Инвестиция лойиҳалари янги тизим асосида амалга оширилади – барча тўсиқлар олиб ташланди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 26 июль куни хорижий инвестициялар иштирокидаги лойиҳаларни амалга ошириш, бу борадаги қолоқликларни бартараф этиш, сармояларни ўзлаштиришни жадаллаштириш масалаларига бағишланган видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Унда ҳукумат аъзолари, давлат ва хўжалик бошқаруви органлари раҳбарлари, вилоятлар ҳокимлари, Ўзбекистоннинг хориждаги дипломатик ваколатхоналари раҳбарлари иштирок этди.
Жорий йилда инвестиция ва инфратузилма лойиҳалари дастурлари доирасида барча манбалар ҳисобидан 2 минг 612 та инвестиция лойиҳасини амалга ошириб, жами 6 миллиард 850 миллион доллардан зиёд маблағларни ўзлаштириш белгиланган.
Йиғилишда мазкур сармояларни ўзлаштириш ва лойиҳаларни амалга ошириш ҳолати сустлиги танқид қилинди.
Бунинг асосий сабабларидан бири тармоқлар ва корхоналар раҳбарларининг масъулиятни ўз зиммасига олишни истамай, маблағларнинг асосий қисмини ўзлаштиришни йил охирига белгилаш амалиётидир. Яна бир сабаб – кредит ресурслари пухта ишланган ва ҳужжатлари тайёр лойиҳалар учун эмас, балки “олдин маблағ олайлик, кейин бир гап бўлар” қабилида жалб қилинган. Инвестиция лойиҳаларини амалга оширишни мувофиқлаштириш ва назорат қилиш баҳонаси билан кўп жараёнлар мураккаблаштириб юборилган, ортиқча бюрократик тўсиқлар пайдо бўлган.
Шу каби муаммоларни бартараф этиш, инвестиция лойиҳалари ижросини ўз вақтида ва сифатли таъминлаш мақсадида жорий йил 16 июль куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг халқаро молия институтлари ва хорижий мамлакатлар молия ташкилотлари иштирокидаги лойиҳалар ҳужжатларини тайёрлаш ва бажариш самарадорлигини оширишга оид қарори қабул қилинди. Унга мувофиқ, энди бундай лойиҳалар мутлақо янги тизим асосида амалга оширилади.
Биринчидан, вазирлик ва идоралар, хўжалик бирлашмалари, йирик корхоналар ва ҳокимликлар таклифлари асосида истиқболли лойиҳаларнинг йиғма рўйхати шакллантирилиб, шу асосда Инвестиция қўмитаси томонидан халқаро молия институтлари билан ҳамкорлик стратегиясини ишлаб чиқиш тартиби белгиланди.
Иккинчидан, лойиҳаларнинг техник-иқтисодий асосини Лойиҳа бошқаруви миллий агентлигида экспертизадан ўтказиш талаби бекор қилиниб, улар фақат Инвестиция қўмитаси ва Молия вазирлигида бир вақтнинг ўзида экспертиза қилинади. Натижада, аввал мазкур экспертиза учун ўртача 60 кун кетган бўлса, энди 14 кун талаб этилади.
Шу билан бирга, лойиҳани амалга ошириш жараёнида шартномалар қиймати аниқ сабабларга кўра 20 фоизгача ошадиган бўлса, тасдиқланган техник иқтисодий асосларга ўзгартириш киритилмайди. Илгари ушбу жараёнлар ҳам камида 3-6 ой вақтни олар эди.
Учинчидан, тендер ҳужжатлари ва тендер асосида тузилган шартномалар энди ҳеч қандай экспертизадан ўтмайди. Тендер ҳужжатларини бундан буён харид комиссияси тасдиқлайди, шартномалар эса Инвестиция қўмитасида рўйхатдан ўтказилади.
Илгари “кворум йиғилмади” деган баҳона билан тендерлар қолдирилиб, ойлаб, ҳатто йиллаб чўзилиб кетар эди. Энди тендер комиссияларида бу талаб бекор қилинди. Агар кворум йиғилмаса ҳам, Инвестиция қўмитаси ва “Ўзинжиниринг” лойиҳа институти вакиллари иштирок этаётган бўлса бўлди, тендер ўтказилади.
Тендерлар бўйича яна бир енгиллик – талабгорлар сони бўйича талаб бекор қилинди. Илгари 1 та лотга камида 3 та талабгор бўлмаса, тендер ўтказилмас эди. Энди талабгор битта бўлса ҳам, тендер ўтказилади, фақат ҳужжатлар халқаро ва хорижий молия ташкилотларининг талабларига мос бўлса бўлди.
Тўртинчидан, халқаро ва хорижий молия ташкилотлари иштирокидаги лойиҳалар доирасида харид қилинадиган товарлар қўшилган қиймат солиғи, божхона тўловлари, мақсадли жамғармаларга йиғимлардан, норезидент шахслар фойда ва даромад солиғидан озод этилди. Шунингдек, лойиҳаларни амалга оширишга жалб этиладиган хорижлик мутахассислар консуллик йиғимлари ҳамда виза бериш, рўйхатга қўйиш ва узайтириш учун давлат божидан ҳам озод этилади.
