Янги босқичда ривожланаётган соҳа
Асал – саломатлик учун ғоят бебаҳо неъматлардан. Асал олиш эса ўта нозик ва эътибор талаб иш. Мамлакатимизда асалга бўлган эҳтиёжни қондириш ва тармоқда замонавий технологиялардан кенг фойдаланиш мақсадида кейинги йилларда қатор лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Давлатимиз раҳбарининг 2017 йил 16 октябрдаги “Республикамизда асаларичилик тармоғини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори соҳада бошқарув тизимини тубдан такомиллаштириш, наслчилик ишларини илмий асосда ташкил этиш, асаларичилик хўжаликлари фаолияти самарадорлигини ошириш, асал маҳсулотлари ишлаб чиқариш ҳажми ва турини янада кўпайтириш, қайта ишлаш, экспортни кенгайтириш, шунингдек, илғор тажрибаларни татбиқ этишга мустаҳкам замин яратди.
Навоий вилоятида 2018 йилда асал маҳсулоти ишлаб чиқариш ҳажмини 51 тоннага етказиш ва ўтган йилга нисбатан ўсишни 120 фоизга ошириш кўзда тутилмоқда. Асалнинг 48 тоннаси деҳқон ва шахсий ёрдамчи хўжаликлар томонидан тайёрланади. Бунга ҳамкорликда иш олиб бориш, асаларилар учун сунъий озуқалар ишлаб чиқаришни йўлга қўйиб хўжаликлар захира базасини мустаҳкамлаш, касалликларнинг олдини олиш бўйича замонавий усулларни жорий этиш орқали эришиш мумкин.
Яна шуни таъкидлаш лозимки, қонунчиликка асосан энди асаларичилик хўжаликлари “Ўзбекистон асаларичилари” уюшмаси аъзоларига асалари оилаларини асал йиғиш мавсуми давомида ўрмон фонди ерлари, муҳофаза этиладиган табиий ҳудудлар, тоғ ва тоғолди ҳудудлари, пичанзор ва яйловлар, қишлоқ хўжалиги ерлари фойдаланишга бепул берилади. Бу ҳам соҳани ривожлантиришда муҳим омилдир.
“Алоқабанк” акциядорлик тижорат банки таркибидаги лизинг компаниялари асалари уяси, зарур жиҳоз, ускуна ва инвентарлар, махсус транспорт воситалари ва тиркамалар, шунингдек, асални қадоқлаш бўйича замонавий технологик линияларни лизинг асосида тўлиқ етказиб беришга ҳаракат қилмоқда.
– Яратилган имконият ва имтиёзлардан фойдаланиб, етиштирилаётган маҳсулот ҳажмини йилдан-йилга ошириш бўйича қатор тадбирлар белгиланган, – дейди вилоят асаларичилар уюшмаси раиси У.Муродов. – Айни вақтда ҳудудда мазкур йўналишда 1 минг 70 нафар асаларичи 44 минг 500 асалари оиласини парваришламоқда. Ҳозиргача уларнинг ярми жорий йил дастлабки ҳосилини олди. Ҳосилдорлик ҳар бир оила ҳисобига ўртача 4-5 килограммни ташкил этаётир. Йиғим ниҳоясига етса, нафақат ички эҳтиёжни қоплаймиз, балки маҳсулотнинг бир қисмини экспорт қилишга ҳам имкон туғилади. Яқинда Украинанинг Закарпатье вилоятидан 600 дона “Карпат” зотли она болари келтирилди. У юқори ҳосилдорлиги, турли касалликларга чидамлилиги билан ажралиб туради. Шу билан бирга, қишда кам озуқа жамғармаси билан яшай олади ва эрта баҳорда ўзини қисқа фурсатда тиклайди.
Истиқболда вилоятда 2 мингга яқин кўп тармоқли фермер хўжаликлари фаолиятида мазкур сердаромад соҳа билан шуғулланишни йўлга қўйиш ва улардаги боларилар оиласи сонини 9 минг 775 тага етказиш бўйича ишлар жадал давом этмоқда. Жорий йилда, шунингдек, хўжаликларга 1 минг 615 та асалари оиласи етказиб берилади. Қизилтепа туманида маҳсулотни қайта ишлаш корхонаси бунёд этилади.

Новый этап в развитии сферы
Мед – бесценный продукт для здоровья человека. А процесс получения меда сложный и кропотливый. В последние годы в отрасли реализуется ряд проектов в целях удовлетворения потребности в меде и широкого использования современных технологий.
Постановление главы нашего государства «О мерах по дальнейшему развитию отрасли пчеловодства в республике» от 16 октября 2017 года создало прочную основу для коренного реформирования системы управления в отрасли, научной организации племенного дела, повышения эффективности деятельности пчеловодческих хозяйств, дальнейшего увеличения объема и видов пчелиной продукции, расширения ее переработки, экспорта, а также для внедрения передового опыта.
В Навоийской области предусмотрено доведение в 2018 году объема производства меда до 51 тонны, обеспечение роста на 20 процентов по сравнению с прошлым годом. 48 тонн меда будет поставлено дехканскими и личными подсобными хозяйствами. Этой цели можно достичь путем совместной работы, налаживания производства искусственных кормов для пчел и укрепления резервной базы хозяйств, внедрения современных методов предупреждения болезней.
Вместе с тем нужно отметить, что в соответствии с законодательством отныне члены ассоциации «Узбекистон асаларичилари» в период накопления меда пчелиными семействами могут бесплатно пользоваться землями лесного фонда, охраняемых природных территорий, горных и предгорных районов, лугами и пастбищами, сельскохозяйственным угодьями. Это также имеет важное значение для развития отрасли.
Лизинговые компании системы акционерно-коммерческого банка «Алокабанк» прилагают усилия для поставки в полном объеме и на лизинговой основе необходимого оборудования и инвентаря, специальных транспортных средств и прицепов, а также современных технологических линий по расфасовке продукции.
- На основе созданных условий и возможностей намечены меры по увеличению объема получаемой продукции, - говорит председатель областной ассоциации пчеловодов У.Муродов. - В области 1070 пчеловодов содержат 44 тысячи 500 пчелиных семейств. Половина из них получила первый урожай этого года. Урожайность на каждую семью составляет в среднем 4-5 килограммов. С получением полного урожая мы не только обеспечим внутренние потребности, но и появится возможность экспортировать продукцию. Недавно поставили 600 пчеломаток из Закарпатья. Эти пчелы отличаются выносливостью и продуктивностью, устойчивостью к болезням. Хорошо переносят зиму и ранней весной полностью восстанавливаются.
В будущем планируется наладить пчеловодство почти в 2 тысячах фермерских хозяйств и довести количество пчелиных семейств до 9775. В текущем году хозяйствам поставят 1615 пчелиных семейств. В Кызылтепинском районе будет построено предприятие по переработке продукции.
Для реализации проектов в отрасли предусмотрено введение инвестиций в размере 1 миллиарда 200 миллионов сумов.