Америка Қўшма Штатлари Президенти Дональд Трамп Президент Шавкат Мирзиёевни табриклади
Сизни ва Ўзбекистон халқини катта мамнуният ила Мустақиллик куни  билан табриклайман. Америка Қўшма Штатлари мамлакатингиз мустақиллиги, суверенитети ва ҳудудий яхлитлигининг қатъий тарафдори бўлиб қолади ва биз мамлакатингиз мустақиллигининг 27 йиллигини эркин ва жадал ривожланаётган давлат сифатида нишонлаётганингиздан хурсандмиз.
Ўтган 27 йил мобайнида бизнинг муносабатларимиз изчил ривожланди ва шу йил май ойида Сизнинг Оқ уйга тарихий ташрифингиз унинг юксак босқичи бўлди. Мен Сиз билан учрашганимдан, минтақадаги умумий таҳдидларни ҳал қилиш учун стратегик шериклигимизга янги суръат бахш этиш имкониятидан мамнун бўлдим. Шунингдек, Сизни сиёсат, иқтисодиёт ва инсон ҳуқуқлари соҳаларида амалга ошираётган, Ўзбекистон халқининг равнақи ва фаровонлиги ҳамда тинч тараққиёт орқали гуллаб-яшнаши учун мустаҳкам пойдевор бўлиб хизмат қиладиган кенг кўламли ислоҳотларингиз билан қутлайман.
1 сентябрь айёмида биз шерикликда ўтган йилларимизга миннатдорлик билан назар ташлаймиз ҳамда истиқболда юзага келадиган янги имкониятларни орзиқиб кутамиз. Америка халқи номидан демократик Ўзбекистоннинг барқарор гуллаб-яшнаши йўлида биргаликдаги ишларимизни давом эттирамиз, деб Америка Қўшма Штатларининг бу борадаги самимий тилакларини билдираман.

Президент США Дональд Трамп поздравил Президента Шавката Мирзиёева
С большим удовольствием поздравляю Вас и народ Узбекистана с Днем независимости. Соединенные Штаты Америки остаются приверженными независимости, суверенитету и территориальной целостности вашей страны, и мы рады, что вы отмечаете 27-летие страны в качестве свободного и динамично развивающегося государства.
Наши отношения продвинулись далеко вперед за минувшие 27 лет, кульминацией которых стал Ваш исторический визит в Белый дом в мае этого года. Я был рад встрече с Вами и возможности придать новый импульс нашему стратегическому партнерству для решения общих вызовов в регионе. Также я хотел бы поздравить Вас за предпринятые значительные реформы в области политики, экономики и прав человека, которые послужат во благо народа Узбекистана и установлению прочного фундамента для мирного процветания.
1 сентября мы оглядываемся назад в благодарность за годы партнерства и с нетерпением ожидаем новых возможностей, которые возникнут в перспективе. От имени американского народа я хочу выразить искреннее желание Соединенных Штатов Америки продолжать совместную работу в направлении устойчивого, процветающего и демократического Узбекистана.