Қандай ҳолларда шикастланган чет эл валютасини муомалага яроқли бўлади?
Маълумот ўрнида айтиш жоизки, қонун ҳужжатлари мазмун-моҳияти ва аҳамиятини аҳолига етказиш бўйича ишлар самарадорлигини ошириш ва бунда янги ёндашувларни жорий этиш мақсадида вазирлик томонидан ҳар ҳафта “Адлия ахбороти” номли брифингги ташкил этилиб келинмоқда.
Шунга кўра, ушбу ҳафта давомида қабул қилинган бир қатор муҳим масалалар бўйича қонун ҳужжатлари ҳақида аҳолига маълумот бериш мақсадида 2018 йилнинг 13 июль куни  “Адлия ахбороти” номли брифинг ўтказилди.
Брифингда 2018 йил 9 июлида Президент томонидан имзоланган “Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси тўғрисида”ги Қонуни,
“Ўсимликлар карантини тўғрисида”ги Қонуни, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 4 июлдаги 3836-сон “Ўзбекистон Республикасига хорижий фуқароларнинг кириши тартибини оптималлаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисидаги”ги қарори каби қатор қонун ҳужжатлари ҳақида батафсил маълумот берилди.
Брифингдан сўнг ташкил этилган матбуот анжумани Тижорат банкларида жисмоний шахслар билан валюта айирбошлаш операцияларини амалга ошириш қонунчилиги мавзусига бағишланди. Унда ушбу масала юзасидан Валютани тартибга солиш ва тўлов баланси департаменти вакиллари катнашди.
Таъкидланишича, тижорат банкларида жисмоний шахслар билан валюта айирбошлаш операцияларини амалга ошириш тартиби тўғрисидаги низом Адлия вазирлигида давлат рўйхатидан ўтказилди.
Низомда шикастланган чет эл валютасини муомалага яроқли деб топиш асослари ҳам кўрсатилган.
· Хусусан, қуйидаги шикастланиш белгилари мавжуд бўлган банкноталар муомалага яроқли қонуний тўлов воситаси ҳисобланади:
· тасвирини (шаклини) аниқлаш имконини берадиган даражада сийқаланган ва ифлосланган бўлса;
· энининг (бўйининг) тўртдан бир қисмидан ошмаган ёпиштирилган йиртиқларга эга бўлса;
· қўйилган бурчаклари ёки қисмлари (1 sm2 дан ошмаган) бўлса ҳамда йиртиб олинган бурчаклари ёки қисмлар аниқ ушбу банкнотага тегишли бўлса;
· майда доғлар, ёзувлар, штамп изи (бунда ёзув ёки штамп изи икки донадан ошмаган бўлиши лозим) бўлганда ҳамда улар банкнотанинг ҳақиқийлигини аниқлашга халақит бермайдиган асосий ҳимоя белгиларидан бирининг 50 фоизидан ортиғини тўсиб қўймаган бўлса;
· банкнотада диаметри 1  mm дан ошмаган ва иккитадан кўп бўлмаган тешиклар бўлса.
Сўзга чиқувчиларнинг билдиришича, тижорат банклари томонидан жисмоний шахсларнинг шикастланган банкноталарини миллий валютага айирбошлаш ёки шу турдаги шикастланмаган банкноталарга алмаштириш, майдалаш, йириклаш ҳамда конверсия операцияларни амалга оширишни рад этишга йўл қўйилмайди.
Тадбирда иштирок этган ОАВ вакиллари Ўзбекистон Марказий банки хорижий валюталарнинг шикастланган банкноталарини алмаштириш ва яроқсиз банкноталарни инкассога қабул қилишда банклар томонидан комиссион тўловлар ундирилиши, тижорат банклари томонидан жисмоний шахсларнинг шикастланган банкноталарини миллий валютага айирбошлаш ёки шу турдаги шикастланмаган банкноталарга алмаштириш, майдалаш, йириклаш ҳамда конверсия операцияларни амалга ошириш билан бо-лиы масалалар бўйича Марказий банк вакилларига мурожаат қилишиб, жавоблар олишди.
Эслатиб утамиз, юқорида қайд этилган қонун ҳужжатларининг тўлиқ матни билан, “Қонун ҳужжатлари маълумотлари миллий базаси – www.lex.uzсайти орқали ҳамда “Ўзбекистон Республикаси Қонун ҳужжатлари тўплами” расмий нашри орқали танишиш мумкин.

“Юстиция информирует: о порядке осуществления валютно-обменных операций
В целях доведения до населения сути и значения актов законодательства, внедрения при этом новых подходов, каждую неделю проводится брифинг на тему “Адлия ахбороти”(“Юстиция информирует”).
В соответствии с этим, 13 июля 2018 года состоялся брифинг “Адлия ахбороти” для предоставления населению информации об актах законодательства, принятых в течении недели по ряду важных вопросов.
В ходе брифинга дана подробная информация о законах “О Торгово-промышленной палате Республики Узбекистан”, “О карантине растений”, подписанные Президентом 9 июля 2018 года, постановлении Президента Республики Узбекистан от 4 июля 2018 года №ПП–3836 “О дальнейших мерах по оптимизации порядка въезда иностранных граждан в Республику Узбекистан” и других актах.
После брифинга организована пресс-конференция, посвященная законодательству об осуществлении в коммерческих банках операций по обмену валюты с физическими лицами. В ней участвовали представители Департамента платежного баланса и валютного регулирования Центрального банка Республики Узбекистан.
Как отмечалось, в зарегистрированном в Министерстве юстиции Положении о порядке осуществления валютно-обменных операций с физическими лицами в коммерческих банках, предусмотрены основы признания поврежденной иностранной валюты годными для использования.
В частности, отмечается, что годными к обращению признаются банкноты, имеющие следующие повреждения:
- потертости и загрязнения в степени, позволяющей определить изображение (форму) банкноты;
- имеющие подклеенные надрывы, не превышающие одной четвертой части длины (ширины) банкноты;
- имеющие подклеенные оторванные углы или куски (площадью не более 1 см2), если оторванные части, безусловно, принадлежат одной и той же банкноте;
- имеющие мелкие масляные и другие пятна, надписи и отпечатки штампов (не более двух штампов и надписей), если они не препятствуют определению подлинности банкнот и перекрывают не более 50 процентов одного из основных признаков подлинности;
- имеющие не более двух проколов с диаметром отверстий не более 1 мм каждый.
По словам выступивших, коммерческим банкам запрещено отказывать физическим лицам в обмене поврежденных, но признанных годными к обращению банкнот, на национальную валюту, или на такие же, неповрежденные банкноты, размене, укрупнении и в осуществлении с ними конверсионных операций.
Участники получили от специалистов сферы ответы на все интересовавшие их вопросы.
Напоминаем, что полным текстом вышеупомянутых законодательных актов можно ознакомиться в Национальной базе данных законодательства Республики Узбекистан – www.lex.uz и Собрании законодательства Республики Узбекистан.