Ўзбекистон Республикаси Бош прокурорининг 2018 йил 16 июльдаги буйруғига асосан Рахматов Шавкат Туракулович Тошкент вилояти прокурори вазифасини бажарувчи лавозимига тайинланди.
Ш.Рахматов 1970 йилда туғилган, маълумоти олий, ҳуқуқшунос. 1995 йилда Тошкент давлат университетини тамомлаган.
Прокуратура органларидаги иш фаолиятини 1995 йилда Янгийўл шаҳар прокуратурасида бошлаб, Тошкент вилояти прокуратураси органларида турли лавозимларда, 1998 йилдан бошлаб, Бош прокуратура бошқарма прокурори, Бош прокурорнинг ёрдамчиси, Бош прокуратура бошқарма бошлиғи ўринбосари, Бекобод туман прокурори лавозимларида фаолият юритган.

В соответствии с приказом Генерального прокурора Республики Узбекистан от 16 июля 2018 года Рахматов Шавкат Туракулович назначен исполняющим обязанности прокурора Ташкентской области.
Ш.Рахматов родился в 1970 году, образование высшее, юрист. В 1995 году окончил Ташкентский государственный университет.
Трудовую деятельность в органах прокуратуры начал в 1995 году в Янгиюльской городской прокуратуре, занимал различные должности в органах прокуратуры Ташкентской области. С 1998 года работал прокурором управления Генеральной прокуратуры, помощником Генерального прокурора, заместителем начальника управления Генеральной прокуратуры, прокурором Бекабадского района.