Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси Ботаника институти фаолиятини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида
2018-07-18 | Ҳужжатлар
Ўсимликларни ўрганиш соҳасидаги илмий тадқиқотлар самарадорлигини ошириш, халқаро стандартларни ҳисобга олган ҳолда ноёб ботаник коллекцияларни сақлаш шароитларини яхшилаш, ўсимлик дунёсини ўрганиш, сақлаб қолиш ва ундан барқарор фойдаланиш бўйича ихтисослашган вазифаларни жадал ҳал этиш, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси Ботаника институтининг моддий-техник базасини янада мустаҳкамлаш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси ва Инновацион ривожланиш вазирлигининг:
Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси Ботаника институтининг (кейинги ўринларда – Институт деб юритилади) илмий фаолиятини янада такомиллаштириш ва моддий-техник базасини мустаҳкамлаш бўйича комплекс чора-тадбирларни амалга ошириш;
Институтни Ўзбекистоннинг табиий ўсимликлар хилма-хиллигини ўрганиш соҳасидаги ягона давлат илмий муассаса сифатида белгилаш тўғрисидаги таклифлари маъқуллансин.
2. Институтнинг ноёб илмий объекти “Марказий гербарий” миллий аҳамиятга эга гербарий деб тан олинсин ва унга “Ўзбекистон миллий гербарийси” (кейинги ўринларда – Миллий гербарий) номи берилсин.
3. Фанлар академияси Инновацион ривожланиш вазирлиги, Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси, Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси билан биргаликда бир ой муддатда Миллий гербарийнинг илмий-тадқиқот фаолиятини ривожлантириш бўйича 2018-2020 йилларга мўлжалланган “Йўл харитаси”ни ишлаб чиқсин ва тасдиқлаш учун Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
4. Институт ва Фанлар академияси Миллий гербарийни махсус асбоб-ускуналар билан таъминлаш мақсадида илмий ва компьютер ускуналари, приборлар, реагентлар, бутловчи қисмлар, сарфлаш материаллари, дастурий таъминотлар ва техник воситаларни халқаро молия институтлари ҳамда хорижий ташкилотларнинг грантлари, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Фанлар академиясининг илмий-тадқиқот муассасалари объектлари реализациясидан тушган бюджетдан ташқари маблағлари ҳисобига ўрнатилган тартибда харид қилсин.
5. Институт таркибида:
ноёб ва эндем ўсимлик турлари бўйича мақсадли илмий-тадқиқотларни олиб бориш ва Ўзбекистон Республикаси Қизил китоби нашрларини халқаро стандартларга мувофиқ тайёрлаш вазифалари юклатилган ноёб ўсимликлар турлари кадастри ва мониторинги лабораторияси;
Ўзбекистон табиий флорасининг таксономик хилма-хиллигини хатловдан ўтказиш бўйича тизимли тадқиқотлар олиб бориш, ўсимликларнинг инвазив турлари таркибини ва географик тарқалишини белгилаш, алоҳида аҳамиятга эга ботаник худудларни аниқлаш ҳамда ўсимликлар дунёсининг замонавий номенклатураси ва филогенетик тизими асосида “Ўзбекистон флораси”нинг янги нашрларини тайёрлаш вазифалари юклатилган Ўзбекистон флораси лабораторияси;
Институтнинг илмий-тадқиқот ва ўқув-амалий фаолиятидаги ютуқларини оммалаштириш, шунингдек, кенг жамоатчиликни Ўзбекистоннинг ўзига хос ўсимликлари хилма-хиллиги билан таништириш мақсадида Ботаника музейи ташкил этилсин.
