Жаҳон банки ва Халқаро молия корпорациясининг “Бизнес юритиш” йиллик ҳисоботида Ўзбекистон Республикасининг рейтингини янада яхшилаш чора-тадбирлари тўғрисида
Сўнгги йилларда мамлакатимизда бизнес юритиш учун қулай ишбилармонлик муҳитини яратиш, тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари кафолатларини мустаҳкамлаш, корпоратив бошқарувни ривожлантириш, чет эл инвестицияларини фаол жалб этиш ва инвесторларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлашни таъминлашга қаратилган кенг қамровли ислоҳотлар амалга оширилмоқда.
Ишбилармонлик муҳитини яхшилаш бўйича кўрилаётган чора-тадбирларнинг кўлами ва самарадорлиги нафақат мамлакатимиздаги инвестицион фаолликнинг ортиши билан, балки нуфузли халқаро молиявий ташкилотлар ва рейтинг агентликлари томонидан берилаётган муносиб баҳо билан ҳам ўз исботини топмоқда.
Хусусан, сўнгги 5 йил давомида Жаҳон банки ва Халқаро молия корпорациясининг “Бизнес юритиш” йиллик ҳисоботида Ўзбекистон Республикасининг рейтинги 2 баравардан ортиқ яхшиланиб, мамлакатимиз жаҳоннинг 190 та мамлакати орасида 2012 йилдаги 166-ўриндан 2017 йилда 74-ўринга кўтарилди. Бундан ташқари, сўнгги ҳисоботда мамлакатимиз бизнес юритиш учун энг қулай ишбилармонлик муҳитини яратиш кўрсаткичи бўйича ислоҳотчи мамлакатларнинг биринчи ўнталигидан жой олди.
Шу билан бирга, Ўзбекистондаги бизнес юритиш учун мавжуд шарт-шароитлар халқаро нормалар ва стандартлар талабларига ҳанузгача тўлиқ жавоб бермайди. Айрим давлат органлари тадбиркорлик фаолиятини ривожлантириш борасида эълон қилинган ислоҳотларнинг амалдаги ижросини етарли даражада таъминламаяпти.
Вазирликлар, идоралар ва ташкилотлар фаолиятининг аниқ мувофиқлаштириб борилмаслиги, шунингдек, улар раҳбарлари жавобгарлигининг паст даражадалиги сабабли айрим соҳаларда бизнес юритиш шароитларини яхшилаш бўйича белгиланган чора-тадбирларни амалиётда рўёбга чиқариш устувор вазифалар ва ислоҳотларнинг ўзаро боғлиқ йўналишларини эътиборга олмасдан амалга оширилмоқда ҳамда барча ҳолларда ҳам кутилган самарани бермаяпти.
Энг қулай ишбилармонлик муҳитини яратиш борасида олиб борилаётган ислоҳотларнинг самарадорлигини ошириш, халқаро ҳамжамиятда мамлакатнинг ижобий қиёфасини шакллантириш, ҳудудларда бизнес юритиш шароитларини яхшилаш юзасидан якуний натижаларга эришиш учун ваколатли органлар раҳбарларининг жавобгарлигини ошириш мақсадида, шунингдек, 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясида белгиланган вазифаларга мувофиқ:
инвестиция муҳитини яхшилаш соҳасида олиб борилаётган ислоҳотларнинг стратегик мақсади – тадбиркорлик фаолиятини амалга ошириш ва чет эл инвестицияларини жалб қилиш учун мамлакатда 2022 йилгача Жаҳон банки ва Халқаро молия корпорациясининг “Бизнес юритиш” ҳисоботидаги (кейинги ўринларда “Бизнес юритиш” ҳисоботи деб юритилади) жаҳон мамлакатларининг биринчи йигирматалиги даражасига мос келадиган энг қулай шарт-шароитларни яратишдир;
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Лойиҳа бошқаруви миллий агентлиги “Бизнес юритиш” ҳисоботида Ўзбекистон Республикасининг рейтингини янада ошириш соҳасидаги ишларни мувофиқлаштириш ҳамда бу йўналишда Жаҳон банки ва Халқаро молия корпорацияси билан ўзаро ҳамкорлик қилиш бўйича ваколатли орган ҳисобланади.
Жаҳон банки ва Халқаро молия корпорациясининг “Бизнес юритиш” ҳисоботида Ўзбекистон Республикасининг кўрсаткичларини яхшилаш бўйича “Йўл харитаси” 1-иловага мувофиқ;
ислоҳотларни сифатли амалга ошириш ҳамда Жаҳон банки ва Халқаро молия корпорациясининг “Бизнес юритиш” ҳисоботида Ўзбекистон Республикасининг рейтинг кўрсаткичларини яхшилаш учун масъул бўлган давлат органлари ва ташкилотларнинг рўйхати 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
3. Ушбу қарорнинг 1 ва 2-иловаларида кўрсатилган давлат органлари ва ташкилотлари раҳбарлари зиммасига ислоҳотларни сифатли амалга ошириш ҳамда “Бизнес юритиш” ҳисоботида Ўзбекистон Республикасининг тегишли кўрсаткичларини яхшилаш юзасидан шахсий жавобгарлик юклансин.
4. Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Лойиҳа бошқаруви миллий агентлиги:
Жаҳон банки ва Халқаро молия корпорациясининг “Бизнес юритиш” ҳисоботидаги Ўзбекистон Республикасининг кўрсаткичларини яхшилаш бўйича “Йўл харитаси”да назарда тутилган чора-тадбирларни ўз вақтида ва лозим даражада бажариш юзасидан давлат органлари ва ташкилотларнинг фаолиятини самарали мувофиқлаштиришни;
“Бизнес юритиш” ҳисоботидаги Ўзбекистон Республикасининг рейтингини янада ошириш мақсадида давлат органлари ва ташкилотлар билан ўзаро амалий ҳамкорликни;
Жаҳон банки гуруҳи экспертлари ва “Бизнес юритиш” жамоаси билан Ўзбекистон Республикасининг ўрнини асослаш бўйича музокаралар ўтказиш учун ҳар йили идоралараро ишчи гуруҳни Вашингтон шаҳрига (АҚШ) юборишни;
манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда уч ой муддатда
энг муҳим халқаро рейтингларни ва таркибий индикаторларни, уларни шакллантириш методологиясини, шунингдек, Ўзбекистон Республикасининг халқаро рейтинг ва индексларда охирги икки йилда эгаллаб турган мавқеини чуқур ўрганишни;
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси билан биргаликда
2019 йил 1 январга қадар муддатда тегишли халқаро рейтингларда Ўзбекистон Республикасининг мавқеини яхшилаш бўйича аниқ таклифлар тайёрлашни таъминласин.
5. Ушбу қарорнинг 1 ва 2-иловаларида кўрсатилган давлат органлари ва ташкилотлари раҳбарлари Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Лойиҳа бошқаруви миллий агентлиги билан биргаликда ҳар йили:
февраль-март ойларида “Бизнес юритиш” ҳисоботини тайёрлаш доирасида Жаҳон банки экспертлари томонидан юбориладиган саволномаларни ўрганилаётган йўналишларда амалга оширилган ислоҳотлар ва қонун ҳужжатлари нормаларини инобатга олган ҳолда сифатли ва ўз вақтида тўлдиришни;
15 ноябрга қадар эълон қилинган “Бизнес юритиш” ҳисоботи натижаларини ўрганишни ҳамда у бўйича кейинчалик Жаҳон банки ва “Бизнес юритиш” жамоасига тақдим этиш учун ўрганилаётган ҳар бир йўналиш кесимида асослантирилган далиллар ва статистик маълумотлардан иборат шарҳларни тайёрлашни таъминласин.
6. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Лойиҳа бошқаруви миллий агентлиги билан биргаликда:
“Бизнес юритиш” ҳисоботида Ўзбекистон Республикасининг кўрсаткичларини яхшилаш бўйича амалга оширилаётган чора-тадбирлар
ва уларнинг натижалари ҳақида ушбу қарорнинг 1 ва 2-иловаларида кўрсатилган давлат органлари ва ташкилотлари раҳбарларининг ҳисоботларини ҳар чоракда эшитиб борсин, кейинчалик тегишли йўналишларда бизнес юритиш учун шарт-шароитларни яхшилашни таъминламаган раҳбарларга нисбатан чора кўриш юзасидан таклифлар киритсин;
Ўзбекистон Республикасининг кўрсаткичи рейтинг тузиш методологияси талабларига мувофиқлигини баҳолаган ҳолда “Бизнес юритиш” ҳисоботларини танқидий ўрганиб борсин ва ҳар йили 1 декабрга қадар “Бизнес юритиш” ҳисоботида республиканинг алоҳида кўрсаткичларини яхшилаш мақсадида ишбилармонлик муҳити ва қонунчиликни янада такомиллаштириш бўйича “Йўл харитаси”ни Ўзбекистон Республикаси Президенти девонига киритсин.
7. Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси Жаҳон банки ва Халқаро молия корпорациясининг “Бизнес юритиш” ҳисоботида Ўзбекистон Республикасининг кўрсаткичларини яхшилаш бўйича “Йўл харитаси”га мувофиқ амалга ошириладиган тадбирлар ҳамда лойиҳаларни молиялаштириш учун халқаро молия ташкилотларининг техник кўмаги, грантлари ва кредитларини жалб этиш юзасидан зарур ташкилий-амалий чора-тадбирларни таъминласин.
8. Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда амалга оширилаётган чора-тадбирлар самарадорлигини ҳамда “Бизнес юритиш” ҳисоботи йўналишлари юзасидан қонун ҳужжатлари талабларининг амалиётга жорий этилишини холисона баҳолаш учун ҳар йили тадбиркорлик субъектлари ўртасида, шу жумладан, уларнинг мурожаатларини қабул қилиш, қайта ишлаш, кўриб чиқиш ва таклифларини муҳокама қилиш бўйича махсус портал орқали сўровлар ўтказсин.
9. Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Лойиҳа бошқаруви миллий агентлиги билан биргаликда Жаҳон банки ва Халқаро молия корпорациясининг “Бизнес юритиш” ҳисоботида Ўзбекистон Республикасининг кўрсаткичларини яхшилаш бўйича “Йўл харитаси”ни амалга ошириш доирасида қонун ҳужжатлари талабларининг амалиётга жорий этилишини тизимли равишда ўрганиб борсин, бунда тасдиқланган чора-тадбирларнинг ўз вақтида бажарилишини таъминламаган ҳамда кечикишларга йўл қўйган давлат органлари ва ташкилотларининг мансабдор шахсларига нисбатан аниқ таъсир чораларини қўлласин.
10. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов, Ўзбекистон Республикасининг Бош прокурори О.Б.Муродов, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Лойиҳа бошқаруви миллий агентлиги директори Ш.М.Садиков ва Ўзбекистон Республикаси Президенти Давлат маслаҳатчисининг биринчи ўринбосари Б.М.Мавлонов зиммасига юклансин.

О мерах по дальнейшему улучшению рейтинга Республики Узбекистан в ежегодном отчете Всемирного банка и Международной финансовой корпорации "Ведение бизнеса"
В последние годы в стране осуществляются масштабные реформы, направленные на создание благоприятной деловой среды для ведения бизнеса, усиление гарантий прав субъектов предпринимательства, развитие корпоративного управления, активное привлечение иностранных инвестиций и обеспечение всесторонней поддержки инвесторов.
Масштабы и эффективность принимаемых мер по улучшению делового климата подтверждаются не только ростом инвестиционной активности в стране, но и достойными оценками авторитетных международных финансовых организаций и рейтинговых агентств.
Так, за последние 5 лет рейтинг Республики Узбекистан в ежегодном отчете Всемирного банка и Международной финансовой корпорации «Ведение бизнеса» улучшился более чем в 2 раза – с 166-места в 2012 году до 74-места в 2017 году среди 190 стран мира. При этом в последнем докладе наша страна вошла в первую десятку стран-реформаторов по показателю создания наиболее благоприятных условий для ведения бизнеса.
Вместе с тем существующие условия для ведения бизнеса в Узбекистане все еще не отвечают в полной мере требованиям международных норм и стандартов. Отдельные государственные органы не обеспечивают на должном уровне меры по практической реализации заявленных реформ, направленных на развитие предпринимательской деятельности.
В связи с отсутствием четкой координации деятельности министерств, ведомств и организаций, а также низким уровнем ответственности их руководителей реализация на практике намеченных мер по улучшению условий ведения бизнеса в отдельных отраслях осуществляется без учета приоритетных установок и сопутствующих направлений реформ, и не во всех случаях дает ожидаемый эффект.
В целях повышения эффективности проводимых реформ по созданию максимально благоприятного делового климата, формирования позитивного имиджа страны на международной арене, повышения ответственности руководителей уполномоченных органов за достижение конечных результатов по улучшению условий ведения бизнеса в регионах, а также в соответствии с задачами, определенными в Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах:
1. Определить:
стратегической целью проводимых реформ в сфере улучшения инвестиционного климата – создание к 2022 году в стране максимально благоприятных условий для осуществления предпринимательской деятельности и привлечения иностранных инвестиций, соответствующих уровню первой двадцатки стран мира по отчету Всемирного банка и Международной финансовой корпорации «Ведение бизнеса» (далее – отчет «Ведение бизнеса»);
Национальное агентство проектного управления при Президенте Республики Узбекистан уполномоченным органом по координации работ в сфере дальнейшего повышения рейтинга Республики Узбекистан в отчете «Ведение бизнеса» и взаимодействию со Всемирным банком и Международной финансовой корпорацией по данному направлению.
«Дорожную карту» по улучшению показателей Республики Узбекистан в отчете Всемирного банка и Международной финансовой корпорации «Ведение бизнеса» согласно приложению № 1;
Перечень государственных органов и организаций, ответственных за качественную реализацию реформ и улучшение рейтинговых показателей Республики Узбекистан в отчете Всемирного банка и Международной финансовой корпорации «Ведение бизнеса», согласно приложению № 2.
