Адлия вазирлигининг кенгайтирилган ҳайъат мажлиси ҳақида
Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлигининг 2018 йилнинг 6 ой давомида амалга оширилган ишлар якуни, йўл қўйилган камчиликлар ва келгусида бажарилиши лозим бўлган устувор вазифаларгабағишланган кенгайтирилган ҳайъат мажлиси бўлиб ўтди.
Ҳайъат мажлиси видеконференцалоқа шаклида ўтказилиб, унда адлия органлари ва муассасаларининг барча даражадаги раҳбар ва масъул ходимлари тўлиқ иштирок этишди.
Мажлисда бугунги кунда адлия органлари фаолиятидаги мавжуд муаммолар, уларни бартараф этишнинг ташкилий-ҳуқуқий чора-тадбирлари ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.М.Мирзиёевнинг соҳага доир билдирган танқидий фикрлари ва кўрсатмаларини сўзсиз бажаришга оидишлар муҳокама этилди.
Қайд этилдики, сўнгги пайтларда адлия тизимининг аҳоли билан мулоқоти тубдан ўзгарди, интернет ва ижтимоий тармоқлар орқали аҳоли билан яқиндан мулоқот қилишнинг янги, замонавий ва таъсирчан шакллари амалиётга жорий этилди. Инновацион янги лойиҳалар асосида замонавий тарғиботнинг ўзига хос кўринишлари яратилди.
Таъкидландики, ҳисобот даврида Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.М.Мирзиёев томонидан адлия органлари фаолиятига алоҳида эътибор қаратилиб, соҳа фаолиятини такомиллаштиришга доир 3 та фармон ва 6 та қарорлар қабул қилинди. Уларга кўра, адлия органлари фаолияти тубдан ислоҳ қилиниб, вазирлик таркибида янги тузилмалар ташкил этилди. Адлия вазирлиги ҳузуридаги Ҳуқуқий сиёсат тадқиқот институти ўз ишини бошлади. Бундан ташқари, вазирлик ҳузурида Жамоатчилик кенгаши тузилди.
Ҳуқуқий хизмат кўрсатиш тизими такомиллаштирилди, адвокатура ва нотариат тизимида ҳам туб ўзгаришлар рўй бериб, соҳа жозибадорлиги ошди. Нодавлат нотижорат ташкилотлари фаолиятини ислоҳ қилиш бўйича Фармоннинг қабул қилиниши эса, соҳадаги йиллаб ўз ечимини кутиб турган муаммоларни ҳал этиб берди.
Адлия вазирлиги томонидан давлат ва жамият ҳаётининг муҳим масалаларини тартибга солишга қаратилган 121 та қонун ҳужжатлари, шу жумладан29 та қонун лойиҳалари ишлаб чиқилиб, уларнинг сони ўтган даврга нисбатан икки бараварга ошди. Ҳуқуқий экспертизадан ўтказилган лойиҳалар сонининг ҳам икки бараварга ошиши, норма ижодкорлиги соҳасининг нақадар самарали бўлганлигини кўрсатди.
Адлия тизимини аҳоли билан мулоқоти тубдан ўзгарди, интернет ва ижтимоий тармоқлар орқали аҳоли билан яқиндан мулоқот қилишнинг янги, замонавий ва таъсирчан шакллари амалиётга жорий этилди.
Адлия вазирлигига келиб тушган шикоятларнинг сони ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 12 миндан 6 минггача камайди. Энг асосийси, нотариуслар ҳаракатларидан норози бўлиб тушаётган мурожаатлар салмоғининг2 баробарга камайишига эришилди.
Бунинг учун адлия органлари ва муассасалари фаолиятини кенг ёритиш бўйича ахборот-таҳлилий ва обзорли медиа материалларни тайёрлаш мақсадида вазирлик ҳузурида Ахборот-таҳлил мультимедиа маркази ташкил этилди.
