“Бухоро-Агро” эркин иқтисодий зонасини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида
Ташқи бозорларда талаб катта бўлган, юқори қўшилган қийматли рақобатбардош маҳсулотлар етиштиришни таъминлайдиган замонавий иссиқхона хўжаликларини ташкил этишга хорижий ва маҳаллий инвестицияларни жалб этиш учун қулай шароитларни шакллантириш, шунингдек, Бухоро вилоятининг ишлаб чиқариш ҳамда ресурс салоҳиятидан комплекс ва самарали фойдаланиш, шу асосда янги иш ўринлари ташкил этиш ҳамда аҳоли даромадларини ошириш мақсадида:
1. Бухоро вилояти ҳокимлиги, Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Иқтисодиёт вазирлиги, Молия вазирлиги, Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси, “Ўзбекозиқовқатхолдинг” ХКнинг Бухоро вилоятида “Бухоро-агро” эркин иқтисодий зонасини (кейинги ўринларда “Бухоро-агро” ЭИЗ деб юритилади) 1-иловага мувофиқ ҳудудлар чегаралари доирасида ташкил этиш тўғрисидаги таклифи қабул қилинсин.
2. Бухоро вилояти ҳокимлиги:
Ўзбекистон Республикаси Ер ресурслари, геодезия, картография ва давлат кадастри давлат қўмитаси билан биргаликда бир ой муддатда “Бухоро-агро” ЭИЗ таркибига киритиладиган ер майдонларининг чегаралари аниқ белгиланишини ва ерларнинг белгиланган тартибда ажратилишини таъминласин;
манфаатдор идоралар билан биргаликда илғор технологияларни қўллаган ҳолда замонавий иссиқхоналар қуриш учун конструкциялар ва жиҳозлар ишлаб чиқаришга ихтисослаштирилган маҳаллий корхоналар ташкил этиш чораларини кўрсин.
3. Қуйидагилар “Бухоро-агро” ЭИЗнинг асосий вазифалари ва фаолияти йўналишлари этиб белгилансин:
замонавий иссиқхона хўжаликларини, жумладан, гидропоника технологияларини қўллаган ҳолда, кластер усули асосида ташкил этиш учун тўғридан-тўғри хорижий ва маҳаллий инвестициялар жалб этиш, шунингдек, замонавий энергия тежовчи иссиқхоналар қуриш учун конструкциялар, жиҳозлар ва бошқа бутловчи буюмлар ишлаб чиқаришни ташкил этиш;
ҳудуднинг ишлаб чиқариш ва ресурс салоҳиятидан самарали фойдаланиш асосида қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини ишлаб чиқаришни кенгайтириш, қайта ишлашни чуқурлаштириш ва уларнинг экспорт ҳажмини ошириш;
қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқаришнинг уруғдан то маҳсулотни бозорга етказиб беришгача бўлган тўлиқ жараёнини ташкил этишни рағбатлантириш;
кўчатзорлар, шунингдек, бирламчи уруғчиликни ташкил этиш учун шароитлар яратиш орқали иссиқхона хўжаликларини талаби катта, юқори ҳосилдорликка эга бўлган қишлоқ хўжалиги экинлари уруғ ва кўчатлари билан таъминлашнинг самарали механизмларини жорий этиш;
логистика хизматлари кўрсатишнинг замонавий инфратузилмасини шакллантириш, қишлоқ хўжалиги ишлаб чиқариш субъектларига улар томонидан етиштирилган маҳсулотлар экспортини ташкил этишда кўмаклашиш;
иссиқхона хўжаликларини ташкил этишда замонавий ресурс тежовчи технологияларни, муқобил иссиқлик энергиялардан фойдаланишни кенг жорий этиш;
ишлаб чиқарилаётган маҳсулотларни стандартлаштириш, сертификатлаштириш ва маркировка қилиш бўйича халқаро стандартларга мувофиқ илмий-ишлаб чиқариш марказлари ташкил этиш ва уларнинг хулосалари халқаро даражада эътироф этилишини таъминлаш чора-тадбирларини кўриш;
иссиқхона хўжаликлари соҳасида юқори малакали мутахассислар тайёрлашда, жумладан, улар томонидан “Бухоро-агро” ЭИЗ ҳудудида фаолият юритаётган корхоналарда ишлаб чиқариш амалиётини ўташда иштирок этиш.