6. Фанлар академияси, Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси, Ўрмон хўжалиги давлат қўмитаси, “Ўзбекбалиқсаноат” уюшмаси ва Инновацион ривожланиш вазирлигининг Фанлар академиясини Ўзбекистон Республикаси Қизил китобини тайёрлаш ва чоп этиш бўйича ваколатли орган этиб белгилаш тўғрисидаги таклифи қабул қилинсин.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси уч ой муддатда Ўзбекистон Республикаси Қизил китобини тайёрлаш, чоп этиш ва юритиш тартибини тасдиқласин.
7. Илмий бўлинмаларнинг яхлитлигини сақлаб қолиш ва илмий-тадқиқот фаолиятининг самарадорлигини янада ошириш мақсадида:
Институтнинг ғўза систематикаси ва интродукцияси лабораторияси,
“Ғўза генофонди” ноёб илмий объекти ва иссиқхона комплекси Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси Генетика ва ўсимликлар экспериментал биологияси институтига;
Институтнинг анатомия ва цитоэмбриология, дарахт ва ўт ўсимликлари интродукцияси, шунингдек, доривор ўсимликлар лабораториялари академик Ф.Н.Русанов номидаги Ботаника боғига ўтказилсин.
8. 2018-2020 йилларда Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси Ботаника институтининг ўсимликлар хилма-хиллигини ўрганиш ва сақлаб қолиш соҳасидаги фундаментал ва амалий тадқиқотларини ривожлантириш, шунингдек, салоҳиятини мустаҳкамлаш бўйича чора-тадбирлар дастури 1-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
9. Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси, Қурилиш вазирлиги, Иқтисодиёт вазирлиги, Молия вазирлиги, Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси ва Тошкент шаҳар ҳокимлигининг Институт, Миллий гербарий ва Ботаника музейини жойлаштириш учун янги замонавий бинони (кейинги ўринларда – объект) академик Ф.Н.Русанов номидаги Ботаника боғи ҳудудида қуриш тўғрисидаги таклифига розилик берилсин.
а) объект бўйича:
“Inkom kapital qurilish” инжиниринг компанияси – буюртмачи этиб;
қонун ҳужжатларида белгиланган тартибда ўтказиладиган танлов (тендер) савдолари якунлари бўйича аниқланган ташкилотлар – бош лойиҳачи ва бош пудратчи этиб;
б) ҳар йили тасдиқланадиган Ўзбекистон Республикасини ривожлантириш давлат дастурлари доирасида Ўзбекистон Республикаси Фанлар академиясига ажратиладиган капитал қўйилмалар лимитлари –
лойиҳа-смета ҳужжатларини ишлаб чиқиш ва объектга доир қурилиш-монтаж ишларини бажариш бўйича ишларни молиялаштириш манбаи этиб белгилансин.
11. Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси, Иқтисодиёт вазирлиги ва Молия вазирлиги 2021-2023 йиллар учун мўлжалланган Ўзбекистон Республикасининг ривожланиш давлат дастурларини шакллантиришда тасдиқланган лойиҳа-смета ҳужжатларига асосан объект бўйича қурилиш-монтаж ишларини ўтказиш учун капитал қўйилмаларнинг тегишли лимитларини назарда тутсин.
12. Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси Ташқи ишлар вазирлиги билан биргаликда хорижий мамлакатлардаги етакчи илмий-тадқиқот муассасалари билан Институтнинг ҳамкорлигини кенгайтириш чораларини кўрсин, шунингдек, Институт негизида ўсимликларнинг молекуляр филогенияси, биогеографияси, хемотаксономияси ва ўсимликлар оламининг бошқа йўналишлари бўйича бюджетдан ташқари маблағлар ҳисобидан молиялаштириладиган қўшма илмий лабораториялар ташкил қилиш учун грант маблағлари жалб этилишини таъминласин.
Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси президентига Молия вазирлиги билан келишилган ҳолда ушбу бандда назарда тутилган қўшма илмий лабораторияларни ташкил этишда Институтнинг ишчилари ва илмий ходимлари умумий чекланган сонини кўпайтириш ҳуқуқи берилсин.
