Ўзбекистонда янги кўп мақсадли булутли платформа пайдо бўлиши мумкин
Жорий йилнинг 24 июлида “Электрон ҳукумат” тизимини ривожлантириш марказида АКТ соҳасида ҳамкорлик ўрнатиш мақсадида “Middleware” (АҚШ) компанияси вакиллари билан учрашув бўлиб ўтди.
Чет эл компанияси Марказ ходимларига кўп мақсадли булутли платформа “Cорезоид”ни намойиш қилишди. Бу платформа автоматик ва автоматлаштирилган жараёнларни ишлаб чиқиш, юритиш, бошқариш, бажариш, кузатиш, мониторинг қилиш ва оптималлаштиришга мўлжалланган.
Таъкидлаш жоизки, платформа “Coreziod” турли соҳаларда: молияда (PrivatBank), интернет-савдода (www.allo.ua, www.alisa.ua), агро-секторда (Холдинг ПриватАгро), машҳур месенджерларда бот-платформа сифатида (FB Messenger, Telegram) муваффақиятли қўлланилмоқда.
Учрашув якунида томонлар ҳамкорлик имкониятлари бўйича фикр алмашишди. Шунингдек, Марказ ходимларига мамлакатнинг АТ-секторида компаниянинг тайёр ечимларидан муваффақиятли фойдаланиш учун соҳага оид давлат ҳамда хусусий ташкилотлар билан алоқаларни ўрнатиш зарурлиги тўғрисида тавсиялар берилди.

В Узбекистане может появиться новая многоцелевая облачная платформа
24 июля текущего года в Центре развития системы «Электронное правительство» состоялась встреча с представителями компании «Middleware» (CША) в целях установления возможного сотрудничества в сфере ИКТ.
Иностранная сторона продемонстрировала сотрудникам Центра возможности многоцелевой облачной платформы «Corezoid», направленной на разработку, сопровождение, управление, выполнение, наблюдение и оптимизацию программного обеспечения автоматических или автоматизированных процессов.
Следует отметить, что платформа «Coreziod» нашла успешное применение в различных сферах: финансовой (PrivatBank), интернет-продажах (www.allo.ua, www.alisa.ua), агро-секторе (Холдинг ПриватАгро), в качестве бот-платформы для популярных мессенджеров (FB Messenger, Telegram).
По итогам встречи стороны обменялись мнениями о возможностях сотрудничества. В том числе, сотрудниками Центра были даны рекомендации о необходимости установления контактов компании «Middleware» с другими профильными организациями государственного и частного секторов для успешного использования готовых решений компании в IT секторе страны.