Ўзбекистон Ҳукумати делегациясининг Афғонистонга ташрифи тўғрисида
2018 йилнинг 8-9 июль кунлари Афғонистон Ислом Республикасида амалий ташриф билан бўлган Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов бошчилигидаги Ҳукумат делегацияси Кабул шаҳрида Афғонистон Ҳукумати Ижрочи Раиси Абдулла Абдулла, Хавфсизлик кенгаши раҳбари Муҳаммад Ҳаниф Атмар, Ташқи ишлар вазири Салаҳиддин Раббани, Афғонистоннинг собиқ Президенти Ҳамид Карзай ва бошқа нуфузли жамоатчилик ва сиёсат арбоблари билан учрашувлар ўтказди.
Учрашувларда Афғонистондаги вазият ҳамда тинчлик жараёни, мамлакатни янада ривожлантириш масалалари бўйича кенг миллий бирдамликка эришиш истиқболлари юзасидан фикр алмашилди.
Ўзбекистон делегациясининг ташрифи доирасида Ўзбекистон Республикаси Ташқи савдо вазири Жамшид Ходжаев томонидан Кабул шаҳрида Афғонистоннинг қатор вазирлик ва идоралари раҳбарлари билан икки томонлама музокаралар ўтказилди ва ўзаро манфаатли лойиҳаларни тадбиқ этиш, қўшма ишлаб чиқаришни йўлга қўйишнинг амалий жиҳатлари ҳамда Ўзбекистон-Афғонистон иқтисодий кун тартибидаги бошқа масалалар муҳокама қилинди.

Uzbekistan government delegation visited Afghanistan
On July 8-9, 2018, the government delegation of the Republic of Uzbekistan led by the Minister of Foreign Affairs Abdulaziz Kamilov, who paid a working visit to the Islamic Republic of Afghanistan, held meetings with the Chief Executive of the Islamic Republic of Afghanistan Abdullah Abdullah, the head of the National Security Council Mohammad Hanif Atmar, the Minister of Foreign Affairs Salahuddin Rabbani, former President of the IRA Hamid Karzai and other authoritative public and political figures of Afghanistan, in Kabul.
According to the Ministry of Foreign Affairs, at the meetings, views were exchanged on the situation in Afghanistan, prospects for peace process, achievement of a broad national consensus on the issues of development of the country.
During the visit of Uzbekistan delegation, the Minister for Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan Jamshid Khodjayev held meetings in Kabul with the heads of ministries and departments of Afghanistan, during which practical aspects of implementation of mutually beneficial long-term projects, establishment of joint ventures and other issues of Uzbekistan – Afghanistan economic agenda were discussed.