Соғлиқни сақлаш вазирлигида “тезкор алоқа”: нима у?
Президентимиз Шавкат Мирзиёев томонидан жорий йил 2 февралда имзоланган “Хотин-қизларни қўллаб-қувватлаш ва оила институтини мустаҳкамлаш соҳасидаги фаолиятни тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармони ҳамда Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 10 майидаги “Қизлар ва фертил ёшидаги аёлларга кўрсатиладиган акушер-гинекологик ва тиббий ёрдам хизматлари самарадорлигини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори асосида Қизлар саломатлиги марказлари ва бўлимлари ҳамда Аёллар маслаҳатхоналари ташкил этилгани хотин-қизларимиз саломатлигига эътибор янада кучайиб бораётганидан далолатдир.
Эндиликда яна бир қулайлик – Соғлиқни сақлаш вазирлигининг “Ишонч телефони” – 1003 таркибида куну-тун фаолият кўрсатувчи “тезкор алоқа” тармоғи Республика Перинатал марказида, Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳри перинатал марказларида ишга туширилди.
Ушбу “тезкор алоқа”нинг асосий мақсади реал вақт режимида қизлар ва аёлларга сифатли тиббий маслаҳатлар бериш, оилада нотинч ҳолатлар юзасидан аёллар томонидан билдирилган мурожаатларга кўра оилани сақлаб қолишга доир тегишли маслаҳатлар бериш, репродуктив саломатлик ва жинсий тарбия юзасидан аҳоли билими ва маданиятини оширишга қаратилган ҳамда қизлар ва аёлларнинг мурожаатларида кўтариб чиқилаётган масалаларни таҳлил қилиш, умумлаштириш ва соҳага оид тизимли муаммоларнинг олдини олиш борасида тегишли ташкилотларга таклифлар киритишдир.
Мазкур саъй-ҳаракатлар 14 миллионга яқин аёлларимиз ва қизларимизга самарали акушер-гинекологик хизмати ҳамда кўрсатилаётган тиббий ёрдам сифатини янада оширишга қаратилгани билан аҳамиятлидир. Энг муҳими, юқори малакали тиббий ёрдам кафолатланган ҳолда амалга оширилади ва бу борадаги фаолият давом эттирилади.

«Быстрая связь» в Министерстве здравоохранения: что это?
Создание согласно Указу Президента Шавката Мирзиёева «О мерах по коренному совершенствованию деятельности в сфере поддержки женщин и укрепления института семьи» от 2 февраля 2018 года и постановлению Кабинета Министров «О мерах по дальнейшему повышению эффективности услуг акушерско-гинекологической и медицинской помощи, оказываемых девушкам и женщинам фертильного возраста» от 10 мая 2018 года женских консультаций, центров и отделений здоровья девочек еще раз доказывает усиление внимания здоровью наших женщин и девочек.
Теперь создано еще одно удобство. В Республиканском перинатальном центре, перинатальных центрах Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента в составе «Телефона доверия» Министерства здравоохранения — 1003 начала свою работу действующая 24 часа в сутки сеть «Быстрая связь».
Основная цель данной «Быстрой связи» — оказание качественной медицинской консультации девочкам и женщинам в режиме реального времени, предоставление соответствующих советов, направленных на сохранение семьи, при обращениях женщин по поводу неспокойных жизненных случаев в семье, внесение предложений в соответствующие организации по поводу повышения знаний и культуры населения в направлении репродуктивного здоровья и полового воспитания, предотвращения касающихся сферы системных проблем, обобщения и анализа вопросов, поднимающихся в обращениях девочек и женщин.
Важно то, что данные усилия направлены на повышение качества медицинской помощи и эффективной акушерско-гинекологической службы, оказываемой около 14 миллионам женщинам и девочкам. Главное — высококвалифицированная медицинская служба будет предоставляться гарантированно и деятельность в данном направлении будет продолжена.