Қишлоқ хўжалигида кечиктириб бўлмайдиган чора-тадбирлар белгиланди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 31 июль куни ғўза ривожини жадаллаштириш, ғалла ўримидан бўшаган майдонларга такрорий экинлар экиш, аҳоли томорқаларидан самарали фойдаланиш ва қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини экспорт қилиш масалаларига бағишланган видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Жорий йил 4 июль куни бўлиб ўтган видеоселекторда 5 июлдан 5 сентябрга қадар “ҳосилга-ҳосил қўшиш долзарб икки ойлиги” эълон қилинган эди. Йиғилишда шу борада амалга оширилган ишлар атрофлича таҳлил қилинди.
Ўтган вақтда ғўза ривожининг кечикиши бартараф этилмагани, ҳали ҳам 8-10 кунга, баъзи жойларда 12-15 кунга ортда қолиш кузатилаётгани таъкидланди. Айрим туманларда пахта ўз ҳолига ташлаб қўйилгани, муҳим агротехник тадбирлар вақтида бажарилмагани, ғўза чанқатиб қўйилиб, бу ҳосил йўқолишига олиб келаётгани танқид қилинди.
Қишлоқ хўжалигидаги вазифаларни бажаришда камчиликларга йўл қўйган туманлар раҳбарларига тегишли чоралар кўриш бўйича кўрсатма берилди.
Пахта майдонларида агротехник тадбирларни ўз вақтида ва сифатли ўтказиш, ғўзани чанқатмай, қатор ораларига ишлов бериш, культиваторлардан самарали фойдаланиш зарурлиги қайд этилди.
Яна бир муаммо бу йил ғўза зараркунандалари ва ҳашаротлари кўпайганидир. Олимларнинг аниқлашича, биргина кўсак қурти капалагининг қишдан чиқиш даражаси 76 фоизни ташкил этмоқда. Бу охирги йиллардаги энг юқори кўрсаткичдир.
“Ҳашаротларнинг қишдан чиқиш даражаси 50 фоиз бўлганда фавқулодда ҳолат деб баҳоланади. Бу йил эса ҳашарот 1,5 баробар кўп. Бундан барча раҳбарлар тегишли хулоса чиқариши, айниқса, фермерлар ўз ҳосили учун маъсулиятни кучайтириши шарт”, деди давлатимиз раҳбари.
Зараркунанда ва ҳашаротларга қарши курашиш ишларини тизимли ташкил қилиш, ғўзага илмий ёндашув асосида кимёвий ишлов бериш бўйича чора-тадбирлар белгиланди.
Йиғилишда ғўзани суғориш масаласига ҳам тўхталиб ўтилди. Сувдан мақсадли фойдаланиш, ғўза майдонларини суғориш жадвалини ишлаб чиқиш, узоқдаги фермер хўжалиги даласигача сув етиб боришини таъминлаш, “шарбат” усулида суғоришни ташкил қилиш бўйича топшириқлар берилди.
Ғалладан бўшаган майдонларга такрорий экинлар экиш, шартнома тузиш ва бўнак маблағлари бериш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Бугунги кунда дунёда озиқ-овқат маҳсулотларига талаб ва уларнинг нарх-навоси ошиб бормоқда. Бундай шароитда қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштиришни кўпайтириб, ички бозорни арзон озиқ-овқат билан тўлдириш ва экспорт ҳажмини ошириш жуда муҳим ҳисобланади.
Шу мақсадда жорий йилда ғалладан бўшаган 680 минг гектар майдонга такрорий экин экиш белгиланган. Лекин орадан бир ойдан кўпроқ вақт ўтган бўлса-да, жойларда экиш ишлари тизимли ташкил қилинмаган, тўлиқ якунига етказилмаган.
“Такрорий экин бу – биринчи навбатда экспорт, иккинчидан озиқ-овқат маҳсулотларининг захираси, яъни ички бозордаги тўкинлик ва барқарор нарх-наво дегани”, деди Шавкат Мирзиёев.
Мутасадди раҳбарларга такрорий экинлар учун зарур бўлган моддий-техник ресурсларни тўлиқ етказиб бериш ва агротехник тадбирларни ўз вақтида ўтказиш, маҳсулотларни харид қилиш бўйича қайта ишлаш корхоналари, экспортёр ва тайёрлов ташкилотлари билан шартномалар тузиш, фермерларга бўнак пулларини тўлаш юзасидан топшириқлар берилди.
