Ўзбекистон Республикаси аҳолисига нефрология ва гемодиализ ёрдами кўрсатиш самарадорлигини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида
2018-07-13 | Ҳужжатлар
Кейинги йилларда мамлакатда нефрологик касалликларга чалинган шахсларга тиббий ёрдам кўрсатиш тизимини сифат жиҳатидан яхшилаш чоралари кўрилмоқда.
Бир қатор республика ва барча вилоят тиббиёт муассасаларида беморлар умрининг анча узайишини ва уларнинг турмуш сифати ошишини таъминлайдиган гемодиализ бўлинмалари фаолият кўрсатмоқда.
Шу билан бирга, мавжуд аҳволнинг таҳлили гемодиализ ёрдамига муҳтож бўлган беморларга тўлиқ тиббий хизмат кўрсатишга тўсқинлик қилаётган бир қанча ечимини кутаётган муаммолар мавжудлигини кўрсатди. Хусусан:
биринчидан, тиббиёт муассасаларида гемодиализ олиш учун ўринларнинг умумий сони реал эҳтиёждан бир неча баравар кам, гемодиализ бўлинмаларининг ярмидан ортиғи мослаштирилмаган хоналарда жойлашган, кўпгина гемодиализ машиналарининг белгиланган фойдаланиш муддати ўтиб кетган;
иккинчидан, аҳолига юқори малакали нефрология ва гемодиализ ёрдами кўрсатиш, шунингдек, буйракларни трансплантация қилиш бўйича минтақавий бўлинмаларга эга бўлган ихтисослаштирилган тиббиёт марказини ташкил этишга эҳтиёж мавжуд;
учинчидан, терминал ва ўткир буйрак етишмовчилигига дучор бўлган беморларни даволашнинг ягона стандартлари ва протоколлари жорий этилмаган, шунингдек, нефрологик касалликларнинг барвақт олдини олиш, уларга ўз вақтида ташхис қўйишнинг самарали тизими, беморларни танлаш ва гемодиализга юбориш тартиб-таомиллари йўлга қўйилмаган;
тўртинчидан, нефролог мутахассислар, гемодиализ шифокорлар ва гемодиализ бўлинмаларининг бошқа тиббиёт ходимларини тайёрлаш бўйича ягона дастур мавжуд эмаслиги сабабли шифокор-нефрологлар ва гемодиализ бўйича мутахассислар кескин етишмаяпти;
бешинчидан, нефрологик касалликларни даволашнинг замонавий тиббий инфратузилмасини яратиш ва ушбу соҳада тўпланиб қолган муаммоларни ҳал этишда давлат-хусусий шериклик имкониятларидан фойдаланилмаяпти;
олтинчидан, гемодиализ тиббиёт ускуналари ва сарфлаш материалларини олиб кириш ва сотиб олишни рўйхатдан ўтказиш, сертификатлаш ва рухсатнома олишнинг мураккаб ва шаффоф бўлмаган тартиб-таомиллари амал қилмоқда, бу бозорга киришни ва уларни ишлаб чиқарувчилар ўртасидаги рақобатни чекламоқда.
Мавжуд муаммоларни тезкорлик билан ҳал этиш ва камчиликларга барҳам бериш, шунингдек, замонавий инфратузилмани ривожлантиришни таъминлаш ва нефрологик касалликлардан азоб чекаётган шахсларга тиббий ёрдам кўрсатиш тизимини сифат жиҳатидан яхшилаш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлигининг аҳолига нефрологик ва гемодиализ ёрдами кўрсатиш бўйича фаолияти қониқарсиз, деб топилсин.