Давлат хизматлари марказлари соҳасида ислоҳотлар ҳам самарали давом эттирилди. Улар томонидан кўрсатиладиган хизматлар сони ҳам 18 тадан 85 тагача оширилиши таъминланди. 16 та хизмат турлари бўйича ишлаб чиқилган регламентлар Ҳукумат томонидан қабул қилинди.
Ҳайъат мажлисида асосий эътибор мавжуд хато ва камчиликлар ҳамда уларнинг илдизларини пухта танқидий таҳлил қилишга, фаолиятдаги муаммоларни очиқ-ошкора муҳокама қилишгақаратилди.
Хусусан, аҳолига ҳуқуқий хизмат кўрсатиш ишларини ташкил қилишда айрим тизимли муаммолар мавжудлиги, нотариал идоралар ва давлат хизматлари марказлари ходимлари томонидан фуқароларга хизмат кўрсатишда жиддий камчиликлар кўзга ташланаётганлиги,туманлар (шаҳарлар) адлия бўлимлари ўзларига юклатилган вазифаларни бажаришга жиддий ёндашмаётганлиги, аҳоли билан тўғридан-тўғри мулоқот қилиш, халқ ичига кириб бориш фаолияти талаб даражасидан анча йироқлиги, айрим ҳудуддаги аҳоли адлия бўлимлари фаолияти ташкил этилганлигидан  бехабар эканлиги,  соҳани такомиллаштириш ва аҳолига қулайликлар яратишдаги муаммоларни ҳал этишдараҳбарларда шахсий ташаббус ва талабчанликнинг етарли бўлмаётганлиги, мавжуд амалиётни яхшилаш юзасидан аниқ мақсадга йўналтирилган таклифларни ишлаб чиқиш ва уларни оммалаштириш бўйича ишлар қониқарсиз олиб борилаётганлигиалоҳида қайд этилди.
Бундан ташқари, мажлисда бугунги куннинг долзарб масалалари бўлган ҳуқуқий ахборотни етказиш, юридик хизмат ва норма ижодкорлиги соҳасидаги ишларни алоҳида “йўл хариталари” орқали амалга оширишга келишиб олинди.
Мажлис кун тартибидаги масала бўйича,вазир ўринбосарлари, марказий тармоқ раҳбарлари, жойлардаги адлия органлари ва муассасалари раҳбарларининг ҳисоботлариҳамда адлия органлари фахрийларининг таклиф ва тавсиялари эшитилди.
Шу мақсадда, адлия органлари раҳбарлари томонидан ушбу соҳада тизимли назоратни таъминлаш ва янада кучайтириш, ходимларнинг масъулиятини ва уларнинг касб-одоб қоидаларига қатъий риоя этиш бўйича шахсий жавобгарлигини ошириш, хизмат кўрсатувчи идоралар фаолиятини тизимли равишда назоратда ушлаб туриш, жамоатчилик гуруҳлари ёрдамида “сирли мижоз” тадбирларини кенг амалга ошириш, жамоат назоратини кучайтириш ҳамда тегишли масалаларни соҳа мутахассислари билан маслаҳат қилиш орқали ҳал қилиш белгилаб олинди.
Ҳайъат мажлисида адлия идораларининг фуқаролар билан ўзаро муносабатлари шаффофлашувига йўналтирилган ислоҳотлар “Фаол тадбиркорлик, инновацион ғоялар ва технологияларни қўллаб-қувватлаш йили”да янада кенг қамров касб этиши яна бир бор таъкидлаб ўтилди.

Заседание коллегии: анализ деятельности Министерства юстиции за первое полугодие 2018 года
Сегодня состоялось расширенное заседание коллегии Министерства юстиции Республики Узбекистан, посвященное итогам первого полугодия 2018 года, допущенным недостаткам и приоритетным задачам на перспективу.
Заседание коллегии проводилось в форме видеоконференцсвязи, в нем участвовали руководители и ответственные сотрудники всех уровней органов и учреждений юстиции.
