Ҳарбий билим юртининг 100 йиллиги тантанали нишонланди
Тошкент олий умумқўшин қўмондонлик билим юрти (ҳозир Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари академияси)нинг ташкил топганига 100 йил тўлгани муносабати билан “Олий ҳарбий таълим муассасасининг Қуролли Кучлар ва Ватан ҳимояси учун офицер қадрлар тайёрлашдаги тарихий ҳиссаси” мавзуида халқаро ҳарбий-илмий анжуман ўтказилди.
Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги масъуллари, МДҲга аъзо мамлакатлар ва бошқа давлатларда истиқомат қилувчи билим юртининг битирувчи-фахрийлари, Ўзбекистондаги хорижий мамлакатлар элчихоналарининг ҳарбий атташелари, Қуролли Кучлар фахрийлари ва ҳарбий хизматчилар иштирок этган тадбирда бир асрлик тарихга эга мазкур ҳарбий билим юрти мамлакатимизда янгича фикрлайдиган, Ватани ва халқига содиқ офицер кадрларни тайёрлашда муҳим ўрин эгаллаётгани алоҳида таъкидланди.
Мазкур ҳарбий таълим муассасаси ХХ аср бошида ташкил этилган. Жумладан, 1900 йил Тошкент кадетлар корпуси, 1915 йил прапоршчиклар мактаби, 1918 йилда эса Туркистон совет қўмондонлиги курслари сифатида кўплаб малакали ҳарбийларни тайёрлаб берган. Таъкидлаш лозимки, 1921 йил 9 февралда Тошкент пиёдалар қўмондонлик таркиби мактаби, деб қайта номланган билим юртида ўзбек, тожик, туркман ва қирғиз миллатига мансуб курсантлар бўлинмаси шакллантирилди. Шу йилнинг 1 апрелидан ўқув дастурига ўзбек тили фани ҳам киритилди.
Иккинчи жаҳон уруши бошланганида билим юртида ўқиш муддати олти ой этиб белгиланди ва 1941 йил ўқитувчи ва курсантлардан иборат бригадалар ташкил этилди. Урушга сафарбар қилинган 8 мингдан ортиқ офицерларнинг 53 нафари қаҳрамон унвонига, мингдан зиёди давлат мукофотига сазовор бўлди. Билим юртида ҳозирги кунга қадар 156 битирув маросими ўтказилган. Битирувчиларнинг икки юздан ортиғи турли даврларда генерал унвонига эга бўлди.

Торжества по случаю празднования 100-летия военного училища
В связи со 100-летием образования Ташкентского высшего общевойскового командного училища (ныне Академия Вооруженных Сил Республики Узбекистан) состоялась международная военно-научная конференция на тему “Исторический вклад высшего военного училища в подготовку офицерских кадров для Вооруженных Сил и защиты Родины”.
На мероприятии, в котором приняли участие ответственные лица Министерства обороны Республики Узбекистан, выпускники-ветераны училища, живущие в странах СНГ и других государствах, военные атташе посольств зарубежных стран в Узбекистане, ветераны Вооруженных Сил, военнослужащие, особо отмечалось, что военное училище, имеющее вековую историю, занимает особое место в подготовке кадровых офицеров, способных по-новому мыслить и верных Родине и народу.
Военное училище было образовано в начале ХХ века. Училищем, которое в 1900 году было Ташкентским кадетским корпусом, в 1915 году - школой прапорщиков, в 1918 году - Туркестанскими советскими командными курсами, подготовлено немало высококвалифицированных военных. Уместно отметить, что 9 февраля 1921 года в училище, переименованном в Ташкентскую пехотную школу командного состава, были сформированы отделения для курсантов узбекской, таджикской, туркменской и киргизской национальностей. С 1 апреля того же года в учебную программу был введен предмет узбекского языка.