Араб мувофиқлаштириш гуруҳи Ўзбекистондаги лойиҳаларга қизиқиш билдирмоқда
Араб мувофиқлаштириш гуруҳининг 2014 йили Тошкентда ўтган мажлисида Ўзбекистон энергетика, йўл инфратузилмаси, коммунал хўжалик, таълим, экология, ирригация, қишлоқ инфратузилмасини ривожлантириш каби соҳаларга оид умумий қиймати 1,6 миллиард АҚШ долларидан зиёд 25 та лойиҳа тақдимотини ўтказган эди.
Пойтахтимизда 19 сентябрь куни ўтган Араб мувофиқлаштириш гуруҳининг навбатдаги давра суҳбатида томонлар яқин истиқболдаги янги лойиҳаларни молиялаштириш имкониятларини муҳокама қилди.
Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси томонидан ташкил этган тадбирда вазирлик ва идоралар, тижорат банклари раҳбарлари, Араб мувофиқлаштириш гуруҳи аъзолари иштирок этди.
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари, Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси раиси С.Холмуродов, Ислом тараққиёт банки гуруҳи президенти Бандар Ҳажар Ўзбекистоннинг нуфузли молия институтлари билан ҳамкорлиги самарасида иқтисодий салоҳияти янада юксалаётгани, ўтган йилларда Араб мувофиқлаштириш гуруҳи аъзолари кўмагида хусусий секторни қўллаб-қувватлаш, соғлиқни сақлаш, таълим, қишлоқ ва сув хўжалиги, транспорт каби соҳаларда кўплаб лойиҳалар ҳаётга татбиқ этилганини таъкидлади.
Араб мувофиқлаштириш гуруҳи аъзолари 5 та молиявий институтдан ташкил топган бўлиб, булар Ислом тараққиёт банки, Саудия тараққиёт жамғармаси, Кувайт араб иқтисодий тараққиёт жамғармаси, ОПЕК халқаро тараққиёт жамғармаси ва Абу-Даби тараққиёт жамғармасидир.
Қайд этилганидек, Ислом тараққиёт банки иштирокида мамлакатимизда қиймати 926 миллион АҚШ долларига тенг лойиҳалар амалга оширилган. 2017 йилда Ўзбекистон ва ИТБ ўртасида имзоланган 300 миллион АҚШ долларлик молиявий келишувга кўра, банк тақдим этган маблағлар “Қишлоқ жойларида турар жой қурилишини ривожлантириш" лойиҳасининг 2-босқичини амалга оширишга йўналтирилди.
Мамлакатимизнинг Саудия тараққиёт жамғармаси билан ҳам ҳамкорлиги ривожланмоқда. Ўтган йилларда томонлар иштирокидаги 150 миллион АҚШ долларига тенг лойиҳалар асосида Қорақалпоғистон Республикаси ваХоразм вилояти қишлоқ мактаблари янгидан қад ростлади. Ҳозир жамғарма билан биргаликда қиймати 395 миллион доллар атрофида бўлган 6 лойиҳа бўйича сув таъминоти ва насос станцияларини таъмирлаш, шифохоналар ва тиббий марказларни ускуналар билан жиҳозлаш ишлари олиб борилмоқда.
Мамлакатимизда Кувайт араб иқтисодий тараққиёт жамғармаси билан қиймати 100 миллион АҚШ долларига тенг 4 лойиҳа амалга оширилмоқда. Улардан 2 таси тиббиёт муассасаларини замонавий асбоб-ускуналар билан таъминлашни кўзда тутади.
ОПЕК халқаро тараққиёт жамғармаси билан ҳамкорлик доирасида бугунги кунгача 40 миллион АҚШ долларига тенг лойиҳалар амалга оширилган. Хусусан, Самарқанд – Бухоро темир йўлининг маълум қисми модернизациялаштирилган, баъзи ҳудудлардаги ирригация ва дренаж тармоқлари қайта тикланган. Айни пайтда қишлоқ жойларда сув таъминоти тизимларини яхшилашга қаратилган 2 лойиҳа амалга ошириш босқичида.
Тадбирда Ўзбекистон томонидан “Ҳар бир оила тадбиркор”, “Обод қишлоқ” дастурлари, таълим, тиббиёт, қишлоқ хўжалиги, уй-жой коммунал хўжалиги соҳалари бўйича инвестиция лойиҳалари тақдимоти ўтказилди. Ҳамкорликни кенгайтириш юзасидан фикр алмашилди.

Арабская координационная группа проявляет интерес к проектам в Узбекистане
На состоявшемся в 2014 году в Ташкенте заседании Арабской координационной группы Узбекистаном были проведены презентации 25 проектов на общую сумму более 1,6 миллиарда долларов США в сферах энергетики, дорожной инфраструктуры, коммунального хозяйства, образования, экологии, ирригации, развития сельской инфраструктуры.
На состоявшемся 19 сентября в столице очередном заседании "круглого стола" Арабской координационной группы стороны обсудили возможности финансирования новых проектов на ближайшую перспективу.
В мероприятии, организованном Государственным комитетом Республики Узбекистан по инвестициям, участвовали руководители министерств и ведомств, коммерческих банков, члены Арабской координационной группы.
Заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, председатель Государственного комитета по инвестициям С.Холмуродов, президент группы Исламского банка развития Бандар Хаджар отметили, что в результате сотрудничества с престижными финансовыми институтами растет экономический потенциал Узбекистана, за прошедшие годы при поддержке членов Арабской координационной группы реализовано множество проектов в сферах поддержки частного сектора, здравоохранения, образования, сельского и водного хозяйства, транспорта.
Арабская координационная группа состоит из пяти финансовых институтов - Исламского банка развития, Саудовского фонда развития, Кувейтского фонда арабского экономического развития, Фонда международного развития ОПЕК и Абу-Дабийского фонда развития.
Как отмечалось, при участии Исламского банка развития в нашей стране реализованы проекты на 926 миллионов долларов США. В соответствии с финансовым соглашением, подписанным в 2017 году между Узбекистаном и ИБР на сумму 300 миллионов долларов США, предоставляемые банком средства направлены на реализацию второго этапа проекта “Развитие жилищного строительства в сельской местности".
Развивается сотрудничество Узбекистана с Саудовским фондом развития. За прошедшие годы на основе проектов с участием сторон стоимостью 150 миллионов долларов США построены новые школы в Республике Каракалпакстан и Хорезмской области. В настоящее время совместно с фондом в рамках 6 проектов стоимостью почти 395 миллионов долларов осуществляется работа по обеспечению водоснабжения и ремонту насосных станций, оснащению больниц и медицинских центров оборудованием.
Совместно с Кувейтским фондом арабского экономического развития в стране реализуется 4 проекта на сумму 100 миллионов долларов США. Два из них предусматривают обеспечение медицинских учреждений современным оборудованием.
В рамках сотрудничества с Фондом международного развития ОПЕК по сей день реализованы проекты на 40 миллионов долларов США. В частности, модернизирована определенная часть железной дороги Самарканд–Бухара, в некоторых регионах восстановлены ирригационная и дренажная системы. В настоящее время на этапе реализации два проекта, направленные на улучшение систем водоснабжения в сельской местности.
В ходе мероприятия Узбекистаном проведена презентация программ “Каждая семья - предприниматель”, “Обод кишлок”, инвестиционных проектов в сфере образования, медицины, сельского хозяйства, жилищно-коммунального хозяйства. Состоялся обмен мнениями по расширению сотрудничества.