Ўзбекистон Президенти Европа тикланиш ва тараққиёт банки президентини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 1 август куни мамлакатимизга ташриф буюрган Европа тикланиш ва тараққиёт банки президенти Сума Чакрабартини қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари меҳмонни самимий қутлаб, Ўзбекистон ва ЕТТБ ўртасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорлик юксак суръатлар билан ривожланиб бораётганини мамнуният билан қайд этди.
2017 йил март ойида Тошкент шаҳрида бўлиб ўтган учрашувдан буён томонлар биргаликда улкан ишларни амалга оширди ва дастлабки аниқ натижаларга эришилди. Бу даврда банк томонидан мамлакатимизда тадбиркорликни ривожлантиришга қаратилган лойиҳаларни молиялаштириш учун умумий қиймати 190 миллион доллардан ортиқ кредит линиялари ажратилди.
Бугунги кунда қишлоқ инфратузилмасини ривожлантириш ва уй-жой қурилиши, энергетика тармоғи ва коммунал хўжалик объектларини модернизация қилиш, бизнесни қўллаб-қувватлаш ва бошқа йўналишларда умумий қиймати 1 миллиард доллардан ортиқ истиқболли лойиҳалар кўриб чиқилмоқда. Шундан умумий қиймати 600 миллион долларгача бўлган лойиҳаларни яқин ойларда маъқуллаш режалаштирилган.
Жорий йил сентябрь ойида қабул қилиниши режалаштирилган ЕТТБнинг Ўзбекистон билан ҳамкорлик стратегиясини ишлаб чиқиш якунига етмоқда.
Бундан ташқари, ўтган йил ноябрь ойида Тошкент шаҳрида банк ваколатхонаси ўз фаолиятини қайта тиклади, мамлакатимиз ҳудудларида унинг филиалларини ташкил этиш кўзда тутилган.
ЕТТБ экспертлари мамлакатимизда хорижий молиявий институтлар иштирокидаги инвестиция лойиҳаларини тайёрлаш ва ҳаётга татбиқ этиш самарадорлигини оширишга қаратилган янги тартибни ишлаб чиқишда фаол иштирок этди.
Шунингдек, Ўзбекистонда энергетика секторини ислоҳ қилиш ва қайта тикланадиган энергетикани ривожлантириш бўйича узоқ муддатли дастур устида биргаликда иш олиб борилмоқда.
Учрашувда ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада кенгайтириш, уни асосий тармоқлардаги ислоҳотларни қўллаб-қувватлаш ва уларнинг стратегияларини ишлаб чиқиш, корхоналарни хусусийлаштиришга тайёрлаш, давлат-хусусий шериклик механизмларини жорий этиш, ҳудудларни комплекс ривожлантириш, шунингдек, мамлакатимиз иқтисодиётига хусусий инвестицияларни жалб этишга қаратилган янги дастур ва лойиҳалар билан бойитиш масалалари муҳокама қилинди.
Сума Чакрабарти Ўзбекистонда давлат ва жамият ҳаётининг турли соҳаларида ҳамда иқтисодиётни либераллаштириш бўйича янги босқичда амалга оширилаётган, мамлакатнинг барқарор ривожланиши, аҳоли турмуш даражаси ва сифати ошиши, шунингдек, Ўзбекистоннинг халқаро майдондаги нуфузи юксалишига хизмат қиладиган ислоҳотлар ва ўзгаришларни юқори баҳолади.
ЕТББ президенти давлатимиз раҳбарининг ўзаро манфаатли ва самарали минтақавий ҳамкорликни мустаҳкамлаш, Марказий Осиёда тинчлик, барқарорлик ва тараққиётни таъминлашга қаратилган ташаббуслари муҳим аҳамиятга эга эканини алоҳида таъкидлаб, уларни қатъий қўллаб-қувватлашини билдирди.
Президентимизга самимий қабул учун миннатдорлик билдириб, Европа тикланиш ва тараққиёт банки мамлакатимизда амалга оширилаётган кенг миқёсли янгиланишларни қўллаб-қувватлаш ҳамда минтақавий ҳамкорликни мустаҳкамлаш мақсадида Ўзбекистон билан ўзаро манфаатли шерикликни янада кенгайтиришга тайёр эканини таъкидлади.

President of Uzbekistan received the President of the European Bank for Reconstruction and Development
On August 1, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the President of the European Bank for Reconstruction and Development Suma Chakrabarti.
Warmly welcoming the guest, the Head of the state expressed deep satisfaction with the high dynamics of development of mutually beneficial cooperation between Uzbekistan and the EBRD.
Since the meeting in Tashkent in March last year, the sides have implemented great practical joint work and achieved the first concrete results.
During this period, the bank allocated credit lines worth over $190 million for financing projects to support entrepreneurship in the country. Currently, there are prospective projects under consideration in the areas of development of rural infrastructure and housing construction, modernization of energy facilities and communal services, business support and other areas worth over $1 billion. Of these, in the coming months, it is planned to approve projects worth up to $600 million.
Work is being completed on the EBRD’s strategy for cooperation with Uzbekistan, the adoption of which is scheduled for September this year.
In addition, in November last year, the representative office of the bank resumed its activity in Tashkent, it is planned to establish its branches in the regions of the country. EBRD experts took an active part in developing a new order aimed at improving the efficiency of preparation and implementation of investment projects in Uzbekistan with participation of international financial institutions.
Joint work is being carried out on a long-term program of reforming the energy sector and development of renewable energy in Uzbekistan.
Issues of further expansion of mutually beneficial cooperation, filling it with new programs and projects, primarily in the spheres of supporting and development of reform strategies of key industries, enterprises pre-privatization preparation, introduction of public-private partnership mechanisms, integrated development of regions, as well as attracting private investment in the economy were discussed at the meeting.
Suma Chakrabarti highly appreciated the reforms and transformations in the state and social construction, liberalization of the economy that are carried out in Uzbekistan at a qualitatively new stage, which contribute to ensuring the country’s sustainable development, raising the level and quality of life of the population, as well as increasing the authority of Uzbekistan in the international arena.
The head of the EBRD emphasized the importance and expressed his strong support for the initiatives of the President of Uzbekistan aimed at deepening mutually beneficial and fruitful regional cooperation, ensuring peace, stability and prosperity in Central Asia.
Expressing deep gratitude to the Head of the state for the warm welcome, he confirmed the readiness of the bank to further expanding partnership with Uzbekistan in order to support the ongoing large-scale reforms in the country, as well as strengthening regional cooperation.