Ўзбекистон Ҳукумати делегациясининг Афғонистонга ташрифи тўғрисида
2018 йилнинг 8-9 июль кунлари Афғонистон Ислом Республикасида амалий ташриф билан бўлган Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов бошчилигидаги Ҳукумат делегацияси Кабул шаҳрида Афғонистон Ҳукумати Ижрочи Раиси Абдулла Абдулла, Хавфсизлик кенгаши раҳбари Муҳаммад Ҳаниф Атмар, Ташқи ишлар вазири Салаҳиддин Раббани, Афғонистоннинг собиқ Президенти Ҳамид Карзай ва бошқа нуфузли жамоатчилик ва сиёсат арбоблари билан учрашувлар ўтказди.
Учрашувларда Афғонистондаги вазият ҳамда тинчлик жараёни, мамлакатни янада ривожлантириш масалалари бўйича кенг миллий бирдамликка эришиш истиқболлари юзасидан фикр алмашилди.
Ўзбекистон делегациясининг ташрифи доирасида Ўзбекистон Республикаси Ташқи савдо вазири Жамшид Ходжаев томонидан Кабул шаҳрида Афғонистоннинг қатор вазирлик ва идоралари раҳбарлари билан икки томонлама музокаралар ўтказилди ва ўзаро манфаатли лойиҳаларни тадбиқ этиш, қўшма ишлаб чиқаришни йўлга қўйишнинг амалий жиҳатлари ҳамда Ўзбекистон-Афғонистон иқтисодий кун тартибидаги бошқа масалалар муҳокама қилинди.

Визит правительственной делегации Узбекистана в Афганистан
8-9 июля 2018 года правительственная делегация Республики Узбекистан во главе с Министром иностранных дел Абдулазизом Камиловым, посетившая с рабочим визитом Исламскую Республику Афганистан, провела в г.Кабуле встречи с Исполнительным Председателем Правительства Афганистана Абдуллой Абдуллой, руководителем Совета безопасности Мухаммадом Ханифом Атмаром, Министром иностранных дел Салахиддином Раббани, бывшим Президентом ИРА Хамидом Карзаем и другими авторитетными общественно-политическими деятелями Афганистана.
На встречах состоялся обмен мнениями относительно ситуации в Афганистане, перспектив мирного процесса, достижения широкого национального консенсуса по вопросам дальнейшего развития страны.
В рамках пребывания узбекской делегации Министр внешней торговли Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев провел в г.Кабуле ряд двусторонних переговоров с руководителями министерств и ведомств Афганистана, в ходе которых обсуждались практические аспекты реализации взаимовыгодных долгосрочных проектов, создания совместных производств и другие вопросы узбекско-афганской экономической повестки дня.