Адлия вазирлиги маиший зўрлик ишлатишнинг олдини олишга қаратилган қонун лойиҳасини ишлаб чиқади
Бу ҳақда 2018 йилнинг 6 июль куни вазирлик томонидан ташкил этилган “Адлия ахбороти” номли брифингда маълум қилинди.
Брифингда янги қабул қилинган 3 та Ўзбекистон Республикасининг Қонуни, Президентнинг 3 та фармони, 6 та қарори ва 6 та Вазирлар Маҳкамаси қарорларнинг мазмун-моҳияти бўйича тушунтириш берилди.
Хусусан, Ўзбекистон Республикасининг “Ўзбекистон Республикаси билан Туркия Республикаси ўртасида экстрадиция тўғрисидаги Битимни ратификация қилиш ҳақида”ги, “Жамоат жойларида чилим ва электрон сигареталар чекишни чеклаш тўғрисида”ги, “Медиация тўғрисида”ги Қонунлари, Президентнинг “Обод маҳалла” дастури тўғрисида”ги, “Ўзбекистон Республикасининг солиқ сиёсатини такомиллаштириш концепцияси тўғрисидаги”ги, “Иш ҳақи, пенсиялар, стипендиялар ва нафақалар миқдорини ошириш тўғрисида”ги фармонлари ҳамда бошқа норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар ҳақида маълумотлар берилди.
Хусусан, 2018 йил 2 июлда Президент томонидан имзоланган “Жамоат жойларида чилим ва электрон сигареталар чекишни чеклаш тўғрисида”ги қонунга кўра, чилим ва электрон сигареталарни бир қатор жамоат жойларида чекиш тақиқланди:
кинотеатрларда, театрларда, циркларда, концерт, кўрик ва кўргазма залларида ҳамда оммавий дам олиш учун мўлжалланган бошқа ёпиқ иншоотларда;
клубларда, дискотекаларда, компьютер залларида, Интернет жаҳон ахборот тармоғидан фойдаланиш бўйича хизматлар кўрсатиш учун жиҳозланган хоналарда ёхуд бошка кўнгилочар (бўш вақт ўтказиладиган) жойлар ва ҳ.к.
Шунингдек, қонун билан чилим ва электрон сигареталар чекишни реклама қилиш тақиқланди.
Брифингда Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 27 июнда қабул қилинган “Обод маҳалла” дастурининг асосий параметрларини тасдиқлаш ва уларнинг ижросини таъминлаш масалалари тўғрисида”ги қарори хусусида ҳам тўхталинди.
Қарорга мувофиқ, “Обод маҳалла” дастури доирасида 2018-2019 йилларда республика бўйича 220 та маҳаллада қурилиш, таъмирлаш ва ободонлаштириш ишлари амалга оширилади.
Хусусан, Дастурга тушган маҳаллаларда 112 та маҳалла гузари, 133 та якка хусусий кўп қаватли уйлар, 804 та болалар майдончаси, 49 та боғча, 15 та тиббиёт муассасаси, 93 та ҳаммом, 198 та савдо мажмуаси, 1 та мактаб қурилади.
Брифингдан сўнг ОАВ учун ташкил этилган матбуот анжуманида давлатимиз раҳбарининг 2018 йил 3 июлда қабул қилинган “Ижтимоий реабилитация қилиш ва мослаштириш, шунингдек, оилавий-маиший зўрлик ишлатишнинг олдини олиш тизимини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори юзасидан батафсил тўхталиб ўтилди.
Жумладан, Қарорга мувофиқ, ижтимоий реабилитация қилиш ва мослаштириш, шунингдек, оилавий-маиший зўрлик ишлатишнинг олдини олиш буйича амалий чора-тадбирлар дастури тасдиқланди.
Зўрлик ишлатишдан жабр кўрган шахсларни реабилатация қилиш ва мослаштириш ҳамда ўз жонига қасд қилишнинг олдини олиш республика маркази ташкил этилди. Босқичма босқич вилоят, туман (шаҳар)ларда марказ фаолиятини ташкил этилади.
Оғир ижтимоий аҳволда қолган, шу жумладан оилавий муаммолар ва турмушида зўрлик ишлатилишига дуч келган шахсларга аноним тарзда шошилинч тиббий, рухий, ижтимоий, педагогик, ҳуқукий ва бошқа ёрдам кўрсатиш Марказнинг асосий вазифаси ҳисобланади.
