Ўзбекистон ва Қирғизистон ишчи гуруҳларининг Фарғона шаҳридаги учрашуви
2018 йилнинг 1-7 август кунлари Фарғона шаҳрида Ўзбекистон Республикаси ва Қирғизистон Республикаси ўртасидаги Давлат чегарасини делимитация ва демаркация қилиш масалалари бўйича икки мамлакат Ҳукумати делегациялари ишчи гуруҳларининг музокаралари бўлиб ўтди.
Учрашув чоғида дала текширувларининг якунлари кўриб чиқилди ва давлат чегарасининг қолган участкаларини баён қилиш давом эттирилди.
Мазкур музокаралар давомида Ўзбекистон Республикасининг Фарғона вилояти билан Қирғизистон Республикасининг Боткен вилояти туташган ҳудудидаги иккита участка (Шоҳимардон ва Ғазнов) баён қилинди.
Музокаралар якунида Баённома имзоланди. Унда Ўзбекистоннинг Фарғона ва Наманган вилоятлари билан Қирғизистоннинг Боткен ва Жалолобод вилоятлари туташган ҳудудларда жойлашган икки давлат чегарасининг қолган участкаларида дала текширувларини ўтказиш саналари ҳам келишиб олинди.

Встреча рабочих групп Узбекистана и Кыргызстана в г.Фергане
1-7 августа 2018 года в г.Фергане прошли переговоры рабочих групп Правительственных делегаций Республики Узбекистан и Кыргызской Республики по вопросам делимитации и демаркации узбекско-кыргызской Государственной границы.
В ходе встречи стороны рассмотрели итоги полевых обследований и продолжили описание оставшихся участков госграницы.
В рамках данных переговоров было описано два участка в пределах Ферганской области Республики Узбекистан по смежеству с Баткенской областью Кыргызской Республики (Шахимардан и Газнов).
По результатам переговоров был подписан Протокол, в котором стороны также наметили даты проведения полевых обследований оставшихся участков узбекско-кыргызской госграницы в пределах Ферганской и Наманганской областей Узбекистана по смежеству с Баткенской и Джалал-Абадской областями Кыргызстана.