Халқ таълими вазирлиги хусусий мактаблар билан ҳамкорликни йўлга қўймоқда
Жорий йилнинг 11 июль куни Халқ таълими вазирлигида хусусий мактабларнинг мутасаддилари билан учрашув бўлиб ўтди. Тадбирда хусусий мактабларни ривожлантиришдаги муаммолар муҳокама қилинди.
Хусусан, дивидендлар олиш имконияти йўқлиги, солиқ имтиёзлари мавжуд эмаслиги, ўқув корпуслари ва биноларни ижарага олиш, қонунчиликдаги мавжуд бўшлиқлар сабаб хусусий мактаблар мактаб битирувчиларига аттеcтат бера олмаслиги каби муаммоли ҳолатларга тўхталиб ўтилди. Шунингдек, ўқитувчиларнинг малака ошириш институтларида малака ошириши масаласи муҳокама қилинди.
Ўз навбатида Халқ таълими вазири нодавлат таълим муассасаларини ривожлантиришда, жумладан, давлат-хусусий ҳамкорлиги кўринишида ёрдам кўрсатишга тайёрлигини билдирди. Хусусан, мавжуд қувватидан ўқувчи сони кам бўлган мактабларда давлат-хусусий ҳамкорлигини йўлга қўйиб, хусусий инвесторлар томонидан мактабда мавжуд ўқувчиларга бепул таълим бериш жавобгарлигини олиши каби хорижий давлатларда мавжуд тажрибани қайд этилди. Шундагина, хусусий инвестор бино қувватидан янада самарали фойдаланиш учун инвестиция кирита олади, мазкур микроҳудуддаги ўқувчилар, айниқса кам таъминланган оила фарзандлари аввал имкониятлари етмаган сифатли таълимни ортиқча харажатларсиз олиш имкониятига эга бўлишади.
Вазир бундай ёндашув бюджет маблағларининг бир қисмини озод қилиб, уларни бошқа давлат таълим муассасаларини, шу жумладан, чекка туманлардаги мактаблар ва мактаб филиалларини такомиллаштиришга йўналтириш имконини беришини таъкидлаб ўтди. Йиғилишда шунингдек, малака ошириш марказларини давлат-хусусий ҳамкорлиги кўринишида ташкил қилиш истиқболлари муҳокама қилинди. Тарафлар бугунги кунда ўқув-методик жараёнини ривожлантириш, давлат таълим стандартлари, дарсликлар ва ўқув-методик қўлланмаларни яратишдаги бўшлиқларни алоҳида қайд этди.
Учрашув якунлари бўйича Халқ таълими вазирлиги билан хусусий мактаблар вакиллари ўртасида юқорида айтиб ўтилган муаммоларни ҳал этишда ва халқ таълими тизимини тубдан такомиллаштириш бўйича тайёрланаётган қарор лойиҳаларига таклифлар киритишда яқин ҳамкорлик қилиш бўйича келишувга эришилди. Тадбир иштирокчилари Халқ таълими вазирлиги раҳбариятига мавжуд муаммоларни ҳал қилишда ҳамда таълимни ривожлантириш бўйича замонавий усулларни қўллаш бўйича ҳамкорлик ва қўллаб-қувватлашгани учун ўз миннатдорчиликларини билдиришди.

МНО налаживает сотрудничество с частными школами
11 июля т.г. в МНО прошла встреча с представителями частных школ. В ходе встречи обсуждались существующие проблемы развития частного школьного образования.
В частности, были затронуты такие проблемы как, невозможность получения дивидендов, отсутствие налоговых льгот, получение в аренду учебных корпусов и помещений, пробелы в законодательстве из-за которых негосударственные образовательные учреждения не могут выдавать аттестаты для выпускников школ. Также, обсуждались вопросы повышения квалификации учителей в Институтах повышения квалификации.
В свою очередь Министр народного образования выразил готовность оказывать содействие развитию НОУ, в том числе в виде государственно частного партнёрства. В частности, им было отмечено об опыте зарубежных стран, где в школах с малым количеством учеников чем имеющаяся мощность зданий были установлены соглашения о ГЧП, чтобы частные инвесторы развивали частные образовательные учреждения, но брали в ответственность бесплатное обучение имеющихся школьников. Таким образом, частный инвестор сможет больше инвестировать для наилучшего использования мощности зданий, а ученики из тех микроучастков, особенно из малообеспеченных семей, которые не смогли себе раньше позволить качественное образование имели равный доступ к качественному образованию без дополнительных затрат.
Министр отметил, что данный подход позволит высвободить часть бюджетных средств, а также направить их на совершенствование других государственных школ, в том числе в отдаленных районах и филиалах школ. Также, были обсуждены перспективы создания центров повышения квалификации в формате государственно частного партнерства. Стороны также отметили, что на сегодняшний день необходимо решать пробелы в развитии учебно-методического процесса, государственных образовательных стандартов, создания учебников и учебно-методических пособий.
По итогам встречи была достигнута договоренность о тесном сотрудничестве МНО и представителей частных школ в решении вышеупомянутых проблем и внесении предложений в готовящиеся проекты нормативно-правовых актов по коренному совершенствованию системы народного образования. Участники встречи выразили большую благодарность руководству МНО за поддержку и готовность сотрудничать для решения существующих проблем и использования современных методов развития образования.