Хавфсизлик ва барқарор ривожланиш соҳасида ҳамкорлик
Пойтахтимизда 19 сентябрь куни “Ўзбекистон ва Германия: Марказий Осиёда хавфсизлик ва барқарор тараққиёт соҳасида ҳамкорлик” мавзусида давра суҳбати бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти ва Германиянинг Фридрих Эберт жамғармаси томонидан ташкил этилган халқаро тадбирда Ўзбекистон – Германия ҳамкорлигини янада ривожлантириш, мамлакатимизга чет эл инвестицияларини жалб этиш, Германиянинг Марказий Осиё давлатлари билан кенг миқёсдаги алоқаларини йўлга қўйиш, минтақада хавфсизлик ва барқарор тараққиётни таъминлаш масалалари муҳокама қилинди.
Президент ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти директори В.Норов, ташқи ишлар вазири ўринбосари Д.Аҳатов, Фридрих Эберт номидаги жамғарманинг Марказий Осиё бўйича минтақавий директори Хенриетта Кифер, ЕХҲТнинг мамлакатимиздаги лойиҳалари координатори Жон Макгрегор ва бошқалар икки мамлакат ҳамкорлиги доирасида эришилган ютуқлар, Марказий Осиё ва Афғонистонда минтақавий ҳамкорлик ва хавфсизликни таъминлаш масалалари хусусида сўз юритди.
Ҳозирги кунда халқимиз тарихий ўзгаришлар даврида яшамоқда. Президентимиз Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида амалга оширилаётган ислоҳотлар давлат ва жамият бошқарувининг барча жабҳаларида, мамлакатимиз ташқи сиёсий фаолиятида яққол намоён бўлмоқда. Иқтисодиёт, илм-фан, замонавий кадрлар тайёрлаш, юқори технологияларни татбиқ этиш борасидаги изчил ишлар Ўзбекистоннинг ривожланган мамлакатлар билан рақобатлаша оладиган давлат бўлиб шаклланишига хизмат қилмоқда.
Олиб борилаётган оқилона сиёсат ва жадал ислоҳотлар натижасида Ўзбекистон нафақат Марказий Осиё, балки жаҳонда барқарор, иқтисоди изчил тараққий этиб бораётган мамлакат сифатида тан олинмоқда.
Германия ҳам Ўзбекистонга халқаро миқёсдаги ҳамкори сифатида қарайди. Ушбу мамлакат Ўзбекистоннинг Марказий Осиёда ҳамкорликни чуқурлаштириш, минтақавий хавфсизликни ва Афғонистонда барқарор вазиятни таъминлаш борасидаги ташаббусларини қўллаб-қувватламоқда. Жадал ривожланаётган Ўзбекистон – Германия муносабатларига аниқ далил сифатида икки мамлакатнинг хавфсизлик ва барқарор тараққиёт йўлидаги қўшма саъй-ҳаракатларини келтириш мумкин.
Давра суҳбатида демократик ислоҳотларни чуқурлаштириш, инвестицияларни жалб этиш, бизнес муҳитини яхшилаш бўйича Германия билан ҳамкорликни кенгайтириш, туризм, қишлоқ хўжалиги, тадбиркорлик, ишлаб чиқаришда замонавий технологияларни қўллаш каби соҳаларда ўзаро алоқаларни ривожлантириш масалалари юзасидан фикр алмашилди.

Сотрудничество в сфере безопасности и устойчивого развития
В Ташкенте 19 сентября состоялся "круглый стол" на тему “Узбекистан и Германия: Сотрудничество в сфере безопасности и устойчивого развития в Центральной Азии”.
На международном мероприятии, организованном Институтом стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан и Фондом имени Фридриха Эберта Германии, обсуждались вопросы дальнейшего развития узбекско-германского сотрудничества, привлечения в страну иностранных инвестиций, налаживания масштабных связей между Германией и странами Центральной Азии, обеспечения безопасности и устойчивого развития в регионе.
Директор Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан В.Норов, заместитель министра иностранных дел Д.Ахатов, региональный директор Фонда имени Фридриха Эберта по Центральной Азии Хенриетта Кифер, координатор проектов ОБСЕ в нашей стране Джон Макгрегор и другие говорили о результатах, достигнутых в рамках сотрудничества двух стран, затронули вопросы регионального сотрудничества и обеспечения безопасности в Центральной Азии и Афганистане.
В настоящее время наш народ живет в эпоху исторических преобразований. Проводимые под руководством Президента Шавката Мирзиёева реформы ярко проявляются во всех сферах государственного и общественного управления, внешней политике страны. Работа, проводимая в сферах экономики, науки, подготовки современных кадров, внедрения высоких технологий, способствует формированию образа Узбекистана в качестве страны, способной конкурировать с развитыми странами.
В результате проводимой мудрой политики и ускоренных реформ Узбекистан признается стабильной и активно развивающейся страной не только в Центральной Азии, но и во всем мире.
Германия также рассматривает Узбекистан в качестве важного партнера. Эта страна поддерживает инициативы Узбекистана по углублению сотрудничества в Центральной Азии, обеспечению региональной безопасности и стабильной обстановки в Афганистане.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями по вопросам углубления демократических реформ, привлечения инвестиций, расширения сотрудничества с Германией в улучшении бизнес-среды, развития связей в сферах туризма, сельского хозяйства, предпринимательства, применения современных технологий в производстве.