“Тадбиркор аёл” Ўзбекистон ишбилармон аёллар ассоциацияси томонидан янги стратегик лойиҳа – “2018-2020 йилларда хотин-қизлар учун бизнес таълим тизимини такомиллаштириш” дастури ишлаб чиқилди.
Мамлакатимизда амалга оширилаётган изчил иқтисодий ислоҳотлар, кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик, хусусан, аёллар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш борасидаги чора-тадбирлар хотин-қизларнинг иқтисодий, ижтимоий фаоллигини оширишда муҳим омил бўлмоқда.
Афсуски, бу каби имкониятлардан мақсадли фойдаланмай, тадбиркорлик асослари, бошқарув тизимини тўлиқ англаб етмасдан, кредит маблағларини тўғри йўналтирмай бизнеси касодга учраётган, ўзлари ҳам оғир психологик ҳолатга тушиб қолаётган хотин-қизлар ҳам кўплаб учраб турибди.
Хотин-қизларни тадбиркорлик асосларига ўқитиш лозимлиги ҳақида ниҳоятда кўп гапирилади, турли ташкилотлар томонидан бизнес маълумотларини берувчи қисқа муддатли тренинглар ўтказилади. Мутасадди ташкилотлар аёлларни бизнесга ўргатишни ҳамкорликда ўтказамиз, деган мақсад билан дабдабали қўшма қарорлар қабул қилиб, бўлиб ўтган тренинглар бўйича ҳисоботлар тайёрламоқда ва ҳоказо...
Уларнинг сифат ва самаралари қандай? Ўқув дастурлари борми, бор бўлса ким томонидан тасдиқланган? Ушбу ўқув дастурлари доирасида ҳақиқатда неча нафар хотин-қиз ҳақиқий корхоналар очди, қанча даромад қилди, қанча иш ўрни яратилди? Бу саволларга кўп ҳолларда, афсуски, жавоб йўқ.
Бугунги кунда мамлакатимизда аёллар тадбиркорлиги ривожланишига тўсқинлик қилаётган муаммолардан бири – иш билан банд бўлмаган хотин-қизлар учун бизнес таълими тизими самарасининг пастлигидир. Хусусан, аёлларимизнинг турмуш тарзи, уларнинг ижтимоий ҳаётдаги роли ва миллий менталитетимизга мутаносиб ёндашувнинг йўқлиги сабабли ҳам тақдим этилаётган бизнес таълими кутилган натижаларни бермаяпти.
Ушбу муаммони ҳал этиш учун айнан хотин-қизларга хос бўлган тадбиркорлик йўналишларини ривожлантиришга қаратилган таълим дастури, дастурдан кейинги қўллаб-қувватлаш механизмини ўз ичига олган чора-тадбирлар мажмуасидан иборат яхлит тизим ташкил этиш лозим.
Айнан шу чора-тадбирлар мажмуасини ўзида мужассам этган таълим тизими иш самарасини таъминлайди, янги барқарор иш ўринлари яратилишига омил бўлиб, айниқса, қишлоқ жойларда хотин-қизларга хос бўлган нохуш ижтимоий ҳодисалар рўй бериши олдини олади, аёлларнинг ҳаётга қизиқишини орттириб, ўз қобилиятини намоён қилишига имкон беради.
“Тадбиркор аёл” Ўзбекистон ишбилармон аёллар ассоциацияси ўзининг 27 йиллик фаолияти давомида юзлаб бизнес таълим дастурларини амалга оширди. Аёллар тадбиркорлигини ривожлантиришда катта тажриба мактаби яратилди. Жамиятимиз хусусиятлари ҳисобга олинган катталар учун бизнес таълим методикаси ишлаб чиқилди, малакали маҳаллий бизнес тренерлар тайёрланди, устозлар, экспертлар гуруҳлари шаклланди. Энг муҳими, маҳаллий хотин-қизлар томонидан ассоциациянинг ўқув дастурларига ишонч пайдо бўлди.
