ҚУРБОН ҲАЙИТИНИ НИШОНЛАШ ТЎҒРИСИДА
Халқимизнинг маънавий ҳаётида алоҳида ўрин тутадиган, муқаддас ислом динининг эзгу ғояларини яққол ифода этадиган қадимий байрамимиз Қурбон ҳайитини муносиб нишонлаш, жамиятимизда инсонпарварлик, ўзаро ҳурмат, меҳр-оқибат, саховат ва шукроналик туйғуларини кучайтириш, ёшларимизда юксак фазилатларни камол топтириш мақсадида:
1. Ўзбекистон мусулмонлари идорасининг 2018 йилда Қурбон ҳайитининг биринчи куни 21 август сешанба кунига тўғри келиши ҳақида қабул қилган қарорини инобатга олиб ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 28 декабрдаги “2018 йилда расмий саналарни нишонлаш даврида қўшимча ишланмайдиган кунларни белгилаш ва дам олиш кунларини кўчириш тўғрисида”ги ПФ–5290-сон Фармонига мувофиқ 2018 йил 21-23 август кунлари – Қурбон ҳайитининг биринчи уч куни мамлакатимизда байрам сифатида кенг нишонлансин.
2. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари Ўзбекистон фахрийларининг ижтимоий фаолиятини қўллаб-қувватлаш “Нуроний” жамғармаси, Фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари фаолиятини мувофиқлаштириш бўйича Республика кенгаши ва бошқа жамоат ташкилотлари билан биргаликда Қурбон ҳайитининг жойларда юқори савияда, халқимизнинг миллий ва диний анъаналарига мос равишда ўтиши учун тегишли тадбирларни амалга оширсин.
4. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 28 декабрдаги “2018 йилда расмий саналарни нишонлаш даврида қўшимча ишланмайдиган кунларни белгилаш ва дам олиш кунларини кўчириш тўғрисида”ги ПФ–5290-сон Фармони 2-бандининг олтинчи хатбошисидаги “24 август – жумага” сўзлари “22 август – чоршанбага” сўзлари билан алмаштирилсин.
5. Мазкур Фармоннинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов зиммасига юклансин.

2018-08-16 | Документы
В целях достойного празднования Курбан хайита, занимающего особое место в духовной жизни нашего народа и олицетворяющего благие идеи священной исламской религии, утверждения в обществе атмосферы гуманизма, взаимного уважения, милосердия, щедрости и благодарности, воспитания молодежи на основе этих высоких человеческих качеств:
1. Принимая во внимание решение Управления мусульман Узбекистана о совпадении в 2018 году первого дня Курбан хайита с 21 августа (вторник), а также в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан №УП-5290 от 28 декабря 2017 года «Об установлении дополнительных нерабочих дней в период празднования официальных дат и переносе выходных дней в 2018 году», первые три дня Курбан хайита – 21-23 августа 2018 года широко отметить в стране как праздник.
2. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента совместно с Фондом по поддержке общественной деятельности ветеранов Узбекистана «Нуроний», Республиканским советом по координации деятельности органов самоуправления граждан и другими общественными структурами на высоком уровне, в соответствии с национальными и религиозными ценностями нашего народа осуществить необходимые мероприятия в связи с проведением Курбан хайита на местах.
4. В абзаце шестом пункта 2 Указа Президента Республики Узбекистан от 28 декабря 2017 года № УП–5290 «Об установлении дополнительных нерабочих дней в период празднования официальных дат и переносе выходных дней в 2018 году» слова «на пятницу 24 августа» заменить словами «на среду 22 августа».
5. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан А.Н.Арипова.