Йиғилишда Инвестиция қўмитасига халқаро ва хорижий молия ташкилотлари иштирокидаги барча лойиҳаларнинг техник-иқтисодий асослари, тендер ҳужжатлари, импорт шартномаларини янги жорий қилинган тартиб асосида экспертиза қилиш ёки рўйхатга олиш ишларини жадаллаштириш бўйича топшириқлар берилди.
“Бундан буён халқаро ва хорижий молия ташкилотлари иштирокидаги лойиҳаларни бажаришда ишни “ўзибўларчилик кайфияти” асосида ташкил қилишга йўл қўйилмайди. Ўзлаштирилмаган ҳар бир доллар учун барча даражадаги раҳбарлар шахсан жавоб беради. Ҳар бир лойиҳа ташаббускори ҳам масъулиятни ўз зиммасига олиб, лойиҳани ишлаб чиқиш, амалга ошириш ва якуний натижа учун жавобгар бўлади”, деди Шавкат Мирзиёев.
Йиғилишда “Лойиҳани амалга ошириш гуруҳ”лари фаолиятини самарали ташкил қилиш муҳимлиги алоҳида таъкидланди.
Инвестиция қўмитасига барча гуруҳлар таркибини қайта кўриб чиқиб, уларни лойиҳалар кесимида эмас, тармоқлар йўналишида ихтисослаштириш асосида қайта ташкил этиш топширилди. Улардаги экспертлар меҳнатига ҳақ тўлаш тизимини такомиллаштириб, билим ва тажрибали, ҳалол, профессионал ходимларни ишга қабул қилиш зарурлиги таъкидланди.
1 сентябрдан жорий йил якунига қадар махсус ўқув курсларини ташкил этган ҳолда лойиҳа гуруҳларининг раҳбар ва мутахассислари малакасини ошириш, “Лойиҳаларни амалга ошириш гуруҳ”ларига ишга қабул қилиш учун 1 январдан бошлаб сертификат тизимини жорий этиш вазифаси қўйилди.
Видеоселекторда 2019 йилги инвестиция лойиҳаларини ишлаб чиқиш масаласига ҳам эътибор қаратилди.
Бош вазир ўринбосарлари, хўжалик бирлашмалари, Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси, вилоятлар ва Тошкент шаҳри ҳокимликлари раҳбарларига тармоқ ва ҳудудий истиқболли инвестиция лойиҳалари бўйича инвесторлар топиш, техник-иқтисодий асосларни ишлаб чиқиш ва лойиҳани амалга оширишни тезлаштиришга қаратилган “Йўл хариталари” ишлаб чиқиш ва тасдиқлаш бўйича топшириқлар берилди.
“Инвестиция лойиҳалари, жумладан, тўғридан-тўғри инвестициялар иштирокидаги лойиҳаларни амалга оширишда олдимизга жуда катта марраларни қўймоқдамиз. Президент қарорлари билан бу борадаги барча тўсиқлар олиб ташланди. Энди бирон-бир баҳонага сабаб қолмади”, деди давлатимиз раҳбари.
Йиғилишда маҳаллий ҳокимликлар раҳбарларининг хорижий давлатларга уюштирган хизмат сафарлари натижалари ҳам муҳокама қилинди. Инвестиция қўмитаси ҳамда Ташқи ишлар вазирлигига ҳокимликлар делегацияларининг хорижий хизмат сафарларида эришган келишувларини амалга оширилиши юзасидан таъсирчан назорат ва мувофиқлаштириш тизимини жорий этиш топширилди.
Вазирлар Маҳкамаси комплекслари раҳбарлари, мамлакатимизнинг хорижий давлатлардаги элчилари ва ҳокимларнинг ҳисоботлари тингланди. Хорижий инвестицияларни ўзлаштириш ва лойиҳаларни амалга оширишни жадаллаштириш, янги қувватларни ўз вақтида ишга тушириш бўйича чора-тадбирлар белгиланди.

Все преграды устранены - инвестиционные проекты будет осуществляться по новой системе
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 26 июля состоялось видеоселекторное совещание по вопросам реализации проектов с участием иностранных инвестиций, устранения недостатков в этом направлении и ускорения освоения инвестиционных средств.
В совещании приняли участие члены правительства, руководители органов государственного и хозяйственного управления, главы дипломатических представительств Узбекистана за рубежом.
В текущем году в рамках программ инвестиционных и инфраструктурных проектов предусмотрено реализовать за счет всех источников 2 612 инвестиционных проектов и освоить в общей сложности свыше 6 миллиардов 850 миллионов долларов.
На совещании подвергнуто критике неудовлетворительное состояние освоения этих средств и реализации проектов.
В качестве одной из основных причин этого указаны нежелание руководителей отраслей и предприятий брать на себя ответственность, а также практика, при которой освоение основной части средств откладывается на конец года. Еще одна причина – кредитные ресурсы привлекаются не под тщательно проработанные проекты с готовой документацией, а руководствуясь соображением “сперва получим средства, а потом будь что будет”. Под предлогом координации и контроля реализации инвестиционных проектов многие процедуры были излишне усложнены, возникли бюрократические преграды.
