Илмий ишланмаларни қўллаб-қувватлаш учун 100 миллион доллар грант ажратилади
Президент Шавкат Мирзиёев Ядро физикаси институтида Фанлар академияси ва илмий-тадқиқот институтлари вакиллари, академиклар, олимлар, ёш тадқиқотчилар билан мулоқот қилди.
Мамлакатимизда илм-фанни ривожлантиришга катта эътибор қаратилаётгани, кейинги бир йилда Президентнинг соҳага доир 11 фармон ва қарори қабул қилингани қайд этилди.
Лекин фан билан ишлаб чиқариш ўртасидаги интеграция паст даражада қолаётгани, илмий изланишлар етарлича қўллаб-қувватланмаётгани танқид қилинди.
«Ҳар бир илмий ишга маҳсулот сифатида қаралиши, унинг харидори олдиндан аниқ бўлиши керак», деди Шавкат Мирзиёев.
Давлатимиз раҳбари илмий ишланмаларнинг амалиётга татбиқ этилишини қўллаб-қувватлаш учун 100 миллион доллар грант ажратилиши, илмий-тадқиқот институтлари ходимларининг ойлик маошлари бир неча баробар оширилишини маълум қилди.
Куни кеча Президентимизнинг «Ўзбекистон Республикасида атом энергетикасини ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги фармони қабул қилинди. Унга мувофиқ Вазирлар Маҳкамаси ҳузурида Атом энергетикасини ривожлантириш агентлиги ташкил этилди.
Учрашувда бу борадаги ишларни амалга ошириш, кадрлар тайёрлаш, илмий ишланмалар яратиш ва соҳага татбиқ этиш масалалари тўғрисида фикр алмашилди.

A grant for 100 million dollars will be allocated to support scientific researches
President Shavkat Mirziyoyev talked with representatives of the Academy of Sciences and scientific-research institutes, academics, scientists and young researchers at the Institute of Nuclear Physics.
It was noted that great attention is paid in Uzbekistan to development of science, 11 decrees and resolutions of the President related to this sphere were adopted for the last year.
At the same time, low level of integration of science and production, insufficient support for scientific research were criticized.
“It is necessary that each research is considered as a product, buyer of which is known in advance”, said Shavkat Mirziyoyev.
As reported by the Press Service of the President of the Republic of Uzbekistan, the Head of the state informed that a grant for 100 million dollars will be allocated to support implementation of scientific developments in practice, wages of employees of scientific-research institutes will be increased significantly.
Yesterday, President Shavkat Mirziyoyev signed a Decree “On measures for development of nuclear energy in the Republic of Uzbekistan”. In accordance with it, the Atomic Energy Development Agency is organized under the Cabinet of Ministers.
At the meeting, the sides exchanged views on the issues of implementation of tasks, personnel training, creation and implementation of scientific developments.