2. Қуйидагилар Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги ва унинг ҳудудий бўлинмаларининг аҳолига нефрологик ва гемодиализ ёрдами кўрсатишни янада ошириш соҳасидаги асосий вазифалари ва фаолият йўналишлари этиб белгилансин:
бирламчи тиббиёт-санитария ёрдами муассасаларида республика ихтисослаштирилган илмий-амалий тиббиёт марказлари, олий тиббиёт таълим муассасалари клиникалари, республика кўп тармоқли шифохоналарининг етакчи мутахассислари иштирокида тизимли равишда аҳоли тиббий кўрикдан ўтказилишини ташкил этиш;
профилактика қилиш, ташхис қўйиш ва даволашнинг замонавий ҳамда самарали усулларини жорий этиш йўли билан соғлиқни сақлаш тизимининг вилоят ва туман даражаларида аҳолига ихтисослаштирилган, юқори технологик нефрологик тиббий ёрдам кўрсатиш сифатини ошириш;
буйрак патологиясининг барвақт олдини олиш, уларни ўз вақтида аниқлаш, мавжуд беморларни даволаш ва реабилитация қилиш бўйича ишларни ташкил этувчи интеграциялаштирилган тизимни соғлиқни сақлаш тизимининг барча даражаларида яратиш, шунингдек, беморларга ташхис қўйиш, танлаш ва гемодиализга юбориш жараёнини халқаро амалиётга мувофиқ қайта кўриб чиқиш ва оптималлаштириш йўли билан нефрологик касалликларга чалиниш ҳамда бу касалликлар сабабли вафот этишни камайтириш;
даволашнинг юқори технологик усуллари ва замонавий стандартларидан кенг фойдаланган ҳолда гемодиализ ёрдамга муҳтож беморлар умрининг узайишини ва уларнинг турмуш сифати ошишини таъминлаш;
тиббий ёрдам кўрсатишнинг барча босқичларида катта ёшдагилар ва болаларда буйрак касалликларига ташхис қўйиш ва уни даволашнинг ягона замонавий стандартлари ва протоколларини жорий этиш, жумладан, гемодиализ сеанслари учун мажбурий клиник протоколларни ишлаб чиқиш ва тасдиқлаш;
нефрологик ва гемодиализ муассасаларини замонавий юқори технологик ташхис қўйиш ва даволаш тиббиёт ускуналари билан тўлиқ жиҳозлаш, уларни эҳтиёт қисмлар, гемодиализ учун сарфлаш материаллари билан узлуксиз таъминлаш ва тегишли қурилиш-таъмирлаш ишларини амалга ошириш йўли билан нефрология ва гемодиализ муассасаларининг моддий-техника базасини мустаҳкамлаш;
нефрологик касалликларнинг барвақт олдини олиш, уларни ўз вақтида аниқлаш ва даволаш бўйича кадрларни тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини оширишнинг самарали тизимини яратиш;
аҳолига нефрологик ва гемодиализ ёрдами кўрсатиш соҳасида хусусий секторни ва давлат-хусусий шерикликни жадал ривожлантириш.
3. Аҳолига ихтисослаштирилган нефрологик ва гемодиализ тиббий ёрдам кўрсатиш самарадорлигини ошириш бўйича чора-тадбирлар дастури (кейинги ўринларда Чора-тадбирлар дастури деб юритилади) 1-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Вазирлик ва идоралар раҳбарлари Чора-тадбирлар дастурида назарда тутилган тадбирларнинг ўз вақтида, тўлиқ ва сифатли амалга оширилиши учун шахсан масъул эканлиги белгилаб қўйилсин.
4. Чора-тадбирлар дастури амалга ошириладиган муддатга 2-иловага мувофиқ таркибда Аҳолига ихтисослаштирилган нефрологик ва гемодиализ тиббий ёрдам кўрсатиш самарадорлигини ошириш чора-тадбирлари дастури ижросининг боришини мониторинг қилиш бўйича ишчи комиссия (кейинги ўринларда – Комиссия) ташкил этилсин.
