Қор қоплони ва унинг яшаш жойларини муҳофаза қилиш учун трансчегаравий ҳамкорликни мустаҳкамлаш зарур
2018-07-18 | Экология
Қор қоплони Ўзбекистоннинг юқори қор тизмаларида яшовчи жонивор бўлиб, сайёрадаги ҳайвонот оламининг камёб турларидан бири ҳисобланади. У инсониятнинг хўжалик фаолияти натижасида йилдан-йилга камайиб бормоқда. Қор қоплони асосан трансчегаравий ҳудудларда кўп учрайди, ўз ҳаётининг турли босқичларида қўшни давлат чегара ҳудудларида яшаш жойини алмаштириб туради.
Бугунги кунга келиб, ҳайвонот оламининг мазкур ноёб тури 12 мамлакат ҳудудида яшайди. Ўз навбатида, мазкур йиртқич жониворнинг сонини, тарқалиш ареалларини ҳамда популяциясини ўрганиш, браконерликка барҳам бериш, шу ўринда минтақавий ҳамда халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлаш муҳим аҳамият касб этади. Бундан ташқари, халқаро ҳамкорликнинг муҳим аспектларидан бири, бу – қор қоплони яшайдиган ҳудудларни сақлаш, муҳофаза қилиш, тиклаш ва барқарор фойдаланиш ҳисобланади.
Қор қоплони ва у яшайдиган ҳудудларни муҳофаза қилиш соҳасида трансчегаравий ҳамкорликни мустаҳкамлаш масалаларини муҳокама қилиш мақсадида Тошкент шаҳрида 16–17-июль кунлари минтақавий йиғилиш ўз ишини бошлади. Унда қўшни республикалар – Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон ҳамда Ўзбекистон, шунингдек, қатор халқаро ташкилотлар – Қор қоплонини сақлаш бўйича жамғарма, “Пантера” жамғармаси ва Қор қоплони ва у яшайдиган ҳудудларни муҳофаза қилиш бўйича глобал дастур (GSLEP​)дан 60 дан ортиқ вакиллар иштирок этдилар.
Мазкур йиғилиш Ўзбекистон Республикаси экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси, БМТ Тараққиёт дастури ҳамда Глобал экологик жамғарманинг «Биологик хилма-хилликнинг глобал муҳим турлари учун асосий тоғ ҳудудларида табиий ресурслардан барқарор фойдаланиш ва ўрмон хўжалиги» лойиҳаси доирасида ташкил этилди.
Тадбирда ҳайвонот оламининг ушбу ноёб турининг популяциясини ўрганиш соҳасидаги энг яхши халқаро ва минтақавий тажрибалар юзасидан ўзаро фикр алмашилди. Асосий эътибор Қор қоплони ва у яшайдиган ҳудудларни муҳофаза қилиш бўйича глобал дастур билан узвий ҳамкорликни кучайтириш масалаларига қаратилди. Қор қоплони яшайдиган Ғарбий Тянь-Шань ва Помир-Олой тоғ тизмаларида ҳамкорликда иш олиб бориш юзасидан минтақавий ҳамкорлик масалалари бўйича консултациялар ўтказилди.
Икки кунлик йиғилиш давомида трансчегаравий ҳамкорлик бўйича келишувлар ва Иш дастури лойиҳалари муҳокама қилинади.

Усиление трансграничного сотрудничества для сохранения снежного барса и его ландшафтов
Снежный барс, или ирбис, обитающий в высокогорьях Узбекистана, является одним из редчайших животных планеты, численность которого в результате преследования и хозяйственной деятельности человека постоянно сокращается. Ирбис обитает на территори 12 стран. Очень часто он встречается в трансграничных районах, перемещаясь в разные периоды своей жизни через границы соседних государств.
Поэтому возникает ряд вопросов, связанный с синхронизацией действий различных стран по изучению численности и распространения хищника и основных объектов его питания – горных копытных и сурков. А также по координации усилий стран ареала снежного барса по пресечению случаев незаконной охоты и торговли животными и их частями.  Кроме того немаловажным аспектом международного сотрудничества являются вопросы по сохранению, восстановлению и устойчивому использованию ландшафтов снежного барса – высокогорных экосистем со всем разнообразием животного и растительного мира.
Для обсуждения вопросов укрепления трансграничного взаимодействия в сфере сохранения мигрирующих популяций снежного барса и его ландшафтов в Ташкенте проходит первое региональное совещание, в котором принимают участие более 60 представителей четырех граничащих стран: Республики Казахстан, Кыргызской Республики, Республики Таджикистан и Республики Узбекистан, а также представители межудународных организаций – Фонда по сохранению снежного барса, Фонда “Пантера” и секретариата Глобальной программы по сохранению снежного барса и его экосистем.
Данное совещание проходит в рамках реализации совместного проекта Программы Развития ООН, Глобального Экологического Фонда и Государственного комитета Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды «Устойчивое использование природных ресурсов и лесного хозяйства в ключевых горных регионах, важных для глобально значимых видов биоразнообразия».
На совещании состоялся обмен информацией по лучшему мировому и  региональном опыту в области изучения популяций снежного барса, по существующим и необходимым мерам охраны редкого хищника. Большое внимание было уделено вопросам усиления взаимодействия с Глобальной программой по сохранению снежного барса и его экосистем (GSLEP), проведены консультации по вопросам укрепления регионального сотрудничества в ландшафтах снежного барса на Западном Тянь-Шане и Памиро-Алае.
В формате рабочих групп проходит обсуждение проекта Соглашения и Рабочей программы по трансграничному сотрудничеству. На совещании также был предствлен 24-й трансграничный ландшафт снежного барса «Западный Тянь-Шань», номинированный ранее на заседании GSLEP, 15-16 июня 2018 г. в  Кыргызской Республике.
Ожидается, что по итогам совещания будет принято решение о создании трансграничной рабочей группы по сохранению снежного барса и его ландшафтов в Западном Тянь-Шане и Памиро-Алае согласно законодательсву и юридическим процедурам стран ареала. Трансграничная рабочая группа будет действовать в рамках реализации положений Глобальной программы при поддержке стран-ареала и секретариата Глобальной программы.