Халқаро компаниялар кўмагида оммавий халқ геопорталини яратиш бўйича лойиҳа амалга оширилмоқда
Ўзбекистон Республикаси давлат ер ресурслари, геодезия, картография ва давлат кадастри давлат қўмитаси Жаҳон банки ёрдамида “Кўчмас мулк ва кадастр ҳужжатларини рўйхатга олиш тизимларини модернизациялаш” лойиҳасини амалга оширмоқда. Лойиҳани амалга ошириш учун Жаҳон банки томонидан 20,0 млн. АҚШ доллари миқдорида заём тақдим этилган.
Бугунги кунга келиб, лойиҳа доирасида халқаро ва маҳаллий консалтинг компаниялари жалб қилинган бўлиб, улар билан ҳамкорликда ахборот тизими дизайни, техник спецификацияларни ишлаб чиқиш ишлари бажарилмоқда, жамоатчиликка ахборот тақдим этиш кампанияси бошланган, кадастр ҳужжатларини, картографияга оид ва бошқа архив материалларини рақамлаштириш методологияси ишлаб чиқилмоқда. Янги очиқ координаталар тизимини ва космик съёмка материаллари ҳамда кадастр индексли харита бўйича тузилган яхлит (чоксиз) растрли базавий харитага асосланган оммавий халқ Геопорталини яратиш бўйича ишлар амалга оширилаяпти.
Шунингдек, ушбу лойиҳанинг амалга оширилиши натижасида геофазовий маълумотларнинг электрон ҳукумат тузилмасига интегралланиши, геофазовий маълумотлардан фойдаланиш, уларни алмашиш ва умуммиллий миқёсда қўллаш, давлат органлари, тадбиркорлик субъектлари ва аҳолига интерактив хизматларни сифатли тақдим этиш имконияти яратилади. Кўчмас мулкка оид ҳуқуқлар ва кадастр маълумотларидан очиқ фойдаланиш имкониятининг яратилиши Ўзбекистондаги инновацион муҳитнинг яхшиланишига кўмаклашади.
Манба: Ўзбекистон Республикаси Ер ресурслари, геодезия, картография ва давлат кадастри бўйича Давлат қўмитаси

При поддержке международных компаний осуществляется проект по созданию публичного геопортала
Государственным комитетом Республики Узбекистан по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру при поддержке Всемирного банка реализуется проект «Модернизация систем регистрации недвижимого имущества и кадастра». Для осуществления проекта со стороны Всемирного банка предоставлен заем в размере 20.0 млн. долларов США.
На сегодняшний день в рамках проекта наняты международные и местные консалтинговые компании, совместно с которыми осуществляются разработка дизайна информационной системы, технических спецификаций, начата кампания по информированию общественности, разрабатывается методология оцифровки кадастровых документов, картографических и других архивных материалов. Ведутся работы по созданию новой открытой системы координат и созданию публичного Геопортала на основе бесшовной растровой базовой карты, составленной по материалам космической съёмки, и кадастровой индексной карты.
Реализация данного проекта также обеспечит интеграцию геопространственных данных в структуру электронного правительства, доступ к геопространственным данным, их обмен и совместное использование на общенациональном уровне, качественное предоставление интерактивных государственных услуг государственным органам, субъектам предпринимательства и населению. Возможность открытого доступа к данным реестра прав и кадастра недвижимого имущества будет способствовать улучшению инвестиционного климата в Узбекистане.