Қуйидагилар Комиссиянинг асосий вазифалари этиб белгилансин:
ушбу қарор қоидаларини амалга ошириш, қўйилган вазифаларни бажаришда юзага келадиган муаммоларни ва уларни келтириб чиқарадиган шарт-шароитларни аниқлаш;
нефрология ва гемодиализ хизмати фаолияти, буйрак етишмовчилигига дучор бўлган беморларга юқори малакали ёрдам кўрсатиш бўйича тиббиёт ходимларига юкланган вазифалар бажарилишининг самарадорлиги устидан тизимли назорат олиб бориш;
сурункали буйрак касаллигига чалинган беморларга ташхис қўйиш
ва уларни даволашнинг ишлаб чиқилган стандартлари асосида нефрология ва гемодиализ ёрдами кўрсатувчи тиббиёт муассасалари томонидан вазифалар бажарилиши жараёнини, жумладан, жойларга бориб ўрганиш;
амалга оширилган тадбирлар материалларини, Комиссия қарорларини аниқланган камчиликларни ва тиббиёт муассасалари фаолиятидаги муаммоларни бартараф этиш бўйича тегишли чоралар кўриш учун Вазирлар Маҳкамасига, прокуратура органларига ва бошқа органларга юбориш;
нефрология ва гемодиализ ёрдами кўрсатувчи тиббиёт муассасалари фаолиятидаги тизимли камчиликлар ва ҳуқуқбузарликларни аниқлаш ҳамда бартараф этиш, бундай ёрдам кўрсатишнинг ташкилий тизимини янада такомиллаштириш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш.
5. Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлигининг:
Тошкент шаҳар нефрология шифохонаси негизида Республика ихтисослаштирилган нефрология ва буйрак трансплантацияси илмий-амалий тиббиёт марказини ташкил этишни;
янги ташкил этилаётган Республика ихтисослаштирилган нефрология ва буйрак трансплантацияси илмий-амалий тиббиёт маркази негизида Тошкент врачлар малакасини ошириш институтида “Нефрология, гемодиализ ва буйрак трансплантацияси” кафедрасини ташкил этишни;
2019/2020 ўқув йилидан бошлаб магистратура ва клиник ординатуранинг “нефрология” ва “болалар нефрологияси” мутахассисликлари бўйича янги йўналишларини очишни назарда тутувчи таклифлари қабул қилинсин.
Республика ихтисослаштирилган нефрология ва буйрак трансплантацияси илмий-амалий тиббиёт маркази Тошкент шаҳар нефрология шифохонасининг ҳуқуқий вориси ҳисобланади;
Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги тиббиёт ташкилотларининг нефрология ва гемодиализ бўлинмалари Республика ихтисослаштирилган нефрология ва буйрак трансплантацияси илмий-амалий тиббиёт марказининг минтақавий ташкилий-методик бўлинмалари ҳисобланади.
6. Ўзбекистон Республикаси Қурилиш вазирлиги уч ой муддатда Республика ихтисослаштирилган нефрология ва буйрак трансплантацияси илмий-амалий тиббиёт марказини жойлаштириш учун Тошкент шаҳар нефрология шифохонаси биносини реконструкция қилиш бўйича лойиҳа-смета ҳужжатлари ишлаб чиқилишини таъминласин.
7. “Соғлом авлод учун” фонди ва кенг жамоатчиликнинг сурункали буйрак етишмовчилиги билан касалланган шахсларнинг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш, шунингдек, гемодиализ хизмати фаолияти устидан жамоатчилик назоратини амалга ошириш мақсадида “Ўзбекистон диализ жамияти” нодавлат нотижорат ташкилотини ташкил этиш тўғрисидаги таклифи қўллаб-қувватлансин.
Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги “Ўзбекистон диализ жамияти” нодавлат нотижорат ташкилотини рўйхатдан ўтказишда кўмаклашсин.
8. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси икки ой муддатда қуйидагиларни назарда тутувчи “Йўл харитаси” тасдиқланишини таъминласин:
дастурий гемодиализ кўрсатиш соҳасида давлат-хусусий шериклик
ва аутсорсингни жорий этиш, шунингдек, хусусий секторни ривожлантириш бўйича амалий ҳаракатлар;
давлат-хусусий шериклик асосида гемодиализ хизматлари кўрсатувчи тиббиёт муассасаларини қуриш, жиҳозлаш ва улардан фойдаланиш бўйича ишлаб чиқилган таклифларни жорий этиш;
гемодиализ аппаратлари ва сарфлаш материаллари етказиб беришга зарур рухсатномалар беришнинг, хусусий тиббиёт ташкилотлари томонидан гемодиализ хизматлари кўрсатишнинг амалдаги тизимини тубдан соддалаштириш бўйича зарур чоралар кўриш;
гемодиализ хизматлари кўрсатиш тартибини, уни амалга ошириш усулларини тартибга солишни, шунингдек, ушбу соҳада давлат-хусусий шериклик шартномаларини тузиш, ижро этиш ва тугатишни назарда тутувчи гемодиализ хизматлари кўрсатиш соҳасида давлат-хусусий шериклик тўғрисидаги вақтинчалик низомни ишлаб чиқиш ва тасдиқлаш.
