Ўзбекистон ва Тожикистон саноат кооперациясини кенгайтиради
2018 йил 18 август куни Тожикистон Республикаси Президенти Имомали Раҳмоннинг Ўзбекистон Республикасига Давлат ташрифи доирасида Ташқи савдо вазирлигида Тожикистон Республикаси саноат ва янги технологиялар вазири Шавкат Бобозода бошчилигидаги Тожикистон делегацияси билан музокаралар бўлиб ўтди.
Ўзбекистон томонига Ташқи савдо вазири Жамшид Хўжаев бошчилик қилди. Учрашувдан асосий мақсад икки давлат ўртасидаги савдо-иқтисодий ва кооперацион ҳамкорликни жадаллаштириш ва мустаҳкамлаш бўлди.
Музокараларда Ўзбекистон ва Тожикистоннинг тоғ кон-металлургия, текстиль, қурилиш, қишлоқ хўжалиги, фармацевтика, электротехника, транспорт, савдо, нефть-газ ва бошқа соҳалардаги йирик уюшма ва компаниялари вакиллари иштирок этдилар.
Кун тартибида саноат ва савдо соҳаларида ҳамкорликнинг истиқболли йўналишлари, жумладан логистикани оптималлаштириш, инвестицион ва савдо лойиҳалари бўйича келишувларни тайёрлаш ва қўшма корхоналар ташкил этиш каби масалалар батафсил муҳокама этилди.
Учрашув иштирокчилари таъкидлаганидек, шу каби мулоқотлар икки давлат корхоналари ўртасида яқин кооперацион алоқаларни ўрнатиш ва ривожлантиришга хизмат қилади. Томонлар саноат ва савдо соҳаларида ҳамкорлик ўрнатиш ҳар томонлама қўллаб-қувватланишини алоҳида таъкидлаб ўтдилар.
Музокаралар якунига кўра Ўзбекистон ва Тожикистон корхоналари ўртасида ҳамкорликни кенгайтириш бўйича таклифларни ишлаб чиқиш бўйича томонлар ўртасида келишувга эришилди.

Uzbekistan and Tajikistan to intensify industrial cooperation
August 18, 2018, Tashkent, Uzbekistan | Within the framework of the state visit of the President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon to the Republic of Uzbekistan, negotiations with the delegation of Tajikistan headed by Minister of Industry and New Technologies of the Republic of Tajikistan Shavkat Bobozoda with the aim of strengthening trade, economic and cooperative partnership between the two countries were held at the Ministry of Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan.
The Uzbek side was headed by the Minister of Foreign Trade of Uzbekistan, Jamshid Khodjaev.
Representatives of large industry associations and companies of the two countries took part in the meeting, particularly in the mining and metallurgical, textile, construction, fruit and vegetable, pharmaceutical, electrical, transport, trade, oil and gas and other areas.
Prospective directions of cooperation in industrial and commercial sectors, improvement of logistics, preparation of investment and trade agreements, as well as opening of joint ventures were discussed on the agenda.
As the participants of the meeting noted, such a dialogue helps to establish close cooperation ties between the enterprises of the two countries. The two sides stressed their commitment to provide all kinds of support and promote the establishment of cooperation in the spheres of industry and trade.
The sides reached an agreement on further study and elaboration of proposals on enhancing cooperation between the sectoral enterprises of Uzbekistan and Tajikistan.