Тошкентда аналог телевидение тўхтатилди
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2017 йил 17 июлдаги «Рақамли телеэшиттиришларга ўтиш ва ер усти аналог телеэшиттиришларни тўхтатишга доир амалга ошириладиган чора-тадбирлар тўғрисида»ги қарорига асосан кечадан бошлаб Тошкент шаҳрида аналог форматдаги теледастурлар эфири тўхтатилди. Бугунгача юртимизнинг аксарият ҳудудларида аналог телевидение тўхтатилган эди. Ўзбекистон Республикасида 2018 йилнинг 5 декабрига қадар аналог телеузатиш тўлиқ якунланади.
Мазкур қарорга биноан 2017 йил якунига қадар юртимизнинг барча ҳудудида 90 комплект юқори қувватли ҳамда 404 комплект камқувватли рақамли телеэшиттириш узаткичларини ўрнатилган. Юртимиздаги барча аҳоли яшаш маскани рақамли телевидение дастурлари билан тўлиқ таъминланган.
Айни пайтда мамлакатимиздаги энг чекка қишлоқларда ҳам рақамли телевидение сигналлари мавжуд. Шунингдек, Тошкент шаҳрида сунъий йўлдош алоқа тармоғига рақамли теледастурларни узатиш ва қабул қилиш Ер станцияси ташкил этилган. Бугунги кунда сунъий йўлдош алоқа тармоғи орқали Ўзбекистон Миллий телерадиокомпаниясининг 12 телеканали ҳамда 4 радиоканали дастурлари узатилмоқда. Ушбу теле ва радиодастурларни нафақат Ўзбекистонда, балки 40 дан ортиқ чет мамлакатлар ҳудудида ҳам кўриш ва тинглаш мумкин.
Тасвирни узатиш ҳамда қабул қилиш жараёнида рақамли қайта ишланиши натижасида тасвир сифати равшан. Аналог телевидениеда экрандаги тасвирларнинг жимирлаши, турли ташқи таъсирлар кузатиларди, тасвир йўқолиши сезилар эди.
Аналог телевизорда товуш бирмунча ноаниқ чиқар, вижиллаб эшитиларди. Рақамли телевидениеда овоз стерео ёки 5.1. шаклида узатилиши билан ҳам устундир. Бугунги кундаги телевизорларга бешта оддий ва битта паст частотали овоз кучайтиргични улаб, уй кинотеатри муҳитини яратиш мумкин.
Айни пайтда миллий телеканалларимиз ҳам HD аниқлигидаги тасвирни узатишмоқда. Қолган телеканалларни ҳам босқичма-босқич HD-сифатга ўтказиш режа қилинмоқда. Бу эса нафақат телеканалларни HD-контент яратишга мўлжалланган ускуналар билан таъминлаш, шунингдек HD-каналлар учун зарур частота диапазонини очиш учун аналог телеузатишни тугатишни талаб қилади.
Рақамли телеузатиш тизимига ўтилиши мамлакатда янги давлат ва нодавлат каналларнинг ишга тушишига замин яратди. Мисол учун, сўнгги 5 йил мобайнида Ўзбекистонда 8 та давлат ҳамда 5 та нодавлат телеканаллар фаолиятини бошлади.
Эфир телевидениеси билан бирга, кабель телевидение операторлари ҳам рақамли стандартга ўтмоқдалар. Кабель телевидениелари мустақил хўжалик субъектлари бўлгани боис, уларнинг рақамли телевидение тизимига ўтиш муддати аниқ белгиланмаган. Шу муносабат билан, ҳар бир оператор ўзининг ва абонентининг имкониятларига кўра тармоқларига рақамли стандартни татбиқ қилиб, аналог узатишдан воз кечади.
Замонавий телевизорларнинг аксарияти, жумладан, Ўзбекистонда ишлаб чиқарилаётганларида махсус рақамли тюнер ўрнатилган. Ушбу ускуна ДВБ-Т2 стандартида ишлайди. Унга оддий антенна бўлса, бас. Эски авлод телевизорлари учун “Set-top-Box” тюнерини харид қилиш керак бўлади.
