Ўзбекистон ва Тожикистон муносабатларида улкан имкониятлар очилмоқда
Кўксаройда Тожикистон Президентини расмий кутиб олиш маросими бўлди. Шундан сўнг давлат раҳбарларининг тор доирадаги музокаралари бошланди.
Президент Шавкат Мирзиёев Эмомали Раҳмонни мамлакатимизга ташрифи билан қутлаб, икки давлат ўртасида сиёсий ишонч даражаси ошгани, узоқ йиллик долзарб масалалар қисқа муддатларда ҳал этилганини таъкидлади.
“Биз Сизнинг илк давлат ташрифингизга Ўзбекистон-Тожикистон муносабатларининг янги тарихидаги муҳим сиёсий воқеа сифатида қараймиз. Бу томонларнинг ўзаро манфаатли ҳамкорликни дўстлик, яхши қўшнилик ва манфаатдорлик тамойиллари асосида янада кенгайтиришга интилиши қатъий эканидан далолат. Бугун мамлакатларимизнинг савдо-иқтисодиёт ва транспорт-коммуникация салоҳиятини тўлиқ рўёбга чиқариш, маданий-гуманитар алоқаларни фаоллаштириш борасида улкан имкониятлар очилмоқда. Бу ташриф ҳақиқатан ҳам тарихий бўлиши, келишувларимиз узоқ йиллар халқларимизга хизмат қилишини истаймиз”, деди Шавкат Мирзиёев.
Президент Эмомали Раҳмон Ўзбекистонга таклиф ва самимий қабул учун миннатдорлик билдириб, ушбу учрашув ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ва истиқболларини муҳокама қилиш учун қулай имконият эканини қайд этди.
“Сизнинг жорий йил март ойида Тожикистонга давлат ташрифингизни мамнуният билан эслайман. У мамлакатларимиз муносабатларини қайта тиклаб, турли соҳалардаги ҳамкорликка кучли туртки бўлди. Самарали ташқи сиёсатингиз туфайли Ўзбекистоннинг халқаро ҳамжамиятдаги рейтинги ошиб бормоқда. Мамлакатингиз, одамлар ҳаётида ҳам катта ўзгаришлар бўлмоқда. Бу давлат ташрифим халқларимиз учун жуда муҳим”, деди Эмомали Раҳмон.
Икки мамлакат раҳбарларининг сиёсий иродаси ва саъй-ҳаракатлари туфайли давлатлараро муносабатлар мустаҳкамланди. Шавкат Мирзиёев ва Эмомали Раҳмон халқаро форумлар доирасида учрашиб, телефон орқали тез-тез мулоқот қилиб, мамлакатларимиз ўртасидаги алоқаларни изчил ривожлантириб келмоқда.
Музокараларда сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестициявий, транспорт-коммуникация, энергетика, қишлоқ ва сув хўжалиги, туризм ва бошқа соҳалардаги ҳамкорликни кенгайтириш, одамлар учун қулайликларни ошириш масалалари муҳокама этилди. Бу борадаги қўшимча имкониятларни ишга солишга, ҳудудлар, йирик корхоналар ва тадбиркорлар ўртасидаги алоқаларни мустаҳкамлашга, маданий-гуманитар алмашинувларни фаоллаштиришга келишиб олинди.

В узбекско-таджикских отношениях открываются огромные возможности
В резиденции Куксарой состоялась церемония официальной встречи Президента Таджикистана. Затем начались переговоры глав государств в узком формате.
Президент Шавкат Мирзиёев, поприветствовав Эмомали Рахмона на узбекской земле, отметил возросший уровень политического доверия между нашими государствами, благодаря которому за короткое время были решены вопросы, остававшиеся долгие годы актуальными.
“Мы рассматриваем ваш визит как важное политическое событие в новой истории узбекско-таджикских отношений. Он свидетельствует об обоюдном твердом намерении и далее расширять взаимовыгодное сотрудничество на основе принципов дружбы, добрососедства и учета интересов друг друга. Сегодня перед нами открываются огромные возможности для полной реализации торгово-экономического и транспортно-коммуникационного потенциала наших стран, активизации культурно-гуманитарных обменов. Мы хотим, чтобы этот визит стал по настоящему историческим, а наши соглашения долгие годы служили нашим народам”, сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент Эмомали Рахмон выразил признательность Узбекистану за приглашение и искренний прием, отметил, что данная встреча является благоприятной возможностью обсудить текущее состояние и перспективы сотрудничества.
“Я с теплотой вспоминаю ваш государственный визит в Таджикистан в марте этого года. Он восстановил отношения между нашими странами, придал мощный импульс развитию сотрудничества в различных сферах. Благодаря вашей эффективной внешней политике все более возрастает авторитет Узбекистана в международном сообществе. В вашей стране, жизни людей также происходят большие изменения. Думаю, мой государственный визит очень важен для наших народов”, сказал Эмомали Рахмон.
Благодаря политической воле и усилиям глав государств двусторонние отношения укрепились. Шавкат Мирзиёев и Эмомали Рахмон встречались в рамках международных форумов, часто контактировали по телефону, последовательно развивают двусторонние связи.
На перегоровах обсуждены вопросы расширения сотрудничества в политической, торгово-экономической, инвестиционной, энергетической, сельско- и водохозяйственной, туристической и других сферах. Достигнута договоренность о задействовании дополнительных возможностей для этого, укреплении связей между регионами, крупными предприятиями и предпринимателями, активизации культурно-гуманитарных обменов.
Главы государств также обменялись мнениями по актуальным вопросам международной и региональной повестки.