“Бухоро-агро” ЭИЗ таркибига киритилган ер майдонлари Бухоро вилояти Эркин иқтисодий зоналар ва кичик саноат зоналари маъмурий кенгашининг бевосита тасарруфида бўлади;
“Бухоро-агро” ЭИЗнинг фаолият кўрсатиш муддати у ташкил этилган кундан бошлаб, мазкур муддатни кейинчалик узайтириш имконияти билан 30 йилни ташкил қилади;
“Бухоро-агро” ЭИЗнинг фаолият кўрсатиши муддати мобайнида унинг ҳудудида алоҳида солиқ ва божхона режимлари амал қилади;
“Бухоро-агро” ЭИЗ иштирокчиси мақоми Бухоро вилояти Эркин иқтисодий зоналар ва кичик саноат зоналари маъмурий кенгашининг қарори билан берилади.
5. Бухоро вилояти Эркин иқтисодий зоналар ва кичик саноат зоналари маъмурий кенгаши:
а) бир ой муддатда “Бухоро-агро” ЭИЗ дирекциясини ва унинг фаолиятини ташкил этиш чора-тадбирларини кўрсин;
б) Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт вазирлиги, Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси, Хусусийлаштирилган корхоналарга кўмаклашиш ва рақобатни ривожлантириш давлат қўмитаси, Савдо-саноат палатаси, “Ўзбекозиқовқатхолдинг” ХК ва тижорат банклари билан биргаликда:
“Бухоро-агро” ЭИЗ ҳудудида лойиҳалар амалга ошириш учун тадбиркорлик субъектлари жалб этилишини, улар билан тизимли ишлар олиб борилишини, шунингдек, лойиҳаларни “Бухоро-агро” ЭИЗ ҳудудига жойлаштириш бўйича инвестицион буюртмаларнинг сифатли ва ўз вақтида кўриб чиқилишини;
тадбиркорлик субъектларига “Бухоро-агро” ЭИЗ ҳудудида амалга оширилиши режалаштирилаётган инвестиция лойиҳаларининг бизнес-режаларини ишлаб чиқишда кўмаклашишни таъминласин.
6. “Бухоро-агро” ЭИЗ дирекцияси эркин иқтисодий зонанинг бутун фаолият кўрсатиши даврида асосий фаолият тури бўйича солиқлар ва давлат мақсадли жамғармаларига мажбурий ажратмалар тўлашдан озод қилинсин.
7. “Бухоро-агро” ЭИЗ қатнашчиларига Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2016 йил 26 октябрдаги “Эркин иқтисодий зоналар фаолиятини фаоллаштириш ва кенгайтиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ–4853-сон Фармонининг 3, 4 ва 5-бандлари қоидалари татбиқ этилсин.
8. “Бухоро-агро” ЭИЗ ҳудудида замонавий иссиқхона хўжаликларини ташкил этишга доир тадбирларни мувофиқлаштириш ва амалга оширишга кўмаклашиш бўйича комиссия таркиби 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Комиссиянинг (С.Холмуродов) асосий вазифалари этиб қуйидагилар белгилансин:
мазкур қарорда назарда тутилган тадбирларни амалга ошириш бўйича масъул ижрочилар фаолиятини мувофиқлаштириш, шунингдек, ушбу тадбирларнинг самарали, сифатли ва ўз вақтида бажарилишини ташкил этиш;
“Бухоро-агро” ЭИЗ ҳудудида амалга оширилаётган лойиҳаларни молиялаштириш учун хорижий инвестицияларни, донор мамлакатларнинг, халқаро молия институтларининг кредитлари ва грантларини жалб этиш;
“Бухоро-агро” ЭИЗ ҳудудида лойиҳалар амалга ошириш учун хорижий ва маҳаллий инвесторлар излашга ҳамда жалб этишга кўмаклашиш, улар билан музокаралар олиб бориш, шунингдек, уларга ўз фаолиятини ташкил этишда зарур ёрдам ва кўмак кўрсатиш.
9. Белгилансинки, “Бухоро-агро” ЭИЗ ҳудудида амалга ошириладиган лойиҳаларни молиялаштириш халқаро молия институтлари, лойиҳа ташаббускорлари маблағлари, жумладан, тўғридан-тўғри инвестициялар, шунингдек, тижорат банклари кредитлари ва қонун ҳужжатларида тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан амалга оширилади.