Шу билан бирга, мазкур Қарорга асосан, Адлия вазирлигига “Маиший зўрлик ишлатишнинг олдини олиш тўғрисида”ги Қонун лойиҳасини ишлаб чиқиш вазифаси юклатилганлиги соҳа мутахассислари томонидан қайд этилди.
Бундан ташқари, анжуманда 2018 йил 3 июлда Президент томонидан имзоланган “Медиация тўғрисида”ги қонун бўйича иштирокчиларга маълумотлар берилди.
Қонунга кўра, медиация бу келиб чиққан низони тарафлар ўзаро мақбул қарорга эришиши учун уларнинг ихтиёрий розилиги асосида медиатор, яъни медиацияни амалга ошириш учун тарафлар томонидан жалб этиладиган шахс кўмагида ҳал қилиш усулидир.
Тадбир давомида ОАВ вакиллари ўзларини қизиқтирган саволлар билан соҳа мутахассисларига мурожаат қилиб жавоб олишди.

Министерством юстиции будет разработан проект закона по профилактике бытового насилия
В целях доведения до населения сути, содержания и значения законодательных актов 6 июля сего года состоялся брифинг на тему «Адлия ахбороти» (“Юстиция информирует”).
В брифинге даны разъяснения по 3 Законам Республики Узбекистан, 3 указам, 6 постановлениям Президента и постановлениям Кабинета Министров.
В частности, дана информация о Законах Республики Узбекистан “О ратификации Соглашения между Республикой Узбекистан и Турецкой Республикой об экстрадиции”, “Об ограничении курения кальяна и электронных сигарет в общественных местах”, “О медиации”, Указах и постановлениях Президента О программе “Обод махалла”, “О концепции по совершенствованию налоговой политики Республики Узбекистан”, “О повышении размеров заработной платы, пенсий, стипендий и пособий” и других нормативно-правовых документах.
В частности, в соответствии с подписанным Президентом Законом “Об ограничении курения кальяна и электронных сигарет в общественных местах” от 2 июля 2018 года курение кальянов и электронных сигарет не допускается:
в кинотеатрах, театрах, цирках, концертных, смотровых и выставочных залах и иных крытых сооружениях, предназначенных для массового отдыха;
в клубах, на дискотеках, в компьютерных залах, помещениях, оборудованных для предоставления услуг доступа к всемирной информационной сети Интернет, либо в иных местах развлечений (досуга) и т.д;
Вместе с тем, законом запрещается реклама курения кальянов и электронных сигарет.
На брифинге речь также шла о постановлении Президента Республики Узбекистан “О вопросах утверждения основных параметров программы “Обод махалла” и обеспечения их реализации” от 27 июня 2018 года.
Согласно постановлению, в рамках программы “Обод махалла” в 2018-2019 годах в 220 махаллях республики будет осуществлена работа по строительству, ремонту и благоустройству.
В частности, во внесенных в программу махаллях будут построены 112 махаллинских гузаров, 133 индивидуальных частных многоэтажных домов, 804 детских площадок, 49 детских садов, 15 медицинских учреждений, 93 бань, 198 торговых комплексов, 1 школа.
После брифинга для СМИ была организована пресс-конференция, в ходе которой подробно говорилось о постановлении главы государства “О мерах по совершенствованию системы социальной реабилитации и адаптации, а также профилактики семейно-бытового насилия” от 3 июля 2018 года.
В том числе, согласно постановлению утверждена программа практических мероприятий по социальной реабилитации и адаптации, а также профилактике семейно-бытового насилия.
Образован Республиканский центр реабилитации и адаптации лиц, пострадавших от насилия, и предупреждения суицидов. Поэтапно деятельность подобных центров будет налажена в областях, районах (городах).
Основными задачами Центра являются предоставление анонимной неотложной медицинской, психологической, социальной, педагогической, правовой и иной помощи лицам, находящимся в тяжелом социальном положении, в том числе столкнувшимся с семейными проблемами и бытовым насилием.
Вместе с тем специалистами сферы было отмечено, что на Министерство юстиции возложена задача по разработке проекта закона «О профилактике бытового насилия».
Кроме того, в ходе конференции участникам дана информация о подписанном Президентом 3 июля 2018 года законе “О медиации”.
Согласно Закону “О медиации”, медиация — это способ урегулирования, возникшего спора при содействии медиатора на основе добровольного согласия сторон в целях достижения ими взаимоприемлемого решения.
В ходе мероприятия представители СМИ получили ответы от специалистов на все интересовавшие их вопросы.