Барча туман ва шаҳарларда қизлар саломатлиги маркази бўлимлари ташкил этилди
2017 йил 5 январда соғлиқни сақлаш соҳаси вакиллари билан ўтказилган видеоселектор йиғилишида давлатимиз раҳбари томонидан хотин-қизларимиз саломатлигига алоҳида эътибор қаратиш, бунда миллий менталитетимиздан келиб чиққан ҳолда, қулай шароитлар яратиш лозимлигига алоҳида эътибор қаратилган эди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев томонидан жорий йил 2 февралда қабул қилинган “Хотин-қизларни қўллаб-қувватлаш ва оила институтини мустаҳкамлаш соҳасидаги фаолиятни тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармонга кўра, хотин-қизларни қўллаб-қувватлаш ва оила институти мустаҳкамлаш мақсадида комплекс чора-тадбирлар дастури ҳамда Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 10 майидаги “Қизлар ва фертил ёшидаги аёлларга кўрсатиладиган акушер-гинекологик ва тиббий ёрдам хизматлари самарадорлигини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори юқоридаги вазифалар ижросида ҳуқуқий асос бўлиб хизмат қилди.
– Тошкент педиатрия тиббиёт институти клиникасининг болалар гинекологияси бўлими негизида Республика қизлар саломатлиги маркази, шунингдек, Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятлар болалар кўп тармоқли тиббиёт марказлари ҳамда Тошкент шаҳар ўсмирлар диспансерининг болалар гинекологияси бўлимлари негизида қизлар саломатлиги марказлари фаолият бошлади. Бундан ташқари, қизларимизга малакали гинекологик амбулатор ёрдам кўрсатиш мақсадида барча туман ва шаҳарлардаги кўптармоқли марказий поликлиникаларда қизлар саломатлиги бўлимлари ташкил этилди, – дейди Соғлиқни сақлаш вазири ўринбосар Эльмира Баситханова. – Мақсадимиз мамлакатимиздаги 5 миллиондан зиёд 18 ёшгача бўлган қизларни қамраб олишдир. Ушбу марказлар қиз болалар ва ўсмир қизларга юқори технологик, ихтисослаштирилган малакали тиббий ёрдам кўрсатишнинг замонавий инфраструктурасини ривожлантиришда алоҳида ўрин тутади. Кейинчалик ушбу марказларга бўлган талабга қараб, фаолият қамровини яна кенгайтириб бориш ҳам кўзда тутилган.
Қайд этиш жоизки, Қизлар саломатлиги марказлари қиз болалар ва ўсмир қизларга махсус тиббий ёрдам кўрсатиш, болалар гинекологияси бўйича юқори технологияларга асосланган ўқув, илмий ва моддий-техника базани шакллантиришга йўналтирилган. Бундан ташқари, тўпланган тажрибани республика соҳавий муассасаларига етказиш, шунингдек, болалар гинекологияси соҳасида диагностика, даволаш, профилактика ва реабилитация бўйича юқори технологияларга асосланган ихтисослаштирилган тиббий ёрдам бериш борасида ҳам фаолият олиб боради.

Во всех районах и городах организованы центры и отделения здоровья девочек
На видеоселекторном совещании, состоявшемся 5 января 2017 года с участием представителей здравоохранения, со стороны главы государства было отмечено об уделении особого внимания здоровью наших девочек и женщин, при этом создании необходимых условий, исходя из особенностей национального менталитета.
Правовой основой для осуществления вышеуказанных задач послужили программа комплексных мер по поддержке женщин и укреплению института семьи, принятая согласно Указу Президента «О мерах по коренному совершенствованию деятельности в сфере поддержки женщин и укрепления института семьи» от 2 февраля 2018 года и Постановление Кабинета Министров «О мерах по дальнейшему повышению эффективности услуг акушерско-гинекологической и медицинской помощи, оказываемых девушкам и женщинам фертильного возраста» от 10 мая 2018 года.
— На базе отделения детской гинекологии клиники Ташкентского педиатрического медицинского института начал свою деятельность Республиканский центр здоровья девочек, также центры здоровья девочек действуют на базе отделений детской гинекологии детских многопрофильных медицинских центров Республики Каракалпакстан и областей, Ташкентского городского подросткового диспансера, — сказала заместитель министра здравоохранения Эльмира Баситханова. — Кроме того, с целью оказания нашим девочкам квалифицированной гинекологической амбулаторной помощи во всех районах и городах при многопрофильных центральных поликлиниках организованы отделения здоровья девочек. Наша цель — охватить более пяти миллионов девочек до 18 лет нашей страны. Данные центры и отделения занимают отдельное место в развитии современной инфраструктуры по оказанию высокотехнологичной, специализированной квалифицированной медицинской помощи девочкам и девочкам-подросткам. В дальнейшем, исходя из потребности к этим центрам, предусматривается расширить их сферу деятельности.
Необходимо отметить, что деятельность центров здоровья девочек направлена на оказание специальной медицинской помощи девочкам и девочкам-подросткам, формирование учебной, научной и материально-технической базы, основанной на высоких технологиях по детской гинекологии. Кроме этого, предусмотрена передача опыта профильным учреждениям республики по оказанию специализированной медицинской помощи, основанной на высоких технологиях по диагностике, лечению, профилактике и реабилитации в данной сфере.