018, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov received the Minister of State at the Federal Foreign Office of the Federal Republic of Germany Niels Annen, who is in Uzbekistan on a working visit.
The parties discussed key issues on bilateral agenda, prospects for developing cooperation in various fields.
As it was emphasized, the exchange of high-level visits scheduled for 2019 should open a new page in Uzbekistan – Germany dialogue, give it a systemic and comprehensive character, deepen mutually beneficial relations in political, trade-economic, investment, cultural-humanitarian and other spheres, create necessary conditions for attracting advanced German technologies to Uzbekistan.
At the meeting, views were exchanged on the schedule of forthcoming intergovernmental, interdepartmental, inter-parliamentary contacts and other joint events. In this context, as noted, participation of the representative delegation of the Federal Republic of Germany led by the Minister of State at the Federal Foreign Office at the roundtable discussion on “Regional initiatives of Uzbekistan and the role of Germany in ensuring security and sustainable development in Central Asia”, held on September 19 in Tashkent, once again confirms the interest of the two countries in further strengthening the multifaceted cooperation.
The parties also considered preparations for the inter-MFA political consultations scheduled for November this year at the level of foreign ministers of Uzbekistan and Germany.