Бунда лойиҳа ташаббускорининг лойиҳани амалга ошириш учун жалб этилаётган ўз маблағлари миқдори тегишли лойиҳа умумий қийматининг 25 фоизидан кам бўлиши мумкин эмас.
10. “Бухоро-агро” ЭИЗ ҳудудида ташкил этилган корхоналарга Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 6 январдаги “Озиқ-овқат, чарм-пойабзал ва фармацевтика саноатида инвестиция лойиҳаларини молиялаштириш манбаларини кенгайтириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ–2718-сон қарорида белгиланган кредитлар тақдим этиш тартиби ва шартлари татбиқ этилиши белгилансин.
12. Ўзбекистон Республикаси Ташқи иқтисодий фаолият миллий банки, “Ўзсаноатқурилишбанк” АТБ, “Асака” АТБ ва бошқа тижорат банкларига лойиҳа ташаббускорларида гаров таъминоти етарли бўлмаган ёки мавжуд бўлмаган ҳолларда уларга технологик ускуналарни лизинг асосида харид қилиш имкониятини бериш тавсия этилсин.
13. Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирлиги, Автомобиль йўллари давлат қўмитаси, “Ўзбекэнерго” АЖ, “Ўзтрансгаз” АЖ “Бухоро-агро” ЭИЗ дирекцияси билан биргаликда “Бухоро-агро” ЭИЗ ҳудудини, шунингдек, унинг иштирокчилари ишлаб чиқариш майдонларини ташқи йўл-транспорт ва муҳандислик-коммуникация инфратузилмаси билан кафолатли таъминласин.
14. Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт вазирлиги ва Молия вазирлиги:
Қурилиш вазирлиги, Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирлиги, Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, Автомобиль йўллари давлат қўмитаси, “Ўзбекэнерго” АЖ, “Ўзтрансгаз” АЖ, “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ, Бухоро вилояти ҳокимлиги билан биргаликда уч ой муддатда “Бухоро-агро” ЭИЗ ҳудудида транспорт, ишлаб чиқариш ва муҳандислик-коммуникация инфратузилмасини жадал ривожлантириш дастурини тасдиқлаш учун Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига киритсин;
Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси билан биргаликда ҳар йили Ўзбекистон Республикасини ривожлантириш давлат дастури параметрларини шакллантиришда “Бухоро-агро” ЭИЗнинг белгиланган тартибда тасдиқланган бош режаси асосида транспорт, ишлаб чиқариш ва муҳандислик-коммуникация инфратузилмасини ривожлантириш учун капитал қўйилмалар лимитларини ҳамда зарур марказлаштирилган инвестициялар ажратилишини назарда тутсин.
15. Ўзбекистон Республикаси Қурилиш вазирлиги ва Бухоро вилояти ҳокимлигининг:
Бухоро вилояти ҳокимлигининг “Ягона буюртмачи хизмати” инжиниринг компаниясини “Бухоро-агро” ЭИЗнинг бош режасини ишлаб чиқиш, шунингдек, йўл-транспорт ва муҳандислик-коммуникация инфратузилмасини қуриш ҳамда реконструкция қилиш бўйича буюртмачи этиб;
“Қишлоқ қурилиш лойиҳа” МЧЖни “Бухоро-агро” ЭИЗнинг бош режасини ишлаб чиқиш бўйича бош лойиҳалаш ташкилоти этиб белгилаш тўғрисидаги таклифига розилик берилсин.
16. Бухоро вилояти ҳокимлигининг “Ягона буюртмачи хизмати” инжиниринг компанияси “Қишлоқ қурилиш лойиҳа” МЧЖ билан биргаликда икки ой муддатда “Бухоро-агро” ЭИЗнинг бош режаси лойиҳаси ишлаб чиқилишини ҳамда Бухоро вилояти Эркин иқтисодий зоналар ва кичик саноат зоналари маъмурий кенгаши билан келишилган ҳолда белгиланган тартибда тасдиқлаш учун киритилишини таъминласин.
