Адлия вазирлиги ахбороти: лойиҳа ишлаб чиқилди
Мамлакатда инвестицион муҳитни янада яхшилаш, тўғридан-тўғри инвестицияларни жалб қилишни рағбатлантириш, мазкур йўналишда давлат сиёсатининг изчиллигига инвесторларнинг ишончини мустаҳкамлаш мақсадида топшириққа асосан Адлия вазирлиги Бош прокуратура билан биргаликда инвестицион муҳитни тубдан яхшилашга қаратилган Ўзбекистон Республикаси Президентининг Фармони лойиҳасини тайёрлади.
Лойиҳада инвестор ва тадбиркорлик субъектларини давлат органининг ноқонуний маъмурий актларидан ҳимоялаш механизмлари ўрнатилмоқда.
Давлат ва жамоат эҳтиёжлари учун ер участкаларини олиб қўйишда қонунийлик ва аниқликни таъминлаш мақсадида, лойиҳада ер участкаларини олиб қўйишнинг аниқ ҳолатлари белгиланмоқда.
Турар жой ва ишлаб чиқариш объектларини бузиш фақат кўчмас мулкнинг бозор қиймати ва мулкдорга етказиладиган зарарнинг ўрни қоплангандан кейин амалга оширилиши қайд этилмоқда.
Шу билан бирга, инвестициявий фаолиятни амалга ошириш учун ер участкаларини беришнинг янги механизмлари ишлаб чиқилган, хусусан, ер участкаларини 50 йилгача узоқ муддатли ижарага бериш тартиби жорий этилмоқда.
Ўзбекистон Республикасига камида 200 минг АҚШ доллари миқдорида инвестиция киритган чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахсларга соддалаштирилган тартибда Ўзбекистон Республикасида истиқомат қилиш учун яшаш гувоҳномасини ва кўп марталик визаларни олишнинг янги механизмлари таклиф этилмоқда. Мамлакат иқтисодиётининг устувор йўналишларига катта миқдорда инвестиция киритган чет эл фуқароларига “Фахрий фуқаро” унвонини бериш масаласи кўриб чиқилади.
Инвестициявий фаолият соҳасида таклиф этилаётган янги тартиблар ҳақида батафсил https://regulation.gov.uz/ru/documents/2820 ҳаволаси орқали танишишингиз ва ўз фикр ва мулоҳазаларингизни тақдим этишингиз мумкин.

Информационное сообщение Министерства юстиции: разработан проект
В целях дальнейшего улучшения инвестиционного климата в стране, стимулирования привлечения прямых инвестиций, укрепления доверия инвесторов в последовательность государственной политики в данном направлении, в соответствии с поручением Министерством юстиции совместно с Генеральной прокуратурой разработан проект Указа Президента Республики Узбекистан, направленный на кардинальное улучшение инвестиционного климата республики.
Проект предусматривает механизмы защиты инвесторов и субъектов предпринимательства от неправомерных административных актов государственного органа.
В целях обеспечения законности и предсказуемости при изъятии земельных участков, проектом определяются конкретные случаи, при которых допускается изъятие земельных участков для государственных и общественных нужд. Устанавливается, что снос жилых и производственных помещений разрешается только после уплаты рыночной стоимости недвижимого имущества и убытков собственника.
Кроме того, разработаны новые механизмы предоставления земельных участков для осуществления инвестиционной деятельности,
в частности путем предоставления земельного участка в долгосрочную аренду сроком до 50 лет.
Также, предлагается внедрить упрощенный порядок получения вида на жительства и многократных виз иностранным гражданам и лицам без гражданства, инвестировавшим в Республику Узбекистан не менее 200 тыс. долларов США. Иностранным лицам, внесшим значительные инвестиции в приоритетные сферы экономики страны, будет рассмотрен вопрос присвоения статуса «Почетного гражданина».
Подробно о предлагаемых нововведениях в сфере инвестиционной деятельности Вы можете ознакомится по интернет ссылке https://regulation.gov.uz/ru/documents/2820 и оставить свои предложения.