СОҒЛИҚНИ САҚЛАШ ВАЗИРЛИГИ: мурожаатдан сўнг тиббиёт муассасаси раҳбарига нисбатан қатъий чора кўрилди
2018-07-16 | Соғлиқни сақлаш
Юртимизда фуқароларнинг мурожаатлари билан ишлаш, уларда кўтарилган ҳар бир масалага чуқур ёндашиб, ҳал этиш тизими йўлга қўйилди. Ушбу тизим бугун тиббиёт соҳасида ҳам ўз ифодасини топмоқда.
Куни кеча Соғлини сақлаш вазирлигига бир гуруҳ фуқаролар йўллаган мурожаатлардан сўнг, Тошкент вилояти суд-тиббий экспертиза бюросида хизмат текшируви ўтказилди. Вазирликнинг Юридик бўлими томонидан Тошкент вилояти суд-тиббий экспертиза бюроси фаолияти ўрганилганда, ҳақиқатан ҳам, қатор камчиликларга йўл қўйилгани маълум бўлди. Хусусан, Ўзбекистон Республикасида тан олинмаган диплом билан шахсларни давлат суд эксперти сифатида ишга қабул қилиш ҳолати, иш ҳақи ва унга тенглаштирилган тўловларнинг нотўғри ҳисобланиши ва тўланиши, энг ачинарлиси, умуман фойдаланишга яроқсиз бўлган тиббий воситалардан фойдаланган ҳолда экспертиза ўтказиш ва хулоса тузиш каби бир қатор қонунбузарликларга йўл қўйилгани аниқланди. Шу муносабат билан, Тошкент вилояти суд-тиббий экспертиза бюроси бошлиғи М.Хайдаров белгиланган тартибда эгаллаб турган лавозимидан озод этилди, тўпланган материаллар эса айбдор шахсларнинг жавобгарлигини ҳал этиш учун прокуратура идораларига юборилди.
Давлатимиз раҳбари таъкидлаганидек, тиббиёт ходимлари саломатлигимиз посбонларидир. Уларга халқ ишониши, улар эса халқни ишонтира олиши керак. Бугунги кун шифокорининг шиори ҳам, ўз олдига қўйган мақсади ҳам айнан халқ ишончи ва аҳоли розилиги бўлмоғи лозим.

МИНИСТЕРСТВО ЗДРАВООХРАНЕНИЯ: После обращения населения применена жесткая мера по отношению к руководителю медицинского учреждения
2018-07-16 | Здравоохранение
В нашей стране налажена система работы с обращениями граждан, глубокого изучения и решения приведенных в них вопросов. Эта система сегодня находит свое отражение и в сфере медицины.
На днях после получения Министерством здравоохранения обращения группы граждан проведена служебная проверка в Ташкентском областном бюро судебно-медицинской экспертизы. Во время изучения деятельности Ташкентского областного бюро судебно-медицинской экспертизы, проведенного со стороны Юридического отдела министерства, выяснилось, что, действительно, был допущен ряд недостатков. В частности, выяснилось допущение ряда правонарушений, как принятие на работу в качестве государственного судебного эксперта лица с дипломом, не признанным в Республики Узбекистан, неправильный рассчет и оплата заработной платы и приравненных к нему оплат, самое печальное, проведение экспертизы и составление заключений с использованием абсолютно непригодных медицинских средств. В связи с этим, начальник Ташкентского областного бюро судебно-медицинской экспертизы М. Хайдаров в установленном порядке освобожден от должности, собранные материалы для решения ответственности виновных лиц отправлены в органы прокуратуры.
Как отметил глава государства, работники медицины являются хранителями нашего здоровья. Народ должен верить им, а они обязаны суметь заслужить доверие народа. И девиз, и цели современного врача должны быть связаны именно с доверием народа и довольством населения.