Яна бир муҳим жиҳат – бизнес таълим бераётган бошқа ташкилотлар фаолиятидан фарқли ўлароқ, ассоциация томонидан ўтказилаётган бизнес-тренинг, семинар ва бошқа ўқув дастурлари хотин-қизлар томонидан бошланган ёки ривожланаётган тадбирколик фаолияти жараёнида бизнес маслаҳатлар бериш, жиҳозлар, ҳамкорлар топиш, кредит олиш, капитални самарали бошқариш, ишлаб чиқарилган маҳсулотни сотиш каби хизматларни кўрсатиш билан бирга, тадбиркор аёлларнинг маънавий савиясини ошириб бориш каби фаолиятлар билан муштаракликда олиб борилди.
Натижада, тақдим қилинган ўқув дастурларидан катта кўрсаткичли фойдалилик коэффициентига эришилган – 43000 нафар бизнесга ўқитилган хотин-қизнинг 75 фоизи ўзларининг бизнес фаолиятини бошлаган. Ассоциация ўқув дастурларидаги иштирокчилар томонидан 130000 та янги иш ўрни яратилган.
Кўп йиллик тажриба ва бугунги кундаги салоҳиятни ҳисобга олган ҳолда «Тадбиркор аёл» Ўзбекистон ишбилармон аёллар ассоциацияси хотин-қизлар учун бизнес асослари бўйича комплекс ўқув-информацион дастурини амалга ошириш таклифи билан Ҳукуматимиз раҳбариятига мурожаат этди. Ушбу лойиҳанинг номи “2018-2020 йилларда хотин-қизлар учун бизнес таълим тизимини такомиллаштириш" дастури.
Лойиҳа дастури тўртта ўқув модулларини қамраб олади – “Бизнесни режалаштириш ва молиявий саводхонлик”, "Бизнесни самарали бошқариш”, "Рақобатбардошлик ва маҳсулотни бозорга муносиб тақдим этиш”, "Тадбиркорлик фаолиятини юритиш: аёл, оила, бизнес, урф-одат ва замонавийлик”. Лойиҳа тегишли давлат ва жамоат ташкилотлари билан яқин ҳамкорликда амалга оширилади.
Ушбу лойиҳага мамлакатимизнинг 180 та туман ва шаҳри қамраб олиниши кўзда тутилган.
Лойиҳа амалга ошадиган бўлса, 78000 нафар хотин-қизга бизнес асослари бўйича кўникма ва амалий ёрдам берилади, 50000 та янги иш ўрни яратилади, қишлоқ жойларида қийин ижтимоий аҳволдаги хотин-қизлар иш билан таъминланиб, салоҳиятларини даромад келтирувчи фаолиятга йўналтириш ҳисобига уларга психологик ва иқтисодий ёрдам кўрсатилади.
Шу нуқтаи назардан лойиҳанинг аҳамияти мамлакатимизда аёллар тадбиркорлигини ривожлантириш, янги иш ўринлари ташкил этишда жуда муҳим бўлиб мамлакатимиз тадбиркор аёллари ассоциацияси ушбу лойиҳа Ҳукуматимиз томонидан қўллаб-қувватланишига умид қилиб қолади.

Ассоциацией деловых женщин Узбекистана «Тадбиркор аёл» разработан новый стратегический проект – «Программа совершенствования системы бизнес-образования для женщин в Узбекистане в 2018-2020 годах».
Осуществляемые в стране последовательные экономические реформы, меры по развитию малого бизнеса и частного предпринимательства, в частности женского предпринимательства, служат важным фактором повышения экономической и социальной активности женщин.
Но, к сожалению, зачастую встречаются женщины, которые сталкиваются с серьезными проблемами в планировании бизнеса, эффективного использования кредитных средств, управления капиталом. Многие из них оказываются в трудном финансовом и психологическом положении.