13. Белгиланган тартибда шакллантириладиган рўйхатлар бўйича Институт томонидан олиб кириладиган Ўзбекистон Республикасида ишлаб чиқарилмайдиган илмий ва компьютер ускуналари, приборлар, реагентлар, бутловчи қисмлар, сарфлаш материаллари, дастурий таъминотлар ва техник воситалар 2021 йил 1 июлгача божхона тўловларидан (божхона расмийлаштируви йиғимларидан ташқари) озод этилсин.
14. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 4 сентябрдаги “Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси Ботаника институти ва Зоология институти фаолиятини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-3256-сон қарорига 2-иловага мувофиқ ўзгартиришлар киритилсин.
15. Фанлар академияси икки ой муддатда қонун ҳужжатларига мазкур қарордан келиб чиқадиган ўзгартиш ва қўшимчалар тўғрисида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
16. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар бўйича давлат қўмитасининг раиси С.Р.Холмуродов, Ўзбекистон Республикаси Президентининг Давлат маслаҳатчиси Р.С.Қосимов ва Ўзбекистон Республикаси Фанлар академиясининг президенти Б.С.Йўлдошев зиммасига юклансин.

О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности института Ботаники академии Наук Республики Узбекистан
2018-07-18 | Документы
В целях повышения эффективности научных исследований в области изучения растений, улучшения условий хранения уникальных ботанических коллекций с учетом международных стандартов, ускоренного решения специализированных задач по изучению, сохранению и устойчивому использованию растительного мира, а также дальнейшего укрепления материально-технической базы Института ботаники Академии наук Республики Узбекистан:
1. Одобрить предложения Академии наук и Министерства инновационного развития Республики Узбекистан о:
реализации комплекса мер по дальнейшему совершенствованию научной деятельности и укреплению материально-технической базы Института ботаники Академии наук Республики Узбекистан (далее – Институт);
определении Института единственным государственным научным учреждением в области изучения естественного растительного разнообразия Узбекистана.
2. Признать уникальный научный объект «Центральный гербарий» Института гербарием национального значения и присвоить ему наименование «Национальный гербарий Узбекистана» (далее – Национальный гербарий).
3. Академии наук совместно с Министерством инновационного развития, Государственным комитетом по инвестициям и Государственным комитетом по экологии и охране окружающей среды в месячный срок разработать и внести на утверждение в Кабинет Министров Республики Узбекистан «дорожную карту» по развитию научно-исследовательской деятельности Национального гербария на 2018-2020 годы.
4. Институту и Академии наук в целях обеспечения Национального гербария специализированным оборудованием осуществить в установленном порядке закупку научного и компьютерного оборудования, приборов, реагентов, комплектующих изделий, расходных материалов, программного обеспечения и технических средств за счет грантов международных финансовых институтов и зарубежных организаций, а также внебюджетных средств Академии наук Республики Узбекистан, поступающих от реализации объектов научно-исследовательских учреждений.
5. Создать в структуре Института:
лабораторию кадастра и мониторинга редких видов растений с возложением на нее задач по проведению целенаправленных научных исследований редких и эндемичных видов растений и подготовке изданий Красной книги Республики Узбекистан в соответствии с международными стандартами;
лабораторию флоры Узбекистана с возложением задач по проведению системных исследований по инвентаризации таксономического разнообразия природной флоры Узбекистана, определению состава и географического распространения инвазионных видов растений, идентификацию ключевых ботанических территорий и подготовке нового издания «Флоры Узбекистана» в соответствии с современной номенклатурой и филогенетической системой растительного мира;
Ботанический музей с целью популяризации достижений научно-исследовательской и учебно-практической деятельности Института, а также ознакомления широкой общественности с уникальным растительным разнообразием Узбекистана.
6. Принять предложение Академии наук, Государственного комитета по экологии и охране окружающей среды, Государственного комитета по лесному хозяйству, Ассоциации «Узбекбаликсаноат» и Министерства инновационного развития об определении Академии наук уполномоченным органом по подготовке и изданию Красной книги Республики Узбекистан.
