Очиқ Wi-Fi​ тармоғи: Фойдаланувчи шахсининг тасдиқланиши мажбурий бўлди
2018 йилнинг 10 июлида Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигининг “Маълумотлар узатиш тармоқлари, жумладан янги таҳрирдаги Интернет хизматларини кўрсатиш тартибини тасдиқлаш тўғрисидаги“ги буйруғи Адлия вазирлиги томонидан рўйхатга олинди. Бир қатор ваколатли давлат органлари билан ҳамкорликда тайёрланган ҳужжатнинг бош мақсади – Ўзбекистонда Wi-Fi​ тармоқлари хавфсизлигини таъминлаш ва сайёҳликни ривожлантиришдан иборат.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг «Кириш туризмини ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарорида Вазирлик зиммасига очиқ Wi-Fi​ тармоқларидан фойдаланиш қоидаларини, хусусан очиқ Wi-Fi​ тармоқлари фойдаланувчиларига қўйиладиган талабларни ишлаб чиқиш вазифаси юклатилган эди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг «Ўзбекистон Республикаси туризм салоҳиятини ривожлантириш учун қулай шароитлар яратиш бўйича қўшимча ташкилий чора-тадбирлар тўғрисида»ги фармонида жамоат жойларида Интернет тармоғига симсиз бепул уланишни ташкил этган операторлар, провайдерлар ва бошқа хўжалик юритувчи субъектлар олдига фойдаланувчиларнинг шахсини мажбурий тартибда аниқлаш тизимини таъминлаш вазифаси қўйилган.
Бугунги кунда шаҳарларимизнинг катта қисми Wi-Fi​ тармоқлари билан қоплаб олинган. Аксарият жамоат жойларида, савдо марказлари ҳамда биноларда Интернетга Wi-Fi​ орқали уланиш жорий қилинган.
Бироқ очиқ Интернет тармоқларидан қонунга хилоф мақсадларда (товламачилик, коррупция) фойдаланиш, террорчилик ҳаракатларида қўллаш кўламининг ошиб бораётгани ҳамда бошқа омиллар жамоат жойларида Wi-Fi​ орқали Интернет хизматлари кўрсатишни тартибга солишни тақозо қилмоқда.
Маълумотлар узатиш тармоқлари, жумладан янги таҳрирдаги Интернет хизматларини кўрсатишнинг янги тартибида очиқ Интернет тармоғидан фойдаланиш бўйича талаблар алоҳида бўлимда келтириб ўтилган. Унга кўра, ахборот хавфсизлигини таъминлаш мақсадида ҳар бир фойдаланувчи очиқ Интернет тармоғидан фойдаланаётганда шахсини тасдиқлаши зарур.
Очиқ Wi-Fi​ тармоқларидан фойдаланишда шахсни тасдиқлаш жараёни жаҳон миқёсида миллионлаб фойдаланувчилар томонидан амалга оширилади. Бу – вақт синовидан ўтган халқаро тажриба.
Буйруқ бўйича янги киритилган тартиб-қоида қуйидагича:
Фойдаланувчилар ўз шахсларини мобил телефон рақамлари орқали ёки шахсни тасдиқловчи ҳужжатдаги маълумотлар (чипта, меҳмонхонадан рўйхатдан ўтиш маълумотлари) орқали тасдиқлашлари мумкин.
Фойдаланувчи мобил телефони орқали шахсини тасдиқламоқчи бўлса, чекланган муддатда фаолият кўрсатувчи (10 дақиқадан кўп бўлмаган) ҳамда фойдаланувчининг телефон рақамига СМС-хабар тарзида юборилган бир марталик кириш пароли (One Time Password​) дан фойдаланилади;
Wi-Fi​ хизмати ташкилотчиси фойдаланувчининг телекоммуникация тармоқлари орқали узатилаётган шахсий маълумотлари ҳамда хабарларининг махфийлигини таъминлаши шарт. Мазкур ҳолат бўйича чекловлар қонунчиликда кўзда тутилган ҳолатларда амал қилиши мумкин;
Wi-Fi​ хизматларининг сифатли кўрсатилиши юзасидан назорат Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги қошидаги Алоқа, ахборотлаштириш ва телекоммуникация технологиялари соҳасида назорат бўйича давлат инспекцияси зиммасига юклатилади. Мазкур ҳужжатни тайёрлаш жараёнида Вазирлик мутахассислари ҳамда эксперт гуруҳи халқаро тажрибани яқиндан ўрганган, шунингдек ҳужжат Меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳасини муҳокама қилиш порталида жамоатчилик эътиборига ҳавола қилинган.
Халқаро тажрибага кўра, Wi-Fi​ тармоғига имтиёзли уланиш жамиятнинг “шахси тасдиқланган“ ҳамда Wi-Fi​ тармоғи ривожига ҳисса қўшувчи аъзоларига берилади. Мисол учун, ўз уйининг том қисмига Wi-Fi​ қурилмалари ўрнатилишини қўллаб-қувватлаган шахсларга. Эстония, Париж, Исроил, Финляндия каби мамлакатлар қонунчилигида бундай жиҳат кўзда тутилган.
Жамоат жойларида Wi-Fi​ тармоғидан ўз шахсини тасдиқлаш орқали фойдаланиш амалиёти хорижда, жумладан Италия, Жанубий Корея ва бир қатор давлатларда жорий қилинган. Мустақил давлатлар ҳамдўстлиги мамлакатларида, хусусан Россияда 2014 йилдаёқ ахборот-телекоммуникация тармоғи (Интернет) да ахборот алмашишни тартибга солишга оид қонун қабул қилинган.
