ТИВ Консуллик-ҳуқуқий департаменти ахбороти
2018 йилнинг 18 июль куни Ўзбекистоннинг Россиядаги Элчихонаси Консуллик бўлими ходими Ўзбекистон фуқароси Маъруфжон Шакаровга ҳуқуқий ёрдам кўрсатиш мақсадида Москва шаҳридаги Жазони ижро этиш федерал хизматининг 1-тергов изоляторига (СИЗО-1) ташриф буюрди.
Учрашув чоғида М.Шакаров соғлигидан шикоят қилмади. Ҳар куни СИЗО раҳбарияти у билан суҳбат ўтказмоқда, врач тиббий кўрикдан ўтказмоқда. Тез тиббий ёрдам кўрсатишни талаб қилувчи ҳолатлар мавжуд эмас.
СИЗО-1 раҳбарияти берган изоҳга кўра, агар М.Шакаров очлик ҳолатини тўхтатса, соғлигини тиклаши учун тиббий бўлимга жойлаштирилади.

18 июля 2018 года сотрудник Консульского отдела Посольства Узбекистана в России для оказания правовой помощи посетил в СИЗО-1 Федеральной службы исполнения наказания г.Москвы узбекского гражданина Маъруфжона Шакарова.
В ходе встречи М.Шакаров на состояние здоровья не жаловался. Ежедневно руководство СИЗО проводит с ним беседу и осматривает врач, необходимости оказания экстренной медицинской помощи не имеется.
Как пояснило руководство СИЗО-1, в случае отказа от голодовки М.Шакаров будет помещен в медицинскую часть для восстановления здоровья.