Ўзбек ва тожик халқларининг «Дўстлик оқшоми»
«Ўзбекистон» анжуманлар саройида Ўзбекистон ва Тожикистон санъат усталари иштирокида «Дўстлик оқшоми» номли концерт бўлиб ўтди.
Тадбирда Президент Шавкат Мирзиёев ва Президент Эмомали Раҳмон иштирок этди.
Давлатимиз раҳбари ўзбек ва тожик халқлари азалдан ёнма-ён яшагани, қийинчиликларни биргаликда енгиб ўтганини таъкидлади.
«Ўзбек ва тожик халқлари бир дарахтнинг икки шохи, бир дарёнинг икки ирмоғига ўхшайди. Бизнинг муқаддас динимиз, еримиз ва сувимиз бир. Қувончу ташвишларимиз, тақдиримиз муштарак. Аждодларимизнинг эзгу анъаналарини давом эттириб, халқларимиз дўстлигини мустаҳкамлашимиз ва асраб-авайлашимиз керак», дея таъкидлади Шавкат Мирзиёев.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Президентининг фармони ўқиб эшиттирилди. Эмомали Раҳмонга давлатимизнинг «Эл-юрт ҳурмати» ордени топширилди.
Кейинги йилларда фаоллашган маданий-гуманитар алоқалар халқларимизни янада яқинлаштирмоқда. Дўстлик делегациялари ташрифи ва ижодий сафарлар уюштирилиб, маданият кунлари, концертлар, кўргазмалар, анжуманлар ўтказилмоқда.
«Дўстлик оқшоми» тобора мустаҳкамланиб бораётган Ўзбекистон ва Тожикистон ҳамкорлиги, халқларимиз дўстлигининг яна бир ифодаси бўлди.
Тожикистон Президенти эртага, 18 август куни Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикери Нурдинжон Исмоилов ва Бош вазир Абдулла Арипов билан учрашувлар ўтказади, Самарқанд шаҳрини зиёрат қилади.

Вечер дружбы народов Узбекистана и Таджикистана
Во Дворце форумов “Узбекистан” состоялся концерт "Вечер дружбы" с участием узбекских и таджикских мастеров искусства.
В мероприятии приняли участие Президент Шавкат Мирзиёев и Президент Эмомали Рахмон.
Глава нашего государства отметил, что узбекский и таджикский народы издревле жили бок о бок и вместе преодолевали трудности и невзгоды.
«Узбекский и таджикский народы подобны двум ветвям одного дерева, двум притокам одной реки. У нас одна религия, общая земля и вода. Мы вместе в радости и горести, объединены единой судьбой. Продолжая добрые традиции наших предков, мы должны укреплять и оберегать дружбу наших народов», сказал Шавкат Мирзиёев.
На мероприятии зачитан указ Президента Республики Узбекистан. Эмомали Рахмону вручена высокая государственная награда - орден "Эл-юрт хурмати".
Активизировавшиеся в последние годы культурно-гуманитарные связи сближают наши народы. Действуют Таджикский национальный культурный центр в Узбекистане и Узбекский национальный культурный центр в Таджикистане, школы с узбекским и таджикским языками преподавания, газеты на двух языках. Организуются взаимные визиты делегаций дружбы и творческие поездки, проводятся дни культуры, концерты, выставки и конференции.
Нынешний концерт стал очередным воплощением все более крепнущего сотрудничества между Узбекистаном и Таджикистаном, прочной дружбы наших народов.
Завтра, 18 августа, Президент Таджикистана проведет встречи со Спикером Законодательной палаты Олий Мажлиса Нурдинжоном Исмоиловым и Премьер-министром Абдуллой Ариповым, посетит город Самарканд.