17. Ўзбекистон автомобиль транспорти агентлиги, “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ, Давлат божхона қўмитаси Бухоро вилояти ҳокимлиги билан биргаликда бир ой муддатда “Бухоро-агро” ЭИЗ иштирокчиларига ўз вақтида ва сифатли хизмат кўрсатиш учун логистика марказларини ҳамда божхона постларини қуриш юзасидан Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
18. Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги:
Ўзбекистон Республикасининг Туркия Республикаси, Корея Республикаси, Германия Федератив Республикаси, Испания Қироллиги, Исроил давлати, Россия Федерацияси, Хитой Халқ Республикасидаги элчихоналар ҳамда республиканинг хорижий давлатлардаги бошқа дипломатик ваколатхоналари зиммасига “Бухоро-агро” ЭИЗ ҳудудида лойиҳалар, жумладан, замонавий энергия тежовчи иссиқхона хўжаликларини ташкил этиш бўйича лойиҳалар амалга ошириш учун хорижий инвесторлар, шунингдек, хорижий кредит линияларини жалб этишга кўмаклашиш мажбуриятини юкласин;
Бухоро вилояти ҳокимлигининг буюртмаларига биноан “Бухоро-агро” ЭИЗ ҳудудида яратиладиган замонавий иссиқхона хўжаликларини ташкил этиш бўйича ишга жалб қилинадиган хорижий мутахассислар учун кириш визалари консуллик ҳамда бошқа йиғимлар ундирилмасдан, белгиланган тартибда расмийлаштирилишини таъминласин.
19. Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги Бухоро вилояти ҳокимлигининг буюртмаларига биноан “Бухоро-агро” ЭИЗ ҳудудида яратиладиган замонавий иссиқхона хўжаликларини ташкил этиш бўйича ишга жалб қилинадиган хорижий мутахассисларга давлат божлари ундирилмасдан кўп марталик визалар берилиши ва узайтирилишини, шунингдек, уларнинг яшаш жойида вақтинчалик рўйхатдан ўтказилиши ҳамда вақтинчалик рўйхатдан ўтказиш муддати узайтирилишини белгиланган тартибда таъминласин.
20. Ўзбекистон Республикаси Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги Бухоро вилояти ҳокимлигининг буюртмаларига биноан “Бухоро-агро” ЭИЗ ҳудудида ташкил этиладиган корхоналарда, жумладан, иссиқхона хўжаликларида ишлаш мақсадида республикага хорижий мутахассисларни жалб этиш учун белгиланган тартибда рухсатномалар берилишини (муддати узайтирилишини), шунингдек, уларга Ўзбекистон Республикаси ҳудудида меҳнат фаолияти ҳуқуқига тасдиқномалар берилишини (муддати узайтирилишини) таъминласин.
21. Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги:
а) Фанлар академияси, Инновацион ривожланиш вазирлиги, “Ўзбекозиқовқатхолдинг” ХК, “Энергия тежаш миллий компанияси” АЖ билан биргаликда икки ой муддатда замонавий энергия тежовчи иссиқхона комплексларини (иссиқхоналарни) улар жойлашган ҳудуднинг (жойнинг) ўзига хос хусусиятларидан, иссиқхонанинг ихтисослашувидан ҳамда иссиқхона хўжалиги самарадорлигига таъсир этувчи бошқа омиллардан келиб чиққан ҳолда мақбул шароитларда ташкил этиш юзасидан тавсиялар ишлаб чиқсин;
б) Фанлар академияси, Инновацион ривожланиш вазирлиги ва Тошкент давлат аграр университети билан биргаликда:
бир ой муддатда иссиқхона хўжаликлари раҳбарлари ва мутахассислари учун иссиқхона хўжаликларини бошқариш, жумладан, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштириш ҳамда экспорт қилиш масалалари юзасидан туркум ўқув семинарларини ташкил этсин;
замонавий иссиқхона хўжаликларини ташкил этиш ва ривожлантириш соҳасидаги илмий-тадқиқот ишларини ҳамда инновацион ишланмаларни рағбатлантириш, шунингдек, хорижий мамлакатларнинг мазкур йўналишдаги илғор тажрибаси асосида мутахассисларнинг малакасини оширишни ташкил этиш чораларини кўрсин.
22. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Ўзбекистон нефть маҳсулотлари ва газдан фойдаланишни назорат қилиш давлат инспекцияси, Электр энергетикада назорат бўйича давлат инспекцияси манфаатдор идоралар билан биргаликда икки ой муддатда иссиқхона хўжаликларида энергия ресурсларидан фойдаланиш самарадорлиги ва оқилоналигини ўрганиш мақсадида уларни жойига чиққан ҳолда вилоятлар ва туманлар (шаҳарлар) кесимида атрофлича инвентаризациядан ўтказсин, унинг натижалари юзасидан Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига мазкур йўналишдаги ишларни такомиллаштириш бўйича таклифлар билан бирга ҳисобот киритсин.
23. Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси Адлия вазирлиги ва бошқа манфаатдор идоралар билан биргаликда бир ой муддатда қонун ҳужжатларига мазкур қарордан келиб чиқадиган ўзгартиш ва қўшимчалар тўғрисида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
24. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов, Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосарлари С.Р.Холмуродов, З.Т.Мирзаев ва Бухоро вилояти ҳокими Ў.И.Барноев зиммасига юклансин.

О мерах по созданию свободной экономической зоны «Бухоро-Агро»
В целях формирования благоприятных условий по привлечению иностранных и отечественных инвестиций для создания современных тепличных хозяйств, обеспечивающих выращивание конкурентоспособной продукции с высокой добавленной стоимостью, востребованной на внешних рынках, а также комплексного и эффективного использования производственного и ресурсного потенциала Бухарской области, организации на этой основе новых рабочих мест и повышения доходов населения:
1. Принять предложение хокимията Бухарской области, Министерства сельского хозяйства, Министерства экономики, Министерства финансов, Государственного комитета Республики Узбекистан по инвестициям, ХК «Узбекозиковкатхолдинг» о создании в Бухарской области свободной экономической зоны «Бухоро-агро» (далее – СЭЗ «Бухоро-агро») с границами ее территории согласно приложению № 1.
2. Хокимияту Бухарской области совместно с:
Государственным комитетом Республики Узбекистан по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру в месячный срок обеспечить четкое определение границ и отвод в установленном порядке земельных участков, включаемых в состав СЭЗ «Бухоро-агро»;
заинтересованными ведомствами принять меры по организации местных специализированных предприятий по производству конструкций и оборудования для строительства современных теплиц с применением передовых технологий.
3. Определить основными задачами и направлениями деятельности СЭЗ «Бухоро-агро»:
привлечение прямых иностранных и отечественных инвестиций для создания современных тепличных хозяйств, в том числе с применением технологии гидропоники, на основе кластерной формы, а также организации производства конструкций, оборудования и других комплектующих изделий для строительства современных энергосберегающих теплиц;
расширение производства, углубление переработки и увеличение объемов экспорта сельскохозяйственной продукции на основе эффективного использования производственного и ресурсного потенциалов региона;
стимулирование организации полного цикла производства сельскохозяйственной продукции – от семян до поставки продукции на рынок;
внедрение эффективных механизмов обеспечения тепличных хозяйств семенами, рассадой и саженцами высокоурожайных сортов сельскохозяйственных культур, востребованных на внешних рынках, путем создания условий для организации питомников рассады и саженцев, а также первичного семеноводства;
формирование современной инфраструктуры оказания услуг логистики, содействие субъектам сельскохозяйственного производства в организации экспорта производимой ими продукции;
широкое внедрение современных ресурсосберегающих технологий, альтернативных источников энергии в организацию тепличного хозяйства;
создание научно-производственных центров по стандартизации, сертификации и маркировке производимой продукции в соответствии с международными стандартами и с принятием мер по обеспечению международного признания их заключений;
участие в подготовке высококвалифицированных специалистов в сфере тепличного хозяйства, в том числе в прохождении ими производственной практики на предприятиях, осуществляющих деятельность на территории СЭЗ «Бухоро-агро».
земельные участки, включенные в состав СЭЗ «Бухоро-агро», находятся в прямом ведении Административного совета свободных экономических зон и малых промышленных зон Бухарской области;
срок функционирования СЭЗ «Бухоро-агро» составляет 30 лет с момента ее создания с возможностью последующего продления данного срока;
в течение срока функционирования СЭЗ «Бухоро-агро» на ее территории действуют особые налоговый и таможенный режимы;
статус участника СЭЗ «Бухоро-агро» предоставляется решением Административного совета свободных экономических зон и малых промышленных зон Бухарской области.
5. Административному совету свободных экономических зон и малых промышленных зон Бухарской области:
а) в месячный срок принять меры по созданию и организации деятельности дирекции СЭЗ «Бухоро-агро»;
б) совместно с Министерством экономики, Государственным комитетом по инвестициям, Государственным комитетом по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции, Торгово-промышленной палатой Республики Узбекистан, ХК «Узбекозиковкатхолдинг» и коммерческими банками в установленном порядке обеспечить:
привлечение к реализации проектов на территории СЭЗ «Бухоро-агро» субъектов предпринимательства, проведение системной работы с ними, а также качественное и своевременное рассмотрение инвестиционных заявок на размещение проектов на территории СЭЗ «Бухоро-агро»;
оказание содействия субъектам предпринимательства в разработке бизнес-планов инвестиционных проектов, планируемых к реализации на территории СЭЗ «Бухоро-агро».