Для устранения подобных проблем, обеспечения своевременного и качественного исполнения инвестиционных проектов 16 июля текущего года было принято постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по повышению эффективности подготовки и реализации проектов с участием международных финансовых институтов и иностранных правительственных финансовых организаций». В соответствии с ним указанные проекты будут осуществляться по абсолютно новой системе.
Во-первых, определен порядок, при котором на основе предложений министерств, ведомств, хозяйственных объединений, крупных предприятий и хокимиятов формируется сводный перечень перспективных проектов, на основе которого Государственный комитет по инвестициям разрабатывает стратегию сотрудничества с международными финансовыми институтами.
Во-вторых, отменено требование проведения экспертизы технико-экономического обоснования проектов в Национальном агентстве проектного управления, проекты будут проходить экспертизу одновременно в Государственном комитете по инвестициям и Министерстве финансов. В результате, если прежде на экспертизу уходило в среднем 60 дней, теперь на это потребуется 14 дней.
Вместе с тем, в случае роста стоимости договоров в процессе реализации проекта до 20 процентов по конкретным причинам, изменения в технико-экономическое обоснование вноситься не будут. Прежде этот процесс отнимал минимум 3-6 месяцев.
Третье, тендерная документация и договоры, заключенные по итогам тендера, не будут проходить экспертизу. Отныне тендерную документацию будет утверждать закупочная комиссия, а договоры будут регистрироваться в Госкоминвестиций.
Прежде под предлогом отсутствия кворума тендеры откладывались, процесс затормаживался на месяцы и годы. Теперь данное требование к тендерным комиссиям отменено. При отсутствии кворума для проведения тендера достаточно участия представителя Госкоминвестиций и проектного института “Узинжиниринг”.
Еще одно послабление по тендерам – отмена требования по количеству претендентов. Прежде тендер не проводился, если на лот не претендовало не менее трех соискателей. Теперь тендер будет проводиться даже при одном претенденте, единственное требование – соответствие документации требованиям международных и иностранных финансовых организаций.
В-четвертых, товары, закупаемые в рамках проектов с участием международных и зарубежных финансовых организаций освобождены от налога на добавленную стоимость, таможенных платежей, сборов в целевые фонды, а лица-нерезиденты – от уплаты налога на прибыль и доходы. Зарубежные специалисты, привлекаемые к реализации проектов, освобождены от консульских сборов и государственной пошлины на выдачу виз, регистрацию и их продление.
На совещании Государственному комитету по инвестициям даны поручения по ускорению работы по экспертизе и регистрации технико-экономических обоснований, тендерной документации и импортных контрактов в рамках всех проектов с участием международных и зарубежных финансовых организаций по новому порядку.
“Отныне работу по реализации проектов с участием международных и зарубежных финансовых организаций нельзя пускать на самотек. Руководители всех уровней лично ответят за каждый неосвоенный доллар. Инициаторы проектов также должны брать ответственность за себя и держать ответ за разработку, реализацию проекта и конечный результат”, сказал Шавкат Мирзиёев.
На совещании особо отмечалась важность эффективной организации деятельности групп по реализации проектов.
Государственному комитету по инвестициям поручено пересмотреть состав всех групп и реорганизовать их не в разрезе проектов, а по отраслевому принципу. Указано на необходимость совершенствования системы оплаты труда экспертов в группах, привлекать образованных и опытных, честных и профессиональных работников, способных качественно готовить все документы по инвестиционному проекту и защищать его в уполномоченных органах.
Поставлена задача с 1 сентября и до конца года повысить квалификацию руководителей и специалистов проектных групп, организовав специальные учебные курсы, внедрить с 1 января следующего года систему выдачи сертификатов для приема на работу в группы по реализации проектов.
На видеоселекторном совещании рассмотрен также вопрос разработки инвестиционных проектов на 2019 год.
Заместителям Премьер-министра, руководителям хозяйственных объединений Жокаргы Кенгеса Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и города Ташкента поручено изыскать инвесторов для перспективных отраслевых и территориальных инвестиционных проектов, разработать и утвердить “дорожные карты”, направленные на ускорение разработки технико-экономических обоснований и реализации проектов.
“Мы ставим перед собой очень большие цели по реализации инвестиционных проектов, в том числе с участием прямых инвестиций. Постановлениями Президента все преграды на этом пути устранены. Отныне нет повода для различных предлогов”, сказал глава государства.
На совещании обсуждены также результаты зарубежных служебных поездок руководителей хокимиятов на местах. Государственному комитету по инвестициям и Министерству иностранных дел поручено внедрить систему действенного контроля и координации реализации договоренностей, достигнутых делегациями хокимиятов в ходе зарубежных служебных поездок.
Заслушаны отчеты руководителей комплексов Кабинета Министров, послов нашей страны в иностранных государствах и хокимов. Определены меры по ускорению освоения иностранных инвестиций и реализации проектов, своевременному вводу новых мощностей.