Аҳоли томорқаларидан самарали фойдаланиш, “Томорқа хизмати” корхоналари фаолиятини жонлантириш, хонадонларга уруғлик, минерал ўғит ва бошқа зарур нарсаларни етказиб бериш бўйича вазифалар белгиланди.
Маҳаллий бюджетга қўшимча даромад тушириш захираларини сафарбар қилиш, маҳсулот ва хизматларни экспорт қилиш бўйича прогноз кўрсаткичларни бажариш масалалари ҳам атрофлича муҳокама қилиниб, мутасаддиларга тегишли топшириқлар берилди.

Определены безотлагательные меры в сельском хозяйстве
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 31 июля состоялось видеоселекторное совещание, посвященное вопросам ускорения развития хлопчатника, посеву повторных культур на площадях, освобожденных после сбора урожая зерна, эффективного использования приусадебных земель населения и экспорта сельскохозяйственной продукции.
На видеоселекторном совещании, состоявшемся 4 июля, был объявлен “Ударный двухмесячник накопления урожая” с 5 июля по 5 сентября. На совещании проанализирована работа, проделанная за минувшее время.
Отмечалось, что отставание в развитии хлопчатника не было устранено, развитие хлопчатника все еще отстает на 8-10 дней, в некоторых местах – на 12-15 дней от нормальных показателей. Подвергнут критике тот факт, что в некоторых районах хлопковые поля находятся в бесхозном состоянии, хлопчатник испытывает жажду, урожай находится под угрозой потери.
Дано указание принять меры в отношении руководителей районов, допустивших недостатки в выполнении задач в сфере сельского хозяйства.
Отмечалась необходимость своевременного и качественного проведения агротехнических мероприятий на хлопковых полях, полива хлопчатника, обработки междурядий, эффективного использования культиваторов.
Еще одна проблема связана с ростом количества вредителей хлопчатника и насекомых в этом году. Учеными выявлено, что уровень выживаемости хлопковой совки после зимы составляет 76 процентов, что является наиболее высоким показателем за последние годы.
“Когда после зимы выживает 50 процентов насекомых, это расценивается как чрезвычайная ситуация. А в этом году насекомых в 1,5 раза больше. Все руководители должны сделать соответствующие выводы, особенно важно, чтобы фермеры работали с чувством ответственности за свой урожай”, сказал глава государства.
Определены меры по системной организации работы по борьбе с вредителями и насекомыми, химической обработке хлопковых полей с применением научно обоснованных методов.
На совещании затронут также вопрос орошения хлопчатника. Даны поручения по целевому использованию воды, составлению графиков полива хлопковых полей, обеспечению водой полей отдаленных фермерских хозяйств, контролю за “шербетным” методом полива.
Особое внимание уделено вопросам посева повторных культур на освобожденных от зерна площадях, заключения договоров и выплаты авансовых платежей.
Сегодня в мире растут потребность и цены на продовольственную продукцию. В таких условиях чрезвычайно важное значение имеют расширение заготовки сельскохозяйственной продукции, насыщение внутреннего рынка доступными продуктами питания и увеличение объемов экспорта.
С этой целью в текущем году предусмотрено засеять 680 тысяч гектаров освобожденных от зерна площадей повторными культурами. Однако, по прошествии более месяца, посевная работа на местах не организована на должном уровне и не доведена до конца.
“Повторные культуры – это, во-первых, экспорт, во-вторых, резерв продовольственной продукции, который обеспечивает достаток и стабильность цен на внутреннем рынке”, сказал Шавкат Мирзиёев.
Ответственным руководителям поручено обеспечить в полном объеме материально-техническими ресурсами, необходимыми для выращивания повторных культур, своевременно провести агротехнические мероприятия, заключить с перерабатывающими предприятиями, экспортерами и заготовительными организациями договоры о закупке продукции, выплате фермерам авансовых платежей.
Определены задачи по эффективному использованию приусадебных участков населения, активизации деятельности предприятий “Томорка хизмати”, поставке домохозяйствам семян, минеральных удобрений и других необходимых ресурсов.
Всесторонне обсуждены и вопросы мобилизации резервов для обеспечения дополнительных поступлений в местные бюджеты, выполнения прогнозных показателей по экспорту продукции и услуг, ответственным лицам даны соответствующие поручения.