6. Освободить дирекцию СЭЗ «Бухоро-агро» по основному виду деятельности от уплаты налогов и обязательных отчислений в государственные целевые фонды на весь период ее функционирования.
7. Распространить на участников СЭЗ «Бухоро-агро» положения пунктов 3, 4 и 5 Указа Президента Республики Узбекистан от 26 октября 2016 года № УП-4853 «О дополнительных мерах по активизации и расширению деятельности свободных экономических зон».
8. Утвердить состав Комиссии по координации и содействию в реализации мероприятий по организации современных тепличных хозяйств на территории СЭЗ «Бухоро-агро» согласно приложению № 2.
Определить основными задачами Комиссии (Холмуродов С.):
координацию деятельности ответственных исполнителей по реализации мероприятий, предусмотренных настоящим постановлением, а также организацию их эффективного, качественного и своевременного исполнения;
привлечение иностранных инвестиций, кредитов и грантов стран-доноров, международных финансовых институтов для финансирования проектов, реализуемых на территории СЭЗ «Бухоро-агро»;
содействие в поиске и привлечении иностранных и отечественных инвесторов для реализации проектов на территории СЭЗ «Бухоро-агро», проведение с ними переговоров, а также оказание им необходимой помощи и содействия при организации их деятельности.
9. Определить, что финансирование проектов, реализуемых на территории СЭЗ «Бухоро-агро», осуществляется за счет средств международных финансовых институтов, инициаторов проектов, в том числе прямых инвестиций, а также кредитов коммерческих банков и иных источников, не запрещенных законодательством.
При этом размер собственных средств инициатора проекта, привлекаемых на его реализацию, не может быть менее 25 процентов от общей стоимости соответствующего проекта.
10. Установить, что на предприятия, организованные на территории СЭЗ «Бухоро-агро», распространяются порядок и условия предоставления кредитов, определенные постановлением Президента Республики Узбекистан от 6 января 2017 года № ПП-2718 «О мерах по расширению источников финансирования инвестиционных проектов в пищевой, кожевенно-обувной и фармацевтической промышленности».
12. Рекомендовать Национальному банку внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан, АКБ «Узпромстройбанк», АКБ «Асака» и другим коммерческим банкам при недостаточности или отсутствии залогового обеспечения у инициаторов проектов предоставлять им возможность приобретения технологического оборудования в лизинг.
13. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций, Министерству жилищно-коммунального обслуживания, Государственному комитету Республики Узбекистан по автомобильным дорогам, АО «Узбекэнерго», АО «Узтрансгаз» совместно с дирекцией СЭЗ «Бухоро-агро» обеспечить гарантированную подводку к территории СЭЗ «Бухоро-агро», а также производственным площадкам ее участников внешней дорожно-транспортной и инженерно-коммуникационной инфраструктуры.
14. Министерству экономики и Министерству финансов Республики Узбекистан совместно с:
Министерством строительства, Министерством жилищно-коммунального обслуживания, Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций, Государственным комитетом по автомобильным дорогам, АО «Узбекэнерго», АО «Узтрансгаз», АО «Узбекистон темир йуллари», хокимиятом Бухарской области в трехмесячный срок внести для утверждения в Кабинет Министров Республики Узбекистан программу опережающего развития транспортной, производственной и инженерно-коммуникационной инфраструктуры на территории СЭЗ «Бухоро-агро»;
Государственным комитетом по инвестициям ежегодно при формировании параметров Государственной программы развития Республики Узбекистан предусматривать лимиты капитальных вложений и выделение необходимых централизованных инвестиций для развития транспортной, производственной и инженерно-коммуникационной инфраструктуры СЭЗ «Бухоро-агро» на основе ее генерального плана, утвержденного в установленном порядке.