Тушуниш керакки, бугун фойдаланувчилар, жумладан сайёҳлар ва турли мамлакатлардан ташриф буюраётган меҳмонлар аэропорт, вокзал, меҳмонхона ва жамоат транспортлари, маданий-сайёҳлик объектларида мавжуд очиқ Интернет тармоқларидан хавфсиз фойдаланишни истайдилар. Шу боис ҳам, юқорида номи келтирилган ҳужжатда Wi-Fi​ тармоғи хавфсизлигини таъминлаш ва ундан фойдаланишда шахсни тасдиқлашнинг содда усулларидан фойдаланиш белгилаб берилган.
Ўзбекистонда маълумотлар узатиш тармоқлари, жумладан Интернет хизматларини кўрсатишда замонавий ҳамда аниқ қоидаларнинг жорий қилиниши мамлакатимиз аҳолиси ҳамда турли мамлакатлардан келаётган сайёҳларнинг очиқ Wi-Fi​ тармоқларидан хавфсиз фойдаланишларини таъминлайди.

10 июля 2018 года Министерство юстиции зарегистрировало приказ Мининфокома «Об утверждении правил оказания услуг сети передачи данных, в том числе Интернет в новой редакции». Данный документ принят в целях развития туризма и роста количества безопасных открытых сетей Wi-Fi по всему Узбекистану.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан «О дополнительных организационных мерах по созданию благоприятных условий для развития туристского потенциала Республики Узбекистан» операторы, провайдеры и другие хозяйствующие субъекты создали в общественных местах зоны беспроводного доступа к сети Интернет (Wi-Fi). При этом доступ должен быть соответствующего качества с обязательной идентификацией личности пользователей.
В Постановлении Президента Республики Узбекистан «О мерах по развитию въездного туризма» Мининфокому было поручено разработать правила использования открытых сетей Wi-Fi, включив в них, в том числе, требования к пользователям.
На сегодняшний день сетями Wi-Fi охвачена большая часть территории городов республики. Имеются точки доступа во многих общественных местах, торговых центрах, заведениях.
Однако, участившиеся случаи использования открытых сетей Интернета в противозаконных целях (мошеннических, коррупционных), рост террористической активности в мире и другие факторы явились предпосылкой для определения порядка предоставления доступа к Wi-Fi в общественных местах.
В новой редакции Правил оказания услуг сети передачи данных, в том числе Интернет, отдельным параграфом введены требования по созданию и использованию открытых сетей, согласно которым пользователь Wi-Fi должен пройти идентификацию, что обеспечит информационную безопасность. Нововведения включают в себя и то, что:
• пользователь может пройти идентификацию личности по номеру мобильного телефона или иным регистрационным данным, осуществленным по паспортным данным. При идентификации пользователя по номеру мобильного телефона должна использоваться аутентификация с помощью одноразового пароля (OTP – One Time Password) с ограниченным сроком активности (не более 10 минут), отправляемого на номер мобильного телефона пользователя посредством SMS-сообщения;
• организатор услуги Wi-Fi должен соблюдать тайну персональных данных и сообщений пользователя, передаваемых по сетям телекоммуникаций. Ограничения по данному условию допускаются только в случаях и порядке, предусмотренных законодательством;
• контроль качества предоставляемых услуг Wi-Fi осуществляется Инспекцией по контролю в сфере связи, информатизации и телекоммуникационных технологий при
Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан. При разработке данных правил, специалисты и эксперты Мининфокома изучили международный опыт, а также учтены комментарии в системе обсуждения проектов нормативно-правовых актов – СОВАЗ.
Отметим, что в ряде стран бесплатный доступ к Wi-Fi предоставляется только идентифицированным членам «сообщества» - тем, кто способствует развитию сети Wi-Fi, например, предоставляющим крышу своего дома для монтажа соответствующего оборудования. Подобные схемы используются муниципалитетами, университетами, коммерческими организациями, например, в Эстонии, Финляндии, а также в отдельных городах, таких как Париж, Иерусалим.
Подобные требования по идентификации пользователя публичной точки доступа Wi-Fi имеются также в ряде других зарубежных стран, например, в Италии, Южной Корее и других.
Такая же ситуация и в странах СНГ. К примеру, в 2014 году в России был принят закон, по упорядочению обмена информацией с использованием информационно-телекоммуникационных сетей (Интернета). Изменения в законе о предоставлении доступа к Wi-Fi в публичных местах были разработаны Министерством связи и массовых коммуникаций совместно с несколькими ведомствами.
Необходимо понимать, что сегодня пользователи, в их числе и туристы, гости из разных стран, хотят иметь безопасный доступ к открытым сетям в аэропортах, вокзалах, на общественном транспорте, объектах культурного и туристического назначения. Именно в целях обеспечения развития открытых и безопасных сетей Wi-Fi и принята простая и удобная для пользователей система идентификации, утвержденная вышеназванным документом. Миллионы пользователей по всему миру ежедневно проходят процесс идентификации для доступа к открытым сетям Wi-Fi. Это мировая практика, проверенная временем.
Благодаря принятию современных и четких Правил оказания услуг сети передачи данных, в том числе Интернет в Узбекистане, миллионы пользователей нашей страны и гости со всего мира смогут пользоваться открытыми и безопасными сетями Wi-Fi по всему Узбекистану!