Қирғизистон делегациясининг ташрифи
Қирғизистон Республикаси Жогорку Кенеши депутатларидан иборат делегация Фарғона ва Наманган вилоятларида бўлди.
Меҳмонлар Марғилон шаҳридаги “Атлас байрами” тўқимачилик фестивали тадбирларида иштирок этиб, ҳунармандлар томонидан тайёрланган ипак маҳсулотларини кўздан кечирди. Шаҳарда амалга оширилаётган бунёдкорлик ва ободонлаштириш ишлари, зиёратгоҳлар катта таассурот қолдирганини таъкидлади.
Қирғизистон делегацияси вакиллари Наманган шаҳридаги “Идеал” савдо мажмуаси, кичик саноат зонасида ҳам бўлиб, тадбиркорларга яратилган шароитлар, инвестицион лойиҳалар билан танишди. Меҳмонларга вилоятда амалга оширилаётган манзилли дастурлар ҳақида батафсил маълумот берилди.
– Бугунги кунда ҳудудлараро муносабатлар йўлга қўйилаётганидан жуда мамнунмиз, – дейди Қирғизистон Республикаси Жогорку Кенешининг халқаро алоқалар, мудофаа ва хавфсизлик масалалари қўмитаси раиси И.Пирматов. – Фарғона ва Наманган вилоятларида меҳмондорчилик анъаналарига содиқ ҳолда байрамона кутиб олишганидан дилларимиз шодликка тўлди. Ҳар бир мулоқотимиз расмиятчиликдан холи, самимий ўтди. Айниқса, инвестицияларни жалб этиш, тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш борасидаги ишлар бизда катта қизиқиш уйғотди.
Мулоқотлар сўнгида ижтимоий-маданий тадбирларни ўтказиш бўйича икки томонлама ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди.

Визит делегации Кыргызстана
Делегация в составе депутатов Жогорку Кенеша Кыргызской Республики побывала в Ферганской и Наманганской областях.
Гости приняли участие в организованном в Маргилане фестивале "Праздник атласа", осмотрели изготовленные ремесленниками и рукодельницами изделия из шелка. Отметили, что их глубоко впечатлили осуществляемая в городе работа по созиданию и благоустройству, расположенные здесь святыни.
Представители делегации Кыргызстана также побывали в торговом комплексе "Идеал" и малой промышленной зоне Намангана, ознакомились с созданными для предпринимателей условиями и реализуемыми инвестиционными проектами. Гостям была предоставлена подробная информация об осуществляемых в области адресных программах.
- Мы очень довольны, что сегодня между регионами налаживаются широкие связи, - говорит председатель Комитета Жогорку Кенеша Кыргызской Республики по международным делам, обороне и безопасности И. Пирматов. - В Ферганской и Наманганской областях нас встретили по всем традициям гостеприимства. Каждая наша встреча и беседа прошли в теплой и дружеской атмосфере, без всяких формальностей. Нас особенно заинтересовала работа, проводимая по привлечению инвестиций, поддержке предпринимательства.
В завершение встреч были обсуждены вопросы двустороннего сотрудничества в проведении социально-культурных мероприятий.