Ўзбекистон ва Тожикистон саноат кооперациясини кенгайтиради
2018 йил 18 август куни Тожикистон Республикаси Президенти Имомали Раҳмоннинг Ўзбекистон Республикасига Давлат ташрифи доирасида Ташқи савдо вазирлигида Тожикистон Республикаси саноат ва янги технологиялар вазири Шавкат Бобозода бошчилигидаги Тожикистон делегацияси билан музокаралар бўлиб ўтди.
Ўзбекистон томонига Ташқи савдо вазири Жамшид Хўжаев бошчилик қилди. Учрашувдан асосий мақсад икки давлат ўртасидаги савдо-иқтисодий ва кооперацион ҳамкорликни жадаллаштириш ва мустаҳкамлаш бўлди.
Музокараларда Ўзбекистон ва Тожикистоннинг тоғ кон-металлургия, текстиль, қурилиш, қишлоқ хўжалиги, фармацевтика, электротехника, транспорт, савдо, нефть-газ ва бошқа соҳалардаги йирик уюшма ва компаниялари вакиллари иштирок этдилар.
Кун тартибида саноат ва савдо соҳаларида ҳамкорликнинг истиқболли йўналишлари, жумладан логистикани оптималлаштириш, инвестицион ва савдо лойиҳалари бўйича келишувларни тайёрлаш ва қўшма корхоналар ташкил этиш каби масалалар батафсил муҳокама этилди.
Учрашув иштирокчилари таъкидлаганидек, шу каби мулоқотлар икки давлат корхоналари ўртасида яқин кооперацион алоқаларни ўрнатиш ва ривожлантиришга хизмат қилади. Томонлар саноат ва савдо соҳаларида ҳамкорлик ўрнатиш ҳар томонлама қўллаб-қувватланишини алоҳида таъкидлаб ўтдилар.
Музокаралар якунига кўра Ўзбекистон ва Тожикистон корхоналари ўртасида ҳамкорликни кенгайтириш бўйича таклифларни ишлаб чиқиш бўйича томонлар ўртасида келишувга эришилди.

Узбекистан и Таджикистан будут наращивать промышленную кооперацию
18 августа 2018 года в рамках Государтсвенного визита Президента Республики Таджикистан Эмомали Рахмона в Республику Узбекистан в Министерстве внешней торговли Республики Узбекистан прошли переговоры с делегацией Таджикистана во главе с министром промышленности и новых технологий Республики Таджикистан Шавкатом Бобозода с целью укрепления торгово-экономического и кооперационного сотрудничества между двумя странами.
Узбекскую сторону возглавил министр внешней торговли Узбекистана Жамшид Ходжаев.
На встрече приняли участие представители крупных отраслевых ассоциаций и компаний двух стран в горно-металлургической, текстильной, строительной, плодоовощной, фармацевтической, электротехнической, транспортной, торговой, нефтегазовой и других сферах.
На повестке дня обсуждались перспективные направления кооперации в промышленной и торговой отраслях, усовершенствование логистики, подготовка инвестиционных и торговых соглашений, а также открытие совместных предприятий.
Как отметили участники встречи, подобный диалог способствует установлению тесных кооперационных связей между предприятиями двух стран. Стороны подчеркнули свою приверженность оказывать всяческую поддержку и способствовать устанволению сотрудничества в сферах промышленности и торговли.
Сторонами достигнута договоренность по дальнейшему изучению и проработке предложений по наращиванию сотрудничества между отраслевыми предприятиями Узбекистана и Таджикистана.