Ўзбекистонда жорий қилинаётган рақамли телевидениенинг DVB-T2 стандарти тасвирни HDTV; UHDTV каби юқори форматларда кўришда айни муддао. Аммо, бугун бозордаги ҳамма телевизорлар ҳам бу технологияни қўллаб-қувватламайди. Телевизор харид қилаётганда, DVB-T2, DVB-T, DVB-C стандартларида ишлайдиган тюнер бор-йўқлигига эътибор қаратиш лозим. Маҳсулотнинг техник тавсифида бу ҳақида батафсил ахборот берилган бўлади. Бундай телевизор рақамли телевидениега уланиш учун ортиқча қурилмаларни талаб қилмайди. Бугунги кунда мамлакатимиз ва хорижда ишлаб чиқарилаётган аксарият телевизорларда DVB-T2 стандартида ишлайдиган тюнерлар мавжуд.

В Ташкенте отключено аналоговое телевещание
Согласно графику поэтапного прекращения наземного аналогового телевещания в Республике Узбекистан утвержденного Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №502 «О дальнейших мерах по переходу на цифровое телевещание и прекращению наземного аналогового телевещания» от 17 июля 2017 года с 15 июля в Ташкенте отключено аналоговое телевещание, а по всей территории Узбекистана это произойдет до 5 декабря 2018 года.
В соответствии с данным Постановлением на сегодняшний день обеспечено:
•  покрытие всех населенных пунктов республики цифровым телевещанием за счёт установки и ввода в эксплуатацию 90 комплектов мощных и 404 комплектов маломощных передатчиков цифрового телевещания по всей территории республики;
•  широкий доступ населения к услугам цифрового телевещания, в том числе распространение общедоступного социального пакета государственных телерадиопрограмм до удаленных и труднодоступных населенных пунктов республики посредством аренды спутникового сегмента зарубежного оператора спутниковой связи.
Главное преимущество цифрового телевидения — сама картинка. Цифровая обработка изображения в процессе передачи и приема позволяет достичь гораздо более высокого качества. Прежде, редко у кого дома телевизор показывал идеальную картинку, чаще изображение сопровождалось рябью, разного рода помехами, дергалось, пропадало.
Это касается и звука, который раньше мог быть с посторонним шумом и искажением. Преимущество цифрового формата — возможность передавать стереозвук и звук в формате 5.1. Теперь к телевизору можно подключить пять обычных и одну низкочастотную колонку, создав домашний кинотеатр с эффектом присутствия.
В новом формате влияние помех на четкость существенно минимизировалось. При этом уже два национальных телеканала вещают в формате высокой четкости HD. Другие телеканалы также планируют поэтапный переход к вещанию в HD-качестве. Для подготовки к данному переходу требуется не только оснащение этих телеканалов новейшим оборудованием для создания HD-контента, но и поэтапное отключение аналогового телевещания для освобождения необходимого частотного диапазона для новых HD-каналов.
Внедрение цифрового телевидения в стране способствовало появлению новых телеканалов, как государственных, так и негосударственных. За последние пять лет созданы 8 государственных и 5 негосударственных новых телеканалов.
Наряду с эфирным телевидением переход на цифровое телевидение осуществляют также и операторы кабельного телевидения. При этом используется стандарт цифрового телевидения, созданный для сетей кабельного телевидения DVB-C. Исходя из того, что операторы кабельного телевидения являются независимыми хозяйствующими субъектами, сроки их перехода на цифровое телевидение централизованно не установлено. В связи с этим, каждая студия кабельного телевидения исходя из собственных возможностей и оценки возможностей своих абонентов самостоятельно определяет сроки и условия внедрения на своих сетях цифрового телевидения и отключения аналогового телевидения.
Большинство современных телевизоров, в частности, выпускающиеся в Узбекистане, имеют встроенный цифровой тюнер, который поддерживает стандарт DVB-T / DVB-T2 / DVB-C. В дополнение к нему потребуется лишь обычная антенна. Поэтому Мининфоком рекомендует телезрителям при покупке телевизоров обращать внимание на поддержку стандарта DVB-T / DVB-T2 / DVB-C.