а) икки ҳафта муддатда Республика ихтисослаштирилган нефрология ва буйрак трансплантацияси илмий-амалий тиббиёт марказининг тузилмаси ва уставини ҳамда унинг минтақавий бўлинмалари тўғрисидаги намунавий низомни тасдиқласин;
б) уч ой муддатда:
нефрология ва гемодиализ бўлинмаларининг гемодиализ ускуналари паркини танқидий таҳлил қилсин, унинг якунлари бўйича уларни янгилаш, шунингдек, гемодиализ бўлинмалари тармоғини кенгайтириш юзасидан Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин;
дастурий гемодиализдаги беморларга тиббий ёрдам кўрсатишнинг мажбурий клиник протоколларини тасдиқласин;
республика ва минтақавий тиббиёт муассасалари кесимида гемодиализ олишга беморларнинг тенг миқдорда бириктирилишини таъминласин;
республика, вилоят ва туман (шаҳар) миқёсида кўрсатиладиган тиббий хизматлар ҳажмини, мутахассисларнинг функционал вазифаларини белгилаган ҳолда нефрология кабинети ва бўлимини жиҳозлаш стандартларини назарда тутувчи нефрология ихтисослиги бўйича тиббий ёрдам кўрсатиш тартибини тасдиқласин;
в) Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, Инновацион ривожланиш вазирлиги билан биргаликда сурункали буйрак етишмовчилигига дучор бўлган беморлар ҳисобини юритиш ва уларнинг мониторингини олиб боришнинг ягона электрон регистри механизмини жорий этсин;
г) Чора-тадбирлар дастури сифатли ва ўз вақтида амалга оширилиши устидан мониторинг олиб борилишини таъминласин, мониторинг натижалари тўғрисида ҳар ойда Вазирлар Маҳкамасига ахборот киритсин.
10. Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси, Иқтисодиёт вазирлиги Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Фанлар академияси ва Инновацион ривожланиш вазирлиги билан биргаликда икки ой муддатда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига:
гемодиализ ўтказиш учун сарфлаш материалларини маҳаллий ишлаб чиқаришни ташкил этиш;
тиббиёт муассасаларини жиҳозлаш ва гемодиализ хизматлари кўрсатиш сифатини ошириш бўйича тадбирларни амалга ошириш учун хайрия маблағлари ва халқаро (хорижий) ташкилотларнинг грантларини жалб этиш юзасидан таклифлар киритсин.
“Соғлиқни сақлаш” тармоғи бўйича Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети харажатларининг ҳар йилги параметрларини шакллантиришда ушбу қарор билан тасдиқланган тадбирларни амалга ошириш учун зарур маблағларни назарда тутсин;
давлат-хусусий шериклик асосида стандартлар ва нормативлар бўйича ўтказилган гемодиализ хизматлари учун ўз вақтида ҳақ тўланишини таъминласин;
гемодиализга муҳтож бўлган беморлар сонининг йиллик ўсишини ҳисобга олган ҳолда зарур гемодиализ ускуналари, эҳтиёт қисмлар ва сарфлаш материаллари Соғлиқни сақлаш вазирлигининг асосланган буюртманомалари асосида ўз вақтида харид қилиниши учун бюджет маблағлари ажратилишини таъминласин.
12. Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси ва Соғлиқни сақлаш вазирлиги ушбу қарорда назарда тутилган тадбирлар бажарилиши, шунингдек, ажратилган маблағлардан ўз вақтида, оқилона ва мақсадли фойдаланилиши устидан қатъий назорат ўрнатсин.
13. Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги манфаатдор вазирликлар ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда:
қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартиш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин;
улар томонидан қабул қилинган норматив-ҳуқуқий ва бошқа ҳужжaтлaрни ушбу қaрoрга мувoфиқлaштирсин.
14. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари А.А.Абдуҳакимов, Ўзбекистон Республикасининг Бош прокурори О.Б.Муродов, Ўзбекистон Республикаси Президентининг Давлат маслаҳатчиси Р.С.Қосимов ва Ўзбекистон Республикаси Президенти Давлат маслаҳатчисининг биринчи ўринбосари Б.М.Мавлонов зиммасига юклансин.

О мерах по повышению эффективности оказания нефрологической и гемодиализной помощи населению Республики Узбекистан
2018-07-13 | Документы
За последние годы в стране предприняты усилия по качественному улучшению системы оказания медицинской помощи лицам, страдающим нефрологическими заболеваниями.
В ряде республиканских и во всех областных медицинских учреждениях функционируют подразделения гемодиализа, обеспечивающие значительное увеличение продолжительности и повышение качества жизни больных.
Вместе с тем проведенный анализ состояния дел показал наличие ряда назревших проблем, препятствующих оказанию полноценного медицинского обслуживания больных, нуждающихся в гемодиализной помощи. В частности:
первое, общее количество мест в медицинских учреждениях для получения гемодиализа в разы ниже реальной потребности, более половины подразделений гемодиализа расположены в неприспособленных помещениях, а большинство гемодиализных машин превысило установленный срок эксплуатации;
второе, имеется необходимость в создании специализированного медицинского центра с региональными подразделениями по оказанию высококвалифицированной нефрологической и гемодиализной помощи населению, а также трансплантации почек;
третье, не внедрены единые стандарты и протоколы лечения больных с терминальной и острой почечной недостаточностью, а также не налажена эффективная система ранней профилактики, своевременной диагностики нефрологических заболеваний, а также процедура отбора и направления пациентов на гемодиализ;
четвертое, имеется острая нехватка врачей-нефрологов и специалистов по гемодиализу ввиду отсутствия единой программы по подготовке специалистов нефрологов, врачей гемодиализа и иного медицинского персонала подразделений гемодиализа;
пятое, не используются возможности государственно-частного партнерства в создании современной медицинской инфраструктуры лечения нефрологических заболеваний и решении накопившихся в данной сфере проблем;
шестое, действуют сложные и непрозрачные процедуры регистрации, сертификации и получения разрешения на ввоз и приобретение медицинского оборудования гемодиализа и расходных материалов, что ограничивает доступ на рынок и конкуренцию между их производителями.
В целях ускоренного решения имеющихся проблем и недостатков, а также обеспечения развития современной инфраструктуры и качественного улучшения системы оказания медицинской помощи лицам, страдающим нефрологическими заболеваниями:
1. Признать деятельность Министерства здравоохранения Республики Узбекистан по оказанию нефрологической и гемодиализной помощи населению неудовлетворительной.
