АКТ вазирлиги “Digital CASA”​ дастури доирасида минтақавий ҳамкорликни ривожлантириш бўйича семинарда иштирок этмоқда
2018-08-29 | Технологиялар
АКТ вазирлиги, «Электрон ҳукумат» тизимини ривожлантириш маркази ва “Ўзбектелеком” АК вакиллари “Digital CASA”​ дастури доирасида ҳамкорликни йўлга қўйиш мақсадида «Жаҳон банки» ҳамда Қирғизистон Республикаси Ахборот технологиялари ва алоқалари давлат қўмитаси томонидан ташкиллаштирилган минтақавий семинарда иштирок этишмоқда.
Мазкур семинар “Digital CASA”​ дастури доирасида Марказий Осиё ва Жанубий Осиё давлатлари ўртасида минтақавий ҳамкорлик тўғрисидаги умумий тушунчани шакллантиришга ва йўналишларни белгилашга қаратилган. Бу “Digital CASA”​га аъзо мамлакатларнинг рақобатбардошлигини ошириш мақсадида рақамли иқтисодиётнинг ривожланишига кўмаклашади.
Тадбир якунлари бўйича барча делегациялар иштирокида Семинар резолюцияси ишлаб чиқилади.
Афғонистон, Қирғизистон Республикаси ва Ўзбекистонлик иштирокчилар рақамли трансформациянинг асосий йўналишлари ва мамлакатдаги устуворликлари бўйича ўз қарашларини баҳам кўришади. Бундан мақсад минтақа миқёсида рақамли иқтисодиётни ривожлантириш ва минтақавий кооперация учун салоҳият ҳамда камчиликларни аниқлашдир.
Семинар доирасида минтақавий жиҳатларига эътибор қаратилган ҳолда “Digital CASA”​ дастурининг асосий таркибий қисмларига мос, жумладан, рақамли алоқа ва рақамли инфратузилмани ривожлантириш, маълумотларни сақлаш ва қайта ишлаш марказлари, платформалар ва ақлли ечимлар мавзусида мавзули баҳс-мунозаралар бўлиб ўтади.
“Digital CASA”​ Минтақавий дастурининг асосий мақсади бугунги кунда давлат тармоғи рақамли трансформациясини, иқтисодиёт ва жамиятнинг анъанавий тармоқларини ривожлантиришга кўмаклашадиган иқтисодий ўсишга таъсир кўрсатиб, жаҳон иқтисодиётига тезроқ қўшилиш имкониятини берадиган рақамли технологиялар тақдим этаётган имкониятлардан тўлиқ фойдаланиш учун зарур бўлган асосларни яратишдан иборат.
Барча учун юқори тезликдаги ва оммабоп интернетдан фойдаланиш имкониятини ошириш - ривожланаётган минтақавий рақамли иқтисодиёт учун давлат рақамли хизматларни тақдим этиш бўйича Ҳукумат салоҳиятини ошириш имконини беради. “Digital CASA”​ Минтақавий дастурини амалга ошириш натижалари янги иш ўринларини яратиш, инновация ва рақамли тадбиркорликни ривожлантиришга таъсир қилади.

Мининфоком участвует в семинаре по развитию регионального сотрудничества в рамках Программы Digital CASA
2018-08-29 | Технологии
Представители Мининфоком, Центра развития системы "Электронное правительство" и АК "Узбектелеком" принимают участие в региональном семинаре, организованном Всемирным банком и Государственным комитетом информационных технологий и связи Кыргызской Республики при поддержке партнеров по развитию в целях налаживания сотрудничества в рамках региональной Программы Digital CASA.
Данный семинар направлен на формирование единого видения и определения направлений регионального сотрудничества между странами Центральной Азии и Южной Азии в рамках Программы Digital CASA, которая будет способствовать развитию цифровой экономики в целях повышения конкурентоспособности стран, входящих в Digital CASA.
По итогам при участии всех делегаций будет разработана Резолюция семинара.
Участники из Афганистана, Кыргызской Республики и Узбекистана поделятся своим видением основных направлений цифровой трансформации и приоритетами в странах, чтобы определить пробелы и потенциал для региональной кооперации и развития цифровой экономики на уровне региона.
В рамках семинара будут проведены тематические дискуссии, соответствующие основным компонентам Программы Digital CASA, сфокусированные на региональных аспектах: развитие цифровых коммуникаций и цифровой инфраструктуры, центров хранения и обработки данных, платформ и интеллектуальных решений, а также центров компетенций.
Региональная Программа Digital CASA призвана заложить основы, необходимые для того, чтобы в полной мере воспользоваться возможностями, которые сегодня предоставляют цифровые технологии, способствующие развитию цифровой трансформации государственного сектора, традиционных отраслей экономики и общества, оказывая воздействие на экономический рост и создавая возможность быстрого присоединения к мировой экономике.
Увеличение доступа к высокоскоростному и доступному интернету для всех, рост потенциала правительств по предоставлению широкого спектра государственных цифровых услуг создают условия для процветающей региональной цифровой экономики. Результаты реализации Региональной Программы Digital CASA повлияют на создание новых рабочих мест, развитие инноваций и цифрового предпринимательства.