Илмий ишланмаларни қўллаб-қувватлаш учун 100 миллион доллар грант ажратилади
Президент Шавкат Мирзиёев Ядро физикаси институтида Фанлар академияси ва илмий-тадқиқот институтлари вакиллари, академиклар, олимлар, ёш тадқиқотчилар билан мулоқот қилди.
Мамлакатимизда илм-фанни ривожлантиришга катта эътибор қаратилаётгани, кейинги бир йилда Президентнинг соҳага доир 11 фармон ва қарори қабул қилингани қайд этилди.
Лекин фан билан ишлаб чиқариш ўртасидаги интеграция паст даражада қолаётгани, илмий изланишлар етарлича қўллаб-қувватланмаётгани танқид қилинди.
«Ҳар бир илмий ишга маҳсулот сифатида қаралиши, унинг харидори олдиндан аниқ бўлиши керак», деди Шавкат Мирзиёев.
Давлатимиз раҳбари илмий ишланмаларнинг амалиётга татбиқ этилишини қўллаб-қувватлаш учун 100 миллион доллар грант ажратилиши, илмий-тадқиқот институтлари ходимларининг ойлик маошлари бир неча баробар оширилишини маълум қилди.
Куни кеча Президентимизнинг «Ўзбекистон Республикасида атом энергетикасини ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги фармони қабул қилинди. Унга мувофиқ Вазирлар Маҳкамаси ҳузурида Атом энергетикасини ривожлантириш агентлиги ташкил этилди.
Учрашувда бу борадаги ишларни амалга ошириш, кадрлар тайёрлаш, илмий ишланмалар яратиш ва соҳага татбиқ этиш масалалари тўғрисида фикр алмашилди.

На поддержку научных разработок будет выделен грант на 100 миллионов долларов
Президент Шавкат Мирзиёев в Институте ядерной физики побеседовал с представителями Академии наук и научно-исследовательских институтов, академиками, учеными, молодыми исследователями.
Отмечалось, что в нашей стране уделяется большое внимание развитию науки, касательно сферы за последний год были приняты 11 указов и постановлений Президента.
Вместе с тем подвергнуты критике низкий уровень интеграции науки и производства, недостаточная поддержка научных исследований.
«Необходимо, чтобы каждое исследование рассматривалось как продукт, покупатель которого заранее известен", сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства сообщил, что на поддержку внедрения научных разработок в практику будет выделен грант на 100 миллионов долларов, заработная плата работников научно-исследовательских институтов будет повышена в разы.
Вчера Президент подписал Указ «О мерах по развитию атомной энергетики в Республике Узбекистан". В соответствии с ним при Кабинете Министров организовано Агентство по развитию атомной энергетики.
На встрече состоялся обмен мнениями по вопросам исполнения обозначенных в сфере задач, подготовки кадров, создания и внедрения научных разработок.