2. Определить основными задачами и направлениями деятельности Министерства здравоохранения Республики Узбекистан и его территориальных подразделений в сфере дальнейшего повышения нефрологической и гемодиализной помощи населению:
организацию систематического проведения медицинских осмотров населения в учреждениях первичной медико-санитарной помощи с участием ведущих специалистов республиканских специализированных научно-практических медицинских центров, клиник высших медицинских образовательных учреждений, республиканских многопрофильных больниц;
повышение качества оказания специализированной, высокотехнологичной нефрологической медицинской помощи населению на областном и районном уровнях системы здравоохранения путем внедрения современных и эффективных методов профилактики, диагностики и лечения;
сокращение заболеваемости и смертности от нефрологических заболеваний путем создания интегрированной системы организации работы по ранней профилактике, своевременному выявлению, лечению и реабилитации больных с почечной патологией на всех уровнях системы здравоохранения, а также пересмотра и оптимизации процесса диагностики, отбора и направления пациентов на гемодиализ в соответствии с международной практикой;
обеспечение повышения продолжительности и качества жизни больных, нуждающихся в гемодиализной помощи, путем широкого использования высокотехнологичных методов и современных стандартов лечения;
внедрение единых современных стандартов и протоколов диагностики и лечения почечных заболеваний у взрослых и детей на всех этапах оказания медицинской помощи, в том числе разработку и утверждение обязательных клинических протоколов для сеансов гемодиализа;
укрепление материально-технической базы нефрологических и гемодиализных учреждений путем полного оснащения их современным высокотехнологичным диагностическим и лечебным медицинским оборудованием, бесперебойного обеспечения запасными частями к ним, расходными материалами для гемодиализа и проведения соответствующих строительно-ремонтных работ;
создание эффективной системы подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров по ранней профилактике, своевременному выявлению и лечению нефрологических заболеваний;
ускоренное развитие частного сектора и государственно-частного партнерства в сфере оказания нефрологической и гемодиализной помощи населению.
3. Утвердить Программу мер по повышению эффективности специализированной нефрологической и гемодиализной медицинской помощи населению (далее – Программа мер) согласно приложению № 1.
Установить, что руководители министерств и ведомств несут персональную ответственность за своевременную, полную и качественную реализацию мероприятий, предусмотренных в Программе мер.
4. Образовать на срок реализации Программы мер Рабочую комиссию по мониторингу хода исполнения Программы мер по повышению эффективности специализированной нефрологической и гемодиализной медицинской помощи населению (далее – Комиссия) в составе согласно приложению № 2.
Определить основными задачами Комиссии:
реализацию положений настоящего постановления, выявление проблем и условий им способствующих, возникающих при исполнении поставленных задач;
осуществление системного контроля за деятельностью нефрологической и гемодиализной службы, эффективностью выполнения возложенных на медицинский персонал задач по оказанию высококвалифицированной помощи больным с почечной недостаточностью;
изучение, в том числе с выездом на места, процесса реализации задач медицинскими учреждениями, осуществляющими нефрологическую и гемодиализную помощь, на основе разработанных стандартов диагностики и лечения больных с хронической болезнью почек;
направление материалов проведенных мероприятий, решений Комиссии в Кабинет Министров, органы прокуратуры и иные органы для принятия соответствующих мер по устранению выявленных недостатков и проблем в деятельности медицинских учреждений;
выявление и устранение системных недостатков и правонарушений в деятельности медицинских учреждений, осуществляющих нефрологическую и гемодиализную помощь, выработка предложений по дальнейшему совершенствованию организационной системы оказания данной помощи.
5. Принять предложения Министерства здравоохранения Республики Узбекистан, предусматривающие:
образование Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра нефрологии и трансплантации почки на базе Ташкентской городской нефрологической больницы;
создание кафедры «Нефрология, гемодиализ и трансплантация почки» в Ташкентском институте усовершенствования врачей на базе вновь создаваемого Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра нефрологии и трансплантации почки;
открытие, начиная с 2019/2020 учебного года, новых направлений магистратуры и клинической ординатуры по специальностям «нефрология» и «детская нефрология».
Республиканский специализированный научно-практический медицинский центр нефрологии и трансплантации почки является правопреемником Ташкентской городской нефрологической больницы;
отделения нефрологии и гемодиализа медицинских организаций Министерства здравоохранения Республики Узбекистан являются организационно-методическими региональными подразделениями Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра нефрологии и трансплантации почки.
6. Министерству строительства Республики Узбекистан в трехмесячный срок обеспечить разработку проектно-сметной документации по реконструкции здания Ташкентской городской нефрологической больницы для размещения в нем Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра нефрологии и трансплантации почки.
7. Поддержать предложение фонда «Соглом авлод учун» и широкой общественности о создании негосударственной некоммерческой организации «Диализное общество Узбекистана» в целях защиты прав и законных интересов лиц, больных хронической почечной недостаточностью, а также осуществления общественного контроля над функционированием гемодиализной службы.