3. Возложить на руководителей государственных органов и организаций, указанных в приложениях №№ 1 и 2 к настоящему постановлению, персональную ответственность за качественную реализацию реформ и повышение соответствующих показателей Республики Узбекистан в отчете «Ведение бизнеса».
4. Национальному агентству проектного управления при Президенте Республики Узбекистан обеспечить:
эффективную координацию деятельности государственных органов и организаций по обеспечению своевременного и на должном уровне выполнения мероприятий, предусмотренных в «Дорожной карте» по улучшению показателей Республики Узбекистан в отчете Всемирного банка и Международной финансовой корпорации «Ведение бизнеса»;
конструктивное взаимодействие с государственными органами и организациями в целях дальнейшего повышения рейтинга Республики Узбекистан в отчете «Ведение бизнеса»;
ежегодное направление межведомственной рабочей группы в г. Вашингтон (США) для проведения переговоров с экспертами группы Всемирного банка и командой «Ведение бизнеса» по обоснованию позиции Республики Узбекистан;
совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в трехмесячный срок тщательное изучение наиболее важных международных рейтингов и составляющих индикаторов, методологий их формирования, а также позиции Республики Узбекистан, занимаемой в течение последних 2-х лет в международных рейтингах и индексах;
совместно с Кабинетом Министров Республики Узбекистан в срок до 1 января 2019 года подготовку конкретных предложений по улучшению позиций Республики Узбекистан в соответствующих международных рейтингах.
5. Руководителям государственных органов и организаций, указанных в приложениях №№ 1 и 2 к настоящему постановлению, совместно с Национальным агентством проектного управления при Президенте Республики Узбекистан обеспечить на ежегодной основе:
в феврале-марте качественное и своевременное заполнение вопросников, направляемых экспертами группы Всемирного банка в рамках подготовки отчета «Ведение бизнеса», с учетом проведенных реформ и норм законодательства в исследуемых направлениях;
до 15 ноября изучение результатов публикуемого отчета «Ведение бизнеса» и подготовку комментариев к нему с обоснованными аргументами и статистическими данными в разрезе каждого исследуемого направления для дальнейшего представления Всемирному банку и команде «Ведение бизнеса».
6. Кабинету Министров Республики Узбекистан совместно с Национальным агентством проектного управления при Президенте Республики Узбекистан:
на ежеквартальной основе заслушивать отчеты руководителей государственных органов и организаций, указанных в приложениях №№ 1 и 2 к настоящему постановлению, о принимаемых мерах по улучшению показателей Республики Узбекистан в отчете «Ведение бизнеса» и результатах их реализации, с последующим внесением предложений по принятию мер ответственности в отношении руководителей, не обеспечивших улучшение условий для ведения бизнеса в соответствующих направлениях;
критически изучать отчеты «Ведение бизнеса» с учетом оценки соответствия показателя Республики Узбекистан требованиям методологии составления рейтинга и ежегодно до 1 декабря вносить в аппарат Президента Республики Узбекистан «Дорожную карту» по дальнейшему совершенствованию деловой среды и законодательства в целях улучшения отдельных показателей республики в отчете «Ведение бизнеса».
7. Государственному комитету Республики Узбекистан по инвестициям обеспечить необходимые организационно-практические меры по привлечению средств технического содействия, грантов и кредитов международных финансовых организаций для финансирования мероприятий и проектов, реализуемых в соответствии с «Дорожной картой» по улучшению показателей Республики Узбекистан в отчете Всемирного банка и Международной финансовой корпорации «Ведение бизнеса».
8. Торгово-промышленной палате Республики Узбекистан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами ежегодно проводить среди субъектов предпринимательства опросы, в том числе посредством специального портала по приему, обработке, рассмотрению обращений и обсуждению предложений субъектов предпринимательства, для объективного определения эффективности реализуемых мер и практического внедрения требований законодательства по направлениям отчета «Ведение бизнеса».
9. Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан совместно с Национальным агентством проектного управления при Президенте Республики Узбекистан на системной основе проводить изучение практического внедрения требований законодательства в рамках реализации «Дорожной карты» по улучшению показателей Республики Узбекистан в отчете Всемирного банка и Международной финансовой корпорации «Ведение бизнеса», с применением конкретных мер воздействия в отношении должностных лиц государственных органов и организаций за необеспечение своевременного осуществления и допущенное отставание в практической реализации утвержденных мероприятий.
10. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н., Генерального прокурора Республики Узбекистан Муродова О.Б., директора Национального агентства проектного управления при Президенте Республики Узбекистан Садикова Ш.М. и первого заместителя Государственного советника Президента Республики Узбекистан Мавлонова Б.М.