Ўзбекистон ва Қирғизистон ишчи гуруҳларининг Фарғона шаҳридаги учрашуви
2018 йилнинг 1-7 август кунлари Фарғона шаҳрида Ўзбекистон Республикаси ва Қирғизистон Республикаси ўртасидаги Давлат чегарасини делимитация ва демаркация қилиш масалалари бўйича икки мамлакат Ҳукумати делегациялари ишчи гуруҳларининг музокаралари бўлиб ўтди.
Учрашув чоғида дала текширувларининг якунлари кўриб чиқилди ва давлат чегарасининг қолган участкаларини баён қилиш давом эттирилди.
Мазкур музокаралар давомида Ўзбекистон Республикасининг Фарғона вилояти билан Қирғизистон Республикасининг Боткен вилояти туташган ҳудудидаги иккита участка (Шоҳимардон ва Ғазнов) баён қилинди.
Музокаралар якунида Баённома имзоланди. Унда Ўзбекистоннинг Фарғона ва Наманган вилоятлари билан Қирғизистоннинг Боткен ва Жалолобод вилоятлари туташган ҳудудларда жойлашган икки давлат чегарасининг қолган участкаларида дала текширувларини ўтказиш саналари ҳам келишиб олинди.

Meeting of working groups of Uzbekistan and Kyrgyzstan in Fergana
On August 1-7, 2018, negotiations of the working groups of the Governmental delegations of the Republic of Uzbekistan and the Kyrgyz Republic on the issues of delimitation and demarcation of Uzbekistan – Kyrgyzstan State border was held in Fergana.
According to the Ministry of Foreign Affairs, at the meeting, the parties considered the results of field surveys and continued to describe the remaining sections of the state border.
Within the framework of these negotiations, two sites were described within the Fergana region of the Republic of Uzbekistan by adjacency with Batken region of the Kyrgyz Republic (Shakhimardan and Gaznov).
As a result of the negotiations, a Protocol was signed in which the parties also scheduled dates for conducting field surveys of the remaining sections of Uzbekistan – Kyrgyzstan state border within Fergana and Namangan regions of Uzbekistan by adjacency with Batken and Jalal-Abad regions of Kyrgyzstan.