Министерству юстиции Республики Узбекистан оказать содействие в регистрации негосударственной некоммерческой организации «Диализное общество Узбекистана».
8. Кабинету Министров Республики Узбекистан в двухмесячный срок обеспечить утверждение «дорожной карты», предусматривающей:
практические действия по внедрению государственно-частного партнерства и аутсорсинга, а также развитию частного сектора в сфере предоставления программного гемодиализа;
внедрение выработанных предложений по строительству, оснащению и эксплуатации медицинских учреждений по предоставлению услуг гемодиализа на основе государственно-частного партнерства;
принятие необходимых мер по кардинальному упрощению действующей системы выдачи необходимых разрешений на осуществление поставки аппаратов гемодиализа и расходных материалов, оказания гемодиализных услуг частными медицинскими организациями;
разработку и утверждение временного Положения о государственно-частном партнерстве в сфере оказания услуг гемодиализа, определяющего в том числе урегулирование порядка оказания услуг гемодиализа, способов его осуществления, а также заключения, исполнения и прекращения договоров государственно-частного партнерства в данной сфере.
а) в двухнедельный срок утвердить структуру и устав Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра нефрологии и трансплантации почки и типовое положение о его региональных подразделениях;
б) в трехмесячный срок:
провести критический анализ парка гемодиализного оборудования отделений нефрологии и гемодиализа, по итогам которого внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения по его обновлению, а также расширению сети гемодиализных отделений;
утвердить обязательные клинические протоколы предоставления медицинской помощи больным, находящимся на программном гемодиализе;
обеспечить равномерность прикрепления больных на получение гемодиализа в разрезе республиканских и региональных медицинских учреждений;
утвердить порядок оказания медицинской помощи по профилю нефрология, предусматривающий объем оказываемых медицинских услуг на республиканском, областном и районном (городском) уровнях, стандарты оснащения кабинета и отделения нефрологии с определением функциональных обязанностей специалистов;
в) совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций, Министерством инновационного развития Республики Узбекистан внедрить механизм единого электронного регистра учета и мониторинга больных с хронической почечной недостаточностью;
г) обеспечить проведение мониторинга за качественной и своевременной реализацией Программы мер с ежемесячным внесением в Кабинет Министров информации о результатах мониторинга.
10. Государственному комитету по инвестициям, Министерству экономики совместно с Министерством здравоохранения, Академией наук и Министерством инновационного развития Республики Узбекистан в двухмесячный срок внести в Кабинет
Министров Республики Узбекистан предложения по:
организации отечественного производства расходных материалов для проведения гемодиализа;
привлечению благотворительных средств и грантов международных (зарубежных) организаций для реализации мероприятий по оснащению медицинских учреждений и повышению качества оказания услуг гемодиализа.
предусматривать необходимые средства на реализацию мероприятий, утвержденных настоящим постановлением, при формировании ежегодных параметров расходов Государственного бюджета Республики Узбекистан по отрасли «Здравоохранение»;
обеспечить своевременность выплат за услуги гемодиализа, проведенные по стандартам и нормативам, на основе государственно-частного партнерства;
обеспечить выделение бюджетных ассигнований на своевременную закупку, на основании обоснованных заявок Министерства здравоохранения, необходимого гемодиализного оборудования, запасных частей и расходных материалов с учетом ежегодного прироста количества больных, нуждающихся в гемодиализе.
12. Генеральной прокуратуре и Министерству здравоохранения Республики Узбекистан установить жесткий контроль за выполнением мероприятий, предусмотренных настоящим постановлением, а также своевременным, рациональным и целевым использованием выделенных средств.
13. Министерству здравоохранения Республики Узбекистан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок:
внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления;
привести принятые ими нормативно-правовые и иные акты в соответствие с настоящим постановлением.
14. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Абдухакимова А.А., Генерального прокурора Республики Узбекистан Муродова О.Б., Государственного советника Президента Республики Узбекистан Касимова Р.С. и первого заместителя Государственного советника Президента Республики Узбекистан Мавлонова Б.М.