Сейчас очень много говорится о том, что женщин необходимо обучать основам предпринимательства, различными организациями проводятся краткосрочные тренинги, дающие информацию об организации бизнеса. Уполномоченными организациями заключаются меморандумы о сотрудничестве по совместному обучению женщин ведению бизнеса, по итогам тренингов предоставляются отчеты вышестоящим организациям.
Каковы качественные и количественные показатели этих мероприятий? Применяется ли вообще специальная учебная программа в данном направлении и кем она утверждается? Сколько женщин в действительности открыли настоящие предприятия в рамках этих учебных программ, сколько они получили прибыли, сколько создано рабочих мест? К сожалению, в большинстве случаев нет ответов на эти вопросы.
На сегодняшний день одной из главных проблем, препятствующих развитию женского предпринимательства в стране, является низкий уровень результативности системы бизнес-образования женщин. В частности, из-за отсутствия системного подхода к образу жизни женщин, их роли в социальной жизни, национальному менталитету предоставляемое бизнес-образование не дает ожидаемых результатов.
Для решения данной проблемы необходима комплексная работа по организации целостной системы с обязательным посттренинговым сопровождением и практической поддержкой.
Именно этот подход позволит обеспечить эффективность системы обучения, послужит важным фактором для создания новых рабочих мест, предотвратит характерные для женщин нежелательные социальные проблемы, в частности на селе, повысит интерес женщин к жизни, позволит им проявить свои способности.
За 27 лет своего существования Ассоциация деловых женщин Узбекистана реализовала сотни образовательных программ для женщин – предпринимателей. Накоплен значительный потенциал и серьезный опыт в сфере развития женского предпринимательства, освоены методики преподавания, с учетом специфики и традиций общества создана команда квалифицированных отечественных тренеров, преподавателей, наставников и экспертов. Самое главное, у женщин сформировалось доверие к учебным программам Ассоциации.
Еще один важный аспект - в отличие от всех других организаций и структур проводимые Ассоциацией бизнес-тренинги, семинары и другие учебные программы сопровождались предоставлением бизнес-консультаций в процессе начатой либо уже развивающейся предпринимательской деятельности, поиском партнеров, получением кредита, эффективным управлением капиталом, реализацией произведенной продукции, а также повышением духовного уровня женщин.
В результате, обеспечен высокий коэффициент полезного действия от тренингов, то есть 75 процентов из 43 000 женщин, обученных основам бизнеса, открыли свой собственный бизнес. Женщинами-предпринимателями, прошедшими образовательные курсы, было создано 130 тысяч новых рабочих мест.
Исходя из многолетнего опыта и имеющегося потенциала Ассоциация деловых женщин Узбекистана «Тадбиркор аёл» предлагает реализацию комплексного информационно-образовательного проекта по обучению женщин основам бизнеса. Проект носит название «Программа совершенствования системы бизнес-образования для женщин в Узбекистане в 2018-2020 годах».
Программа состоит из четырех учебных модулей: «Бизнес-планирование и финансовая грамотность», «Эффективное управление бизнесом», «Конкурентоспособность и продвижение продукции на рынке», «Особенности ведения бизнеса в Узбекистане: женщина, семья, бизнес, традиции и современность». Проект будет реализован в тесном сотрудничестве с соответствующими государственными и общественными организациями.
Данная программа будет реализована в 180 районах и городах страны.
С реализацией данного проекта будет оказана практическая помощь 78 000 женщин по основам бизнеса, будет создано более 50 000 новых рабочих мест, обеспечены работой сельские женщины, оказавшиеся в сложной экономической и психологической ситуации, оказана психологическая и экономическая помощь посредством привлечения их в прибыльную деятельность.
С этой точки зрения данный проект имеет важное значение в развитии женского предпринимательства в стране, создании новых рабочих мест, и Ассоциация деловых женщин страны очень надеется на поддержку правительством этого проекта.