15. Согласиться с предложениями Министерства строительства Республики Узбекистан и хокимията Бухарской области об определении:
заказчиком по разработке генерального плана, а также по строительству и реконструкции дорожно-транспортной и инженерно-коммуникационной инфраструктуры СЭЗ «Бухоро-агро» инжиниринговой компании «Служба единого заказчика» при хокимияте Бухарской области;
генеральной проектной организацией по разработке генерального плана СЭЗ «Бухоро-агро» проектно-изыскательского института ООО «Кишлок курилиш лойиха».
16. Инжиниринговой компании «Служба единого заказчика» при хокимияте Бухарской области совместно с ООО «Кишлок курилиш лойиха» в двухмесячный срок обеспечить разработку и по согласованию с Административным советом свободных экономических зон и малых промышленных зон Бухарской области внесение на утверждение проекта генерального плана СЭЗ «Бухоро-агро» в установленном порядке.
17. Узбекскому агентству автомобильного транспорта, АО «Узбекистон темир йуллари», Государственному таможенному комитету совместно с хокимиятом Бухарской области в месячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения по созданию логистических центров и таможенных постов для своевременного и качественного обслуживания участников СЭЗ «Бухоро-агро».
18. Министерству иностранных дел:
возложить на посольства Республики Узбекистан в Турецкой Республике, Республике Корея, Федеративной Республике Германия, Королевстве Испания, Государстве Израиль, Российской Федерации, Китайской Народной Республике и другие дипломатические представительства республики за рубежом обязанности по содействию в привлечении иностранных инвесторов, а также иностранных кредитных линий для реализации проектов, в том числе по созданию современных энергосберегающих тепличных хозяйств на территории СЭЗ «Бухоро-агро»;
по заявкам хокимията Бухарской области обеспечить в установленном порядке оформление въездных виз для иностранных специалистов, привлекаемых на работу по организации современных тепличных хозяйств, создаваемых на территории СЭЗ «Бухоро-агро», без взимания консульских и иных сборов.
19. Министерству внутренних дел по заявкам хокимията Бухарской области обеспечить в установленном порядке выдачу и продление многократных виз, а также временную прописку и ее продление по месту проживания в Республике Узбекистан иностранных специалистов, привлекаемых на работу по организации современных тепличных хозяйств, создаваемых на территории СЭЗ «Бухоро-агро», без взимания государственной пошлины.
20. Министерству занятости и трудовых отношений по заявкам хокимията Бухарской области обеспечить выдачу (продление) в установленном порядке разрешений на привлечение в республику иностранных специалистов для работы на предприятиях, в том числе в тепличных хозяйствах, создаваемых на территории СЭЗ «Бухоро-агро», а также выдачу (продление) им подтверждений на право трудовой деятельности на территории Республики Узбекистан.
21. Министерству сельского хозяйства:
а) совместно с Академией наук, Министерством инновационного развития Республики Узбекистан, ХК «Узбекозиковкатхолдинг», АО «Национальная энергосберегающая компания» в двухмесячный срок разработать рекомендации по созданию современных энергосберегающих тепличных комплексов (теплиц) с оптимальными условиями в зависимости от особенностей региона (места) их расположения, специализации теплицы и других факторов, влияющих на эффективность тепличного хозяйства;
б) совместно с Академией наук, Министерством инновационного развития Республики Узбекистан и Ташкентским государственным аграрным университетом:
в месячный срок организовать для руководителей и специалистов тепличных хозяйств цикл учебных семинаров по вопросам управления тепличными хозяйствами, в том числе производства и экспорта сельскохозяйственной продукции;
принять меры по стимулированию научно-исследовательских работ и инновационных разработок в области создания и развития современных тепличных хозяйств, а также по организации повышения квалификации специалистов на основе передового опыта зарубежных стран в данной сфере.
22. Узбекской государственной инспекции по контролю за использованием нефтепродуктов и газа при Кабинете Министров, Государственной инспекции по надзору в электроэнергетике совместно с заинтересованными ведомствами в двухмесячный срок с выездом на места провести в разрезе областей и районов (городов) тщательную инвентаризацию действующих тепличных хозяйств с целью изучения эффективности и рациональности использования в них энергоресурсов, по итогам внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан отчет с предложениями по совершенствованию работы в данном направлении.
23. Государственному комитету по инвестициям совместно с Министерством юстиции и другими заинтересованными ведомствами в месячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
24. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителей Премьер-министра Республики Узбекистан Холмуродова С. Р., Мирзаева З. Т., Генерального прокурора Республики Узбекистан Муродова О. Б. и хокима Бухарской области Барноева У. И.