Ўзбекистонда илк маротаба бозор тадбиркорлик субъектига ишончли бошқарувга берилди
Давлат раҳбарининг топшириқларига асосан, Тошкент шаҳрида маҳаллий бошқарувнинг алоҳида тартибини жорий этиш мақсадида Фармон лойиҳаси тажриба сифатида синовдан ўтказилмоқда.
Ушбу тажриба доирасида Президент девони бошчилигида ҳамда Адлия вазирлиги ходимларининг ҳуқуқий ёрдамида пойтахтнинг Мирзо Улуғбек ҳамда Олмазор туманларида ташкилий ишлар олиб борилмоқда.
Мазкур тажриба ишлари давомида М.Улуғбек тумани ТТЗ массивида мавжуд “Наврўз дехқон бозори” юртимизнинг тарихида илк маротаба тадбиркорлик субъектига Ишончли бошқарувга берилди.
Ўзи ишончли бошқарув деганда нима тушунилади? Бу–давлат мулкидан ташкил топган ҳамда амалда давлат идорасининг бошқарувида бўлган мол-мулкни тадбиркорлик субъектига ишончли бошқарувга топширишдир.
Бу эса ўз навбатида, мазкур бозорни эндиликда тадбиркор томонидан мустақил равишда эркин иқтисодий қонуниятлари асосида ҳамда давлат органларининг таъсиридан мутлақо ҳоли ҳолда бошқаришдир.
Барчамизга маълумки, Ўзбекистон деҳқон бозорлари нафақат юртимиз халқи, балки хорижлик сайёҳлар учун ҳам ўзгача ўрин тутган бўлиб, бу бир неча асрли тарихга эгадир.
Бироқ, олиб борилган чуқур ўрганишлар, таққослаш ҳамда таҳлиллар натижасида, нафақат пойтахтдаги балки республикадаги аксарият бозорларнинг иқтисодий ҳолати аянчли аҳволдалиги маълум бўлди.
Бугунги кунда республикада давлат улуши бўлган 491 та бозор ва савдо комплекслари мавжуд. Жорий йил биринчи ярим йиллик якунига кўра уларнинг бюджет, жисмоний ва юридик шахслар олдидаги қарздорлиги 80 млрд сўмдан ортиқни ташкил этади.
Биргина Мирзо Улуғбек туманидаги «Наврўз деҳқон бозори»нинг бюджет ва бошқа тўловлар олдидаги қарздорлиги 1,860 млрд сўмни ташкил этмоқда. Ушбу қарздорлик натижасида бозорнинг ҳисоб рақамига банд солинганлиги сабабли, бозор бир неча йиллар давомида ривожланмай келмоқда. Бундан ташқари, кундалик йиғим бадали, халқ тили билан айтганда «Патта» пули тартибсиз ва тизимсиз равишда ундирилиши оқибатида, маҳаллий бюджетга келиб тушиши белгиланган маблағ қиймати кескин пасайиб кетган. Шунингдек, бозорда тартибсиз равишда савдо олиб борилиши, яъни тадбиркорлар томонидан белгиланган расталарда эмас, аксинча дуч келган жойда савдо қилиши, санитар ҳолатга салбий таъсир кўрсатмоқда.
Аниқланган ушбу камчиликлардан сўнг, Тошкент шаҳар ҳокимлигининг расмий веб-саҳифасига бозорни ишончли бошқарувга топшириш ҳақида эълон жойлаштирилди.
Эълон асосида келган бир қанча тадбиркорлар билан ўзаро музокаралар олиб борилди. Бозорни ривожланишига оид қўйилаётган шартларга рози бўлган тадбиркор билан бозорнинг бошқарув кенгаши ҳамда ушбу тадбиркор ўртасида тегишли шартнома имзоланди.