Кабинету Министров Республики Узбекистан в трехмесячный срок утвердить порядок подготовки, издания и ведения Красной книги Республики Узбекистан.
7. В целях сохранения целостности научных подразделений и дальнейшего повышения эффективности исследовательской деятельности передать:
лабораторию систематики и интродукции хлопчатника, уникальный научный объект «Генофонда хлопчатника» и тепличный комплекс Института Институту генетики и экспериментальной биологии растений Академии наук Республики Узбекистан;
лаборатории анатомии и цитоэмбриологии, интродукции древесных и травянистых растений, а также лекарственных растений Института Ботаническому саду имени академика Ф.Н. Русанова.
8. Утвердить Программу мер по развитию фундаментальных и прикладных исследований в области изучения и сохранения растительного разнообразия, а также укреплению потенциала Института ботаники Академии наук Республики Узбекистан на 2018-2020 годы согласно приложению № 1.
9. Согласиться с предложением Академии наук, Министерства строительства, Министерства экономики, Министерства финансов, Государственного комитета Республики Узбекистан по инвестициям и хокимията г. Ташкента об осуществлении строительства на территории Ботанического сада имени академика Ф.Н. Русанова нового современного здания (далее – объект) для размещения в нем Института, Национального гербария и Ботанического музея.
10. Определить:
а) по объекту:
заказчиком – инжиниринговую компанию «Inkom kapital qurilish»;
генеральную проектную и генеральную подрядную организации –
по результатам конкурсных (тендерных) торгов, проводимых в установленном законодательством порядке;
б) источниками финансирования работ по разработке проектно-сметной документации и выполнению строительно-монтажных работ по объекту – лимиты капитальных вложений, предусматриваемые Академии наук Республики Узбекистан в рамках ежегодно утверждаемых государственных программ развития Республики Узбекистан.
11. Государственному комитету по инвестициям, Министерству экономики и Министерству финансов Республики Узбекистан при формировании государственных программ развития Республики Узбекистан на 2021-2023 годы предусматривать соответствующие лимиты капитальных вложений для проведения строительно-монтажных работ по объекту согласно утвержденной проектно-сметной документации.
12. Академии наук совместно с Министерством иностранных дел Республики Узбекистан принять меры по расширению сотрудничества Института с ведущими научно-исследовательскими институтами зарубежных стран, а также обеспечить привлечение грантовых средств для создания на базе Института совместных научных лабораторий в области молекулярной филогении, биогеографии, хемотаксономии растений и по другим направлениям растительного мира, финансируемых за счет внебюджетных средств.
Предоставить президенту Академии наук право по согласованию с Министерством финансов Республики Узбекистан увеличивать общую предельную численность работников и научных сотрудников Института
при создании совместных научных лабораторий, предусмотренных настоящим пунктом.
13. Освободить сроком до 1 июля 2021 года от таможенных платежей (за исключением сборов за таможенное оформление) научное и компьютерное оборудование, приборы, реагенты, комплектующие изделия, расходные материалы, программное обеспечение и технические средства, не производимые в Республике Узбекистан, ввозимые Институтом по перечням, формируемым в установленном порядке.
14. Внести изменения в постановление Президента Республики Узбекистан от 4 сентября 2017 года № ПП–3256 «О мерах по организации деятельности Института ботаники и Института зоологии Академии наук Республики Узбекистан» согласно приложению № 2.
15. Академии наук в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения по изменениям и дополнениям в законодательство, вытекающим из настоящего постановления.
16. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан – председателя Государственного комитета Республики Узбекистан по инвестициям Холмурадова С.Р., Государственного советника Президента Республики Узбекистан Касимова Р.С. и президента Академии наук Республики Узбекистан Юлдашева Б.С.