Умумий ўрта таълим сифатини янги босқичга кўтариш вазифаси қўйилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 17 июль куни умумий ўрта таълим тизимини ислоҳ қилиш ва ривожлантириш масалаларига бағишланган йиғилиш ўтказди.
Кейинги йилларда таълим соҳасининг барча босқичларини замонавий талаблар асосида ташкил этиш бўйича фармон ва қарорлар қабул қилинди. Давлатимиз раҳбарининг 2017 йил 30 сентябрдаги қарорига мувофиқ Халқ таълими вазирлигининг бошқарув тизими такомиллаштирилди, асосий вазифа ва фаолият йўналишлари белгилаб берилди. Яқинда вазирлик раҳбариятида ўзгаришлар амалга оширилиб, ўқув-тарбия жараёнига илғор педагогик ва ахборот-коммуникация технологияларини жорий этиш, ўқитувчиларнинг жамиятдаги мавқеини юксалтириш орқали таълим сифатини ошириш бўйича кўплаб вазифалар қўйилди.
Йиғилишда ушбу кўрсатмалар асосида ишлаб чиқилган халқ таълими тизимини ислоҳ қилишга қаратилган чора-тадбирлар тақдимоти ўтказилди.
Президент педагогларнинг ойлик маошини, жамиятдаги мавқеини ошириш, уларни ижтимоий ва ҳуқуқий жиҳатдан қўллаб-қувватлаш бўйича топшириқлар берди.
Турли назорат органлари томонидан ўқитувчилар фаолиятини текширишларни чеклаш, педагогларни ободонлаштириш, мажлисларда қатнашиш, обуна ва шу каби касб фаолиятига тегишли бўлмаган ишларга жалб қилмаслик кераклиги таъкидланди. Ўқитувчиларнинг ҳақ-ҳуқуқларини ҳимоялаш учун махсус ҳуқуқий хизмат ташкил этиш вазифаси қўйилди.
“Умумий ўрта таълим сифатини янги босқичга кўтариш керак. Ҳар бир синфда болаларнинг нималарни билиши зарурлигидан келиб чиқиб, давлат таълим стандартлари ва ўқув режаларини қайта кўриб чиқиш лозим. Дарсликларни энг замонавий методикалар асосида яратиш ва чоп этиш, мактабларда технология, мухандислик фанлари, математика, санъат, чет тиллари йўналишларини кучайтириш, бу борадаги лабораторияларни қайта жиҳозлаш талаб этилади. Мактабгача таълим ва олий таълим тизимлари билан узвийликни таъминлашга ҳам эътибор бериш керак”, деди Шавкат Мирзиёев.
Умумтаълим мактаблари директорлари ва ўринбосарларига бўлган талабни қайта кўриб чиқиш, бу лавозимга ҳақиқий бошқарувчилик – менеджерлик қобилиятига эга шахсларни тайинлаш, маънавий-маърифий ва ўқув ишлари бўйича директор ўринбосарлари масъулиятини кескин ошириш кераклиги қайд этилди.
Халқ таълими тизимини молиялаштириш масалаларига ҳам алоҳида эътибор қаратилди. 2019 йил учун давлат бюджетини шакллантиришда мазкур соҳага молиялаштиришни ошириш, шунингдек, юқори малакали мутахассисларни жалб қилиш учун Халқ таълими вазирлиги қошида алоҳида жамғарма ташкил этиш мақсадга мувофиқлиги таъкидланди.
Мактабларни қуриш, реконструкция қилиш ва таъмирлаш ишларини сифатли бажариш учун халқ таълими тизимида махсус инжиниринг компанияси ташкил этиш бўйича кўрсатма берилди.
Шунингдек, таълим тизимида ахборот-коммуникация технологияларини кенг жорий қилиш, мактабларнинг бюджетдан ташқари топаётган даромадларини уларнинг ихтиёрида қолдириш, мактабларда ички жамоавий назорат тизимини йўлга қўйиш, намунавий мактабларни кўпайтириш мақсадида мактаблар рейтингини ишлаб чиқиш каби масалаларга эътибор қаратилди.
Йиғилишда муҳокама қилинган йўналишлар бўйича мутасадди раҳбарларнинг ҳисоботлари эшитилди ва тегишли топшириқлар берилди.

The task is set to raise the system of general secondary education to a new level
On July 17, a meeting devoted to issues of reforming and developing the system of general secondary education was held under the chairmanship of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev.
In recent years, decrees and resolutions on organization of all stages of the education system on the basis of modern requirements have been adopted. In accordance with the resolution of the Head of the state of September 30, 2017, the management system of the Ministry of Public Education has been improved, the main functions and directions of its activities have been defined. Recently, the leadership of the ministry has undergone significant changes, tasks were set on introducing advanced pedagogical and information-communication technologies in teaching and upbringing process, improving the quality of education by raising the status of teachers in society.
At the meeting, presentation of measures developed on the basis of these instructions for reforming the public education system was held. The President gave instructions on raising wages, the status of teachers in society, their social and legal protection.
It was emphasized that it is necessary to limit the inspections of teachers’ activities by various monitoring bodies, not to involve teachers in landscaping activities, participation in various meetings, subscription campaign and other activities that is not within their competence. The task was set for organization of a special legal service on protection of the rights of teachers.
“It is necessary to raise the quality of general secondary education to a new stage. At the same time, based on what skills the student will receive in each class, it is necessary to revise the state education standards and curricula. It is necessary to create and publish textbooks on the basis of the most modern techniques, to strengthen in schools such areas as technology, the foundations of engineering, mathematics, art, foreign languages, re-equip subject laboratories. Attention should also be paid to ensuring the continuity of the system of preschool and higher education”, said Shavkat Mirziyoyev.
It was emphasized that it is necessary to revise the requirements for directors of general schools and their deputies. It is advisable to appoint personnel with managerial abilities to the post of director, sharply increase the responsibility of deputies for spiritual, enlightenment and training work.
Special attention was also paid to issues of financing the public education system. It was noted that when forming the State Budget for 2019, it is advisable to increase the amount of funding the sphere, as well as to create a separate fund under the Ministry of Public Education for attracting highly qualified specialists.
For the purpose of qualitative execution of activities on construction, reconstruction and repair of schools, instructions were given on formation of a special engineering company in the system of public education.
According to the Press Service of the President of the Republic of Uzbekistan, special attention was paid to such issues as widespread introduction of information and communication technologies in the education system, provision of extra-budgetary revenues at the disposal of a school, establishment of an intra-collective control system in schools, development of a school rating in order to increase the number of model schools.
Reports of authorized executives were heard on the aspects discussed during the meeting, corresponding instructions are given.