Юқорида айтиб ўтилганидек, ушбу тажриба илк маротаба амалга оширилаётганлиги сабабли, имзоланган шартнома адлия вазирлигининг масъул ходимлари томонидан ишлаб чиқилиб, унда Ишончли бошқарувчига бир нечта асосий талаблар қўйилди.
Булар:
Қисқа муддатда мавжуд 1, 860 миллиард сўм қарздорликни бартараф этиш;
Бозорда инновацион ва технологик жиҳатдан мутлақо янги ускуналарни қўллаш;
Бошқарув тизимини бозор принципларига мос ҳолда тубдан ўзгартириш;
Озиқ-овқат маҳсулотларининг нархини сунъий равишда ошиб кетмаслигини таъминлаш мақсадида, маҳсулот етиштирувчи фермер, деҳқон хўжаликлари, томорқа ер эгаларининг тўғридан-тўғри ўзи савдо қилиши учун шароит яратишдир.
Мазкур тажрибамиз ижобий якунланган ҳамда ушбу кўзлаган мақсад ва пировард натижаларга эришилган тақдирда, Адлия вазирлиги бозорларни ривожлантириш бўйича тегишли қарор лойиҳасини тайёрлайди ва Ҳукуматга киритилишини таъминлайди.

В Узбекистане впервые рынок передан в доверительное управление
В соответствии с поручением Главы государства, в целях внедрения особого порядка управления в городе Ташкенте, разработан проект Указа Президента, который в настоящее время при содействии сотрудников аппарата Президента и правовом сопровождении Министерства юстиции апробируется в Мирзо-Улугбекском и Алмазарском районах в порядке эксперимента.
В рамках эксперимента впервые в Узбекистане функции исполнительного органа рынка АО «Навруз дехкон бозори», что находится на массиве ТТЗ, переданы в доверительное управление субъекту предпринимательства
Что понимается под доверительным управлением? Это – передача функции по управлению предприятием субъекту предпринимательства в интересах государства.
Это в свою очередь означает управление рынком на основе рыночных отношений, а также независимо от влияния государственных органов.
Как известно, дехканские рынки Узбекистана имеют многовековую историю, а также занимают особое место не только для нашего народа, но и для туристов.
Однако в ходе изучения деятельности рынков республики выявлены системные проблемы и недостатки, которые негативно сказываются в их финансовом и экономическом состоянии.
На сегодняшний день в республике имеются 491 рынков и торговых комплексов с долей государства в уставном фонде. По итогам первого полугодия текущего года их задолженность перед бюджетом, физическим и юридическим лицами составляет более 80 млрд сум.
В частности, один только дехканский рынок Навруз имеет задолженность более одного миллиарда восьмисот миллионов сум. Вследствие этого, данный рынок не развивается в течении многих лет.
Кроме того, отсутствие порядка и системности в сборе разовых платежей за торговую точку, привело к неполному поступлению средств в местный бюджет. Также, осуществление торгов в неположенным для этого местах, негативно влияет на санитарное состояние рынков.
В целях устранения выявленных недостатков, на сайте хокимията города Ташкента было опубликовано объявление о передаче рынка в доверительное управление.
На основании объявления, с предпринимателями изъявившими желание были проведены переговоры. Между предпринимателем, принявшим условия направленные на развитие рынка, и наблюдательным советом общества заключен договор.
Как     отмечено      выше,      данная      практика      вводится      впервые. В связи с этим указанный договор разработан сотрудниками министерства юстиции и содержит следующие условия для доверительного управляющего:
Полное погашение имеющейся задолженности в размере 1,860 млрд. сум; внедрение на рынке инновационных и технологически новых оборудований; коренное изменение порядка управления исходя из рыночных принципов;
в целях недопущения искусственного завышения цен на продовольственные товары организация беспрепятственного доступа фермеров, дехкан и владельцев приусадебных земель к дехканскому рынку.
По результатам эксперимента Министерством юстиции планируется разработать соответствующий проект акта Президента Республики Узбекистан, направленный на повышение эффективности деятельности рынков и торговых комплексов.