В ходе заседания обсуждались проблемы, имеющиеся на сегодняшний день в деятельности органов юстиции, организационно-правовые мероприятия по их устранению, работа по неукоснительному выполнению критического мнения и указаний Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева касательно сферы.
Как отмечалось, за последние годы в корне изменился диалог системы юстиции с населением, посредством сети Интернет и социальных сетей на практику реализованы новые, современные и действенные методы диалога с народом. На основе новых инновационных проектов созданы своеобразные формы современной пропаганды.
Подчеркивалось, что в отчетный период руководством страны особое внимание уделяется деятельности органов юстиции, принято 3 указа и 6 постановлений по совершенствованию деятельности сферы. В соответствии с ними в корне реформирована деятельность органов юстиции, при министерстве образованы новые структуры. Налажена деятельность Исследовательского института правовой политики. Кроме того, при министерстве образован Общественный совет.
Усовершенствована система правового обслуживания, осуществлены кардинальные преобразования в системах адвокатуры и нотариата, повысилась привлекательность сферы. Принятие Указа Президента по реформированию деятельности негосударственных некоммерческих организаций способствовали решению проблем, ожидавших своего решения на протяжении долгих лет.
Министерством юстиции разработаны 121 законодательный акт, направленный на урегулирование важных вопросов государственной и общественной жизни, в том числе 29 законопроектов, их число увеличилось в два раза по сравнению с предыдущими годами. Также вдвойне увеличилось количество проектов, прошедших правовую экспертизу, что свидетельствует об эффективности нормотворческой деятельности.
Количество жалоб, поступивших в Министерство юстиции снизилось с 12 до 6 тысяч по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Самое главное, достигнуто сокращения числа обращений, поступающих от граждан  в форме жалобы на действия нотариусов (в 2 раза).
В рамках широкого освещения деятельности органов и учреждений юстиции в целях подготовки информационно-аналитических и обзорных медиа-материалов при министерстве был создан Информационно-аналитический мультимедийный центр.
Эффективно реформируется система Центров государственных услуг. Количество оказываемых ими услуг повысилось от 18 до 85. По 16 видам услуг Правительством утверждены регламенты.
На заседании коллегии особое внимание уделялось имеющимся проблемам и недостаткам, глубокому критическому анализу порождающих их причин, открытому и объективному обсуждению проблем в деятельности.
В частности, подчеркивалось, что имеются системные проблемы в организации работ по правовому обслуживанию населения.Работниками нотариальных контор и центров государственных услуг допускаются серьёзные недостатки при оказании услуг гражданам.Районные (городские) органы юстиции относятся равнодушно к выполнению возложенных на них задач, их деятельность по прямому диалогу и сближению с народом не отвечает требованиям. Жители некоторых регионов не осведомлены о деятельности отделов юстиции, у руководителей не хватает личной инициативы и требовательности в решении проблем, связанных с совершенствованием сферы и созданием удобств для населения.В неудовлетворительном состоянии находится работа по разработке и популяризации целенаправленных предложений по улучшению имеющейся практики.
Кроме того, в ходе заседания достигнута договоренность о доведении правовой информации, осуществлении работ в сфере юридических услуг и нормотворчества на основе отдельных «дорожных карт».
По входящим в повестку дня вопросам заслушаны отчеты заместителей министра, руководителей центрального аппарата, руководителей органов и учреждений юстиции на местах, предложения и рекомендации ветеранов сферы.
Руководителями органов юстиции определены задачи по обеспечению и дальнейшему усилению системного контроля в сфере повышения персональной ответственности работников за строгое соблюдение профессионально-этическим нормам, системного контроля за деятельностью обслуживающих ведомств, широкого осуществления с помощью общественных групп мероприятий “анонимный клиент”, усиленияобщественного контроля и решения соответствующих вопросов посредством консультации со специалистами сферы.
В ходе заседания коллегии еще раз было отмечено, что реформы, направленные на обеспечение прозрачности взаимоотношения органов юстиции с гражданами будут осуществляться еще